čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Petra Hajská, www.mkcr.cz



Pražský filharmonický sbor a FOK oslaví 100. výročí narození Leonarda Bernsteina

PRAHA: Fenomenální americký skladatel, dirigent, klavírista, pedagog, filantrop, filozof, pacifista, televizní star, osobnost renesančních rozměrů s nekonvenčními názory a neuvěřitelným charismatem – to byl Leonard Bernstein (1918 – 1990), který otevřel novou cestu k vnímání hudby, trvaje na tom, že hudební umění nejen může, ale přímo musí hrát zásadní roli v životě všech lidí.

Autor článku: 
Luk

Na dvou koncertech k 100. výročí narození Leonarda Bernsteina se Pražský filharmonický sbor připojí k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK (Smetanova síň Obecního domu v Praze, 17. a 18. 1. 2018). 

S Prahou a Pražským jarem je spojen začátek umělcovy kariéry kariéry: první ročník 1946 se stal dějištěm jeho evropského debutu, následujícího roku přijel Bernstein do Prahy znovu a přivezl evropskou premiéru Třetí symfonie Aarona Coplanda. Potřetí přijel až do svobodného Československa, kdy Pražské jaro 3. 6. 1990 uzavíral Beethovenovou Symfonií č. 9 d moll. Chichester Psalms (Chichesterské žalmy) napsal v roce 1965 pro letní festival v katedrále v Chichesteru v anglickém Sussexu. Podobně jako v Symfonii č. 3 „Kaddish“ z roku 1963 i zde použil hebrejský text. Světová premiéra verze pro orchestr, sbor a kontratenor se uskutečnila 15. 7. 1965 v New Yorku pod taktovkou autora, původní verze díla pro mužský a chlapecký sbor, varhany, harfu a bicí zazněla poprvé v Chichesteru 31. 7. 1965.

 

Zdroj a další informace ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024