úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Kamu v Mexiku
© Archiv ČTPortréty, cestopisy i významné dějinné události. Česká televize představuje 42 nových dokumentů.

ČR: Dokument o životě a díle režiséra Miloše Formana, náhled do soukromé korespondence Franze Kafky s jeho celoživotní múzou Milenou Jesenskou, příběh nejmladšího města České republiky – Havířova, rybí obři v českých vodách nebo portrét kultovní postavy Josefa Spejbla, která v příštím roce oslaví sté narozeniny. To je jen několik málo témat aktuálně připravovaných dokumentů České televize.

Autor článku: 
Karolina Blinková

„V loňském roce jsme přijali do výroby tři sta devadesát nových projektů. Z toho téměř čtyřicet procent, rovných sto pětapadesát projektů, představuje dokumentární, publicistickou a vzdělávací tvorbu. Kromě konkrétních osudů se zaměříme i na společnost v širším kontextu. Upozorníme například na celosvětový nedostatek zdravotních sester, který má za následek rušení nemocničních lůžek a zavírání celých oddělení, všimneme si osudu hasičů, pro něž je nebezpečí nedílnou součástí profese, a dotkneme se i tolik skloňovaného tématu inkluze,“ prozrazuje generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Dokumentární filmy dokáží vyvolat intenzivní zážitek a prohloubit u diváka jeho zájem k tématu. Mnohdy se zaměřují na problémy nebo směřování současné společnosti a vzbuzují tak vášnivé debaty. V loňském roce získaly dokumenty, na kterých se Česká televize podílela, více než dvě desítky festivalových cen, a přivedly do kin a k televizním obrazovkám stovky tisíc diváků. Minulý týden byl Českým lvem oceněn biografický film Červená režisérky Olgy Sommerové. Mezi nominovanými byly i další snímky České televize, včetně Hranice práce z cyklu Český žurnál mladé autorky Apoleny Rychlíkové, který získal cenu za nejlepší dokumentární film na Cenách české filmové kritiky a cenu diváků a za nejlepší český dokument na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Dlouhodobě oceňovanou a diváky i kritiky uznávanou režisérkou je Helena Třeštíková, která v současné době připravuje film Miloš Forman – Cesta ke svobodě. „Když mi bylo asi 13 let, stal se zázrak. Viděla jsem v kině film Konkurs a svět se změnil. Na plátně jsem najednou viděla život, jaký jsem znala. Zmizel pocit, že ve filmech se vypráví o jiném, lepším světě, než jaký máme okolo sebe. Film nemusí konstruovat iluzi, ale může přiblížit pravdu života! To bylo důležité poznání. Propadla jsem filmům české nové vlny a tajně snila, že bych jednou také chtěla filmy dělat. Filmy české nové vlny znamenaly dotek svobody a staly se součástí mé soustavy citů a emocí, které utvářely můj další život, mé usilování a definovaly mou identitu. Za to, že jsem se stala režisérkou, vlastně vděčím Miloši Formanovi,“ svěřuje se Helena Třeštíková.

Neodmyslitelnou součástí dokumentární tvorby je také ne vždy příjemný pohled do historie. Česká televize tak připravuje snímek o nejzápornějším hrdinovi, nejen 10. století, Boleslavovi I., nebo sérii o aférách a skandálech, které narušují idealizovaný obraz období první republiky. Kulturně orientovaní diváci náhlednou do zákulisí Národního divadla nebo nového cirkusu a příznivci cestování prostřednictvím televizní obrazovky navštíví téměř všechny kouty světa včetně dobrodružství nejslavnějších žlutých trabantů. Pokus uspět na americkém kontinentu představí cestopisný snímek Davida Smoljaka. „Dokument Cimrman dobývá Ameriku by mohl odpovědět na otázku, zda je náš humor přeložitelný do angličtiny a zda je přenositelný do jiného než českého kulturního prostředí. Já z toho mám dojem, že ano, ale ne zcela,“ říká Zdeněk Svěrák.

www.ceskatelevize.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019