pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Obálka nové knihy z Národní galerie Praha
© Národní galerie Praha



Posel z Dálného východu

ČR: Nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896 – 1936).

Autor článku: 
Marcela Hančilová

Během svých pobytů v Číně se stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Knihu vydává Národní galerie Praha v unikátním grafickém řešení, jež využívá prvků původního čínského designu a vazby.

Československá republika byla v období mezi světovými válkami jednou z prvních evropských zemí, kde vznikaly sbírky moderního čínského malířství a dobová čínská malba se zde systematicky představila na výstavách a ve specializovaných publikacích. Zasloužil se o to především Vojtěch Chytil, který se během první světové války dostal za dobrodružných okolností do Číny, kde později dlouhodobě pobýval a stal se učitelem západní malby na pekingské Akademii výtvarných umění.

Během svého krátkého života shromáždil Vojtěch Chytil kolekci několika set uměleckých děl z Číny, Japonska, Koreje a Tibetu a při svých návratech do Evropy je představil v mnoha kulturních centrech, k nimž patřily Praha, Brno, Bratislava, Vídeň, Berlín, Budapešť nebo Londýn. Zásadní roli v jeho sbírce hrála moderní čínská malba pekingských mistrů, jako byli Čchi Paj-š’ (1864–1957), Siao Sun (1883–1944) a Čchen Pan-ting (1876–1970).

Publikace čerpá z řady veřejných i soukromých sbírek a archivů a přibližuje spletitý životní příběh Vojtěcha Chytila a vznik jeho sbírek. Přestože byl především malířem a sběratelem umění, zkoušel své štěstí i v obchodu a politice. Kniha podrobně představuje všechny Chytilovy evropské výstavy a její závěrečná část popisuje dvě velká turné moderní čínské tušové malby, která zásluhou čínských umělců a pedagogů Liou Chaj-sua (1896–1994) a Sü Pej-chunga (1895–1953) v Evropě probíhala paralelně
s Chytilovými aktivitami. Text ilustruje více než stovka archivních fotografií, výběr
z dobového tisku a archiválií, stejně jako barevné reprodukce dvou set třiceti asijských uměleckých děl z někdejší Chytilovy sbírky, která jsou dnes dochovaná převážně ve fondech Národní galerie Praha.

Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu

Michaela Pejčochová
Grafická úprava: Adéla Svobodová
České a anglické vydání: 229 barevných reprodukcí, 80 stran archiválií, 317 stran textu
Vydala Národní galerie Praha 2019

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024