středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
© www.kr-stredocesky.czPozdně gotická bašta dostane novou střechu

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Autor článku: 
luk

„Muzeum, které je příspěvkovou organizací kraje, plánuje uskutečnit postupnou obnovu tvrze. Jde o jednu z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky a hradební bašta je její důležitou součást,“ zdůraznil radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička. „Hradební bašta v západním úseku opevnění tvrze se dlouhodobě nachází v havarijním stavu. Do střechy intenzivně zatéká a hrozí narušení a zřícení klenby, proto je oprava nutná pro záchranu této památky,“ vysvětluje dále Karel Horčička.

Tvrz v Hradeníně představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku. Záměrem Regionálního muzea v Kolíně je uskutečnit postupnou obnovu tvrze, která bude rozložena do čtyř hlavních etap. Nejprve je nutné provést základní zajištění nejcennější části areálu. Právě k ní patří vlastní středověké jádro tvrze, které se skládá především z původně obytné pětipodlažní věže a parkánové hradby s pozdně gotickou baštou, která čeká na novou střechu. 

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie

 

https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/hradeninska-basta-bude-mit-novou-strechu?_33_redirect=https%3A%2F%2Fwww.kr-stredocesky.cz%2Fweb%2Furad%2Fhome%3Fp_p_id%3D33%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-4%26p_p_col_count%3D1

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019