sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
© www.kr-stredocesky.czPozdně gotická bašta dostane novou střechu

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Autor článku: 
luk

„Muzeum, které je příspěvkovou organizací kraje, plánuje uskutečnit postupnou obnovu tvrze. Jde o jednu z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky a hradební bašta je její důležitou součást,“ zdůraznil radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička. „Hradební bašta v západním úseku opevnění tvrze se dlouhodobě nachází v havarijním stavu. Do střechy intenzivně zatéká a hrozí narušení a zřícení klenby, proto je oprava nutná pro záchranu této památky,“ vysvětluje dále Karel Horčička.

Tvrz v Hradeníně představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku. Záměrem Regionálního muzea v Kolíně je uskutečnit postupnou obnovu tvrze, která bude rozložena do čtyř hlavních etap. Nejprve je nutné provést základní zajištění nejcennější části areálu. Právě k ní patří vlastní středověké jádro tvrze, které se skládá především z původně obytné pětipodlažní věže a parkánové hradby s pozdně gotickou baštou, která čeká na novou střechu. 

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie

 

https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/hradeninska-basta-bude-mit-novou-strechu?_33_redirect=https%3A%2F%2Fwww.kr-stredocesky.cz%2Fweb%2Furad%2Fhome%3Fp_p_id%3D33%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-4%26p_p_col_count%3D1

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

KRAJ VYSOČINA: Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Památky
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019