pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Elisabeth, DJKT, Jozef Hruškoci, Soňa Hanzlíčková Borková, company
© Martina Root



Poprvé v Čechách celosvětově úspěšný muzikálový hit Elisabeth na jevišti plzeňského Nového divadla

PLZEŇ: Divadlo J. K. Tyla minulý týden uvedlo jako první divadlo v republice celosvětově úspěšný muzikálový hit Elisabeth, za jehož vznikem stojí dvojice prestižních evropských tvůrců, textař a libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay. Velkolepé dílo o životě proslulé císařovny na Nové scéně připravil renomovaný inscenační tým v čele s režisérem Lumírem Olšovským a překladatelem Michaelem Prostějovským. Do náročné titulní role byly po konkurzech a osobním schválení autory obsazeny sólistka muzikálového souboru Soňa Hanzlíčková Borková a hostující muzikálová a operní zpěvačka Michaela Gemrotová.

Autor článku: 
TZ/klapka

Inscenace Elisabeth je považována za nejúspěšnější původní muzikálové dílo kontinentální Evropy a od její světové premiéry v Divadle Na Vídeňce v roce 1992 ji viděly jen ve Vídni dva milióny diváků. V Plzni je uvedena ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien (Spojené scény vídeňské), jež patří mezi celosvětově nejvýznamnější muzikálové producenty. „Obsazení všech sólových rolí schvalovali samotní autoři a  hudební přípravy přijel zkontrolovat také dirigent posledního vídeňského nastudování,“ přibližuje průběh zkoušek Pavel Bár. Česká premiéra muzikálu Elisabeth zazní v překladu Michaela Prostějovského, který do češtiny převedl již několik děl této uznávané autorské dvojice. „Muzikál Elisabeth znám od jeho světové premiéry a patří mezi moje nejoblíbenější. Měl jsem ohromnou radost, když se DJKT rozhodlo jej uvést,“ říká Prostějovský. Že se diváci mají na co těšit, potvrzuje i režisér Lumír Olšovský: „Elisabeth přináší nejen podmanivý příběh doprovázený působivou hudbou, ale také velkou divadelní podívanou, v níž se mimo jiné vystřídá téměř dvě stě padesát kostýmů.“

Děj muzikálu vypráví o životním osudu legendární nekonformní císařovny Elisabeth Bavorské, manželky císaře Františka Josefa I. zvané Sisi, která se vzhledem ke svému osobnímu charakteru těžce vyrovnávala se zvyklostmi konzervativního císařského dvora. „Libretista Kunze líčí Elisabeth jako moderní ženu, která se ‚pouze‘ narodila a žila na nevhodném místě v nevhodnou dobu, a představuje její život jako celoživotní milostný tanec se smrtí, tedy osudovou postavou pohledného muže, který jí byl již od dětství nablízku v klíčových okamžicích jejího života,“ popisuje pojetí autorů Pavel Bár.

V titulní roli diváci uvidí přední sólistku muzikálového souboru Soňu Hanzlíčkovou Borkovou nebo hostující Michaelu Gemrotovou. „Právě na představitelku titulní role klade toto dílo obrovské nároky. Nejenže musí být skvělá pěvecky, ale zároveň i velmi přesvědčivá herecky, protože muzikál líčí život Sisi od mladé dívky až do konce jejího života,“ upozorňuje Lumír Olšovský. „Po celou dobu zkoušení jsem se snažila zůstat optimistická a nepřipouštět si, jak je ta role obrovsky těžká a nezvládnutelná. Když přišlo něco, čemu jsem úplně nerozuměla, skvěle mi pomáhal Lumír Olšovský,“ podotýká Soňa Hanzlíčková Borková. Její kolegyně Michaela Gemrotová doplňuje: „Je to nádherný a silný příběh o ženě, která byla plná života a která chtěla zkoušet a zažívat nové věci. Přísná pravidla, stálé zákazy a příkazy co má a co nemá dělat, ji ale vedly k velice přísnému a chladnému jednání.“ Zajímavostí je, že obě představitelky Elisabeth získaly v minulosti nominaci na prestižní Cenu Thálie za titulní roli ve slavném muzikálu Evita.

Vraha Elisabeth Luigi Lucheniho ztvární Lukáš Ondruš v alternaci s Martinem Holcem, v  uhrančivé roli Smrti se představí Pavel Režný nebo Jan Kříž, jehož muzikálová kariéra začala před 12 lety právě v Plzni. „Nikdy na důvěru, kterou do mě plzeňské divadlo vložilo, nezapomenu. Po letech se sem vracím do muzikálu, který je skvostně napsaný a který přináší velkou řemeslnou výzvu pro muzikálové herce. Role Smrti je zajímavý úkol, se kterým je radost se popasovat, a už teď vím, že jsem se na něm zase hodně naučil,“ komentuje své účinkování Jan Kříž a dodává: „Je skvělé, že plzeňské divadlo má dnes tak silnou pozici a tak zralý soubor, že si může dovolit přinést v českých premiérách tituly jako je právě Elisabeth.“ V dalších rolích se mimo jiné představí Jozef Hruškoci, Venuše Zaoralová Dvořáková, Renáta Podlipská, Pavel Klimenda či Jan Ježek v alternaci s Romanem Krebsem.

Součástí českého inscenačního týmu jsou také choreografové Pavel Strouhal, který se v DJKT podílel například na muzikálech Spamalot nebo Evita, a Denisa Komarov Kubášová, k jejímž posledním pracím patří choreografie k muzikálu Billy Elliot, vyhledávaný kostýmní výtvarník Roman Šolc, který byl v minulosti členem baletního souboru v Plzni a v Praze a v DJKT výtvarně spolupracoval například na muzikálech Někdo to rád horké, Řek Zorba nebo na baletu Anna Karenina, či scénograf Ondřej Zicha, s jehož scénou se plzeňští diváci mohli naposledy setkat v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024