čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Kamu v Mexiku
© Archiv ČT



Portréty, cestopisy i významné dějinné události. Česká televize představuje 42 nových dokumentů.

ČR: Dokument o životě a díle režiséra Miloše Formana, náhled do soukromé korespondence Franze Kafky s jeho celoživotní múzou Milenou Jesenskou, příběh nejmladšího města České republiky – Havířova, rybí obři v českých vodách nebo portrét kultovní postavy Josefa Spejbla, která v příštím roce oslaví sté narozeniny. To je jen několik málo témat aktuálně připravovaných dokumentů České televize.

Autor článku: 
Karolina Blinková

„V loňském roce jsme přijali do výroby tři sta devadesát nových projektů. Z toho téměř čtyřicet procent, rovných sto pětapadesát projektů, představuje dokumentární, publicistickou a vzdělávací tvorbu. Kromě konkrétních osudů se zaměříme i na společnost v širším kontextu. Upozorníme například na celosvětový nedostatek zdravotních sester, který má za následek rušení nemocničních lůžek a zavírání celých oddělení, všimneme si osudu hasičů, pro něž je nebezpečí nedílnou součástí profese, a dotkneme se i tolik skloňovaného tématu inkluze,“ prozrazuje generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Dokumentární filmy dokáží vyvolat intenzivní zážitek a prohloubit u diváka jeho zájem k tématu. Mnohdy se zaměřují na problémy nebo směřování současné společnosti a vzbuzují tak vášnivé debaty. V loňském roce získaly dokumenty, na kterých se Česká televize podílela, více než dvě desítky festivalových cen, a přivedly do kin a k televizním obrazovkám stovky tisíc diváků. Minulý týden byl Českým lvem oceněn biografický film Červená režisérky Olgy Sommerové. Mezi nominovanými byly i další snímky České televize, včetně Hranice práce z cyklu Český žurnál mladé autorky Apoleny Rychlíkové, který získal cenu za nejlepší dokumentární film na Cenách české filmové kritiky a cenu diváků a za nejlepší český dokument na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Dlouhodobě oceňovanou a diváky i kritiky uznávanou režisérkou je Helena Třeštíková, která v současné době připravuje film Miloš Forman – Cesta ke svobodě. „Když mi bylo asi 13 let, stal se zázrak. Viděla jsem v kině film Konkurs a svět se změnil. Na plátně jsem najednou viděla život, jaký jsem znala. Zmizel pocit, že ve filmech se vypráví o jiném, lepším světě, než jaký máme okolo sebe. Film nemusí konstruovat iluzi, ale může přiblížit pravdu života! To bylo důležité poznání. Propadla jsem filmům české nové vlny a tajně snila, že bych jednou také chtěla filmy dělat. Filmy české nové vlny znamenaly dotek svobody a staly se součástí mé soustavy citů a emocí, které utvářely můj další život, mé usilování a definovaly mou identitu. Za to, že jsem se stala režisérkou, vlastně vděčím Miloši Formanovi,“ svěřuje se Helena Třeštíková.

Neodmyslitelnou součástí dokumentární tvorby je také ne vždy příjemný pohled do historie. Česká televize tak připravuje snímek o nejzápornějším hrdinovi, nejen 10. století, Boleslavovi I., nebo sérii o aférách a skandálech, které narušují idealizovaný obraz období první republiky. Kulturně orientovaní diváci náhlednou do zákulisí Národního divadla nebo nového cirkusu a příznivci cestování prostřednictvím televizní obrazovky navštíví téměř všechny kouty světa včetně dobrodružství nejslavnějších žlutých trabantů. Pokus uspět na americkém kontinentu představí cestopisný snímek Davida Smoljaka. „Dokument Cimrman dobývá Ameriku by mohl odpovědět na otázku, zda je náš humor přeložitelný do angličtiny a zda je přenositelný do jiného než českého kulturního prostředí. Já z toho mám dojem, že ano, ale ne zcela,“ říká Zdeněk Svěrák.

www.ceskatelevize.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024