čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
© Titulní obálkaPOMOCNÍK PRO LETOPISCE

ČR: Příručka se jmenuje Kroniky a kronikáři, v tištěné podobě vychází dvakrát v roce, letos už podvacáté, a vydává ji celostátně známý kronikář a publicista Mgr. Tomáš Hromádka. Příznivci internetové komunikace ji najdou na adrese: http://www.kronikari.info. A ještě drobnost – toto periodikum je dosažitelné také na Slovensku.

Autor článku: 
Jaromír Košťák

Výtah z posledního čísla

Začněme titulky článků: Přílohy považuji za nejdůležitější, Kronikář Čeněk Hořava, Druhé kronikářské setkání mikroregionu Zábřežsko, V Nové Roli se konala výstava, Desetiletí Kosmase počtvrté, Jak vést obecní kroniku v elektronické podobě s následným vytištěním, Anketa – Co považujete při zpracování elektronické kroniky s následným vytištěním za nejdůležitější?, Přečetli jsme za vás, Setkání kronikářů Veselska a spřátelených obcí Soběslavska, V Nechanicích se konalo netradiční setkání, Setkali se kronikáři Jihočeského kraje, Obec Mokré v roce 2018 křtila dvě publikace, Z kronikářské poradny, Termíny kronikářských seminářů a setkání, Kronikářský balíček, Informace o zpravodaji Kroniky a kronikáři.

 

Stručné nahlédnutí do článků

Přílohy … Cituji: Překvapuje mne, že spousta kronik je prý bez příloh. Já kronikařím deset let a musím říct, že přílohy považuji stále za důležitější součást kroniky… Je hezké být součástí komunity, když na akcích fotím, už volají: „Jéé, budeme v kronice!“ A věřím, že za pár let se přijdou podívat zas… Ještě je samozřejmě otázka, jak dlouho vydrží fotografie do budoucna?… A zálohy se přehrávají na novější a novější média, takže klidně a radostně foťme a přikládejme, napsala T. Cimburková, kronikářka obce Velké Přítočno.

Kronikář Čeněk Hořava – psal kroniku obce Hrabišín (okres Šumperk) 43 let. Letos oslavil 82 let a rozhodl se předat psaní mladším… Když jsem se po příjemném povídání loučila, bylo mi dobře na srdci a myšlenky se ubíraly k tomu, že jsou mezi námi lidé, kterým kroniky nejsou lhostejné,  říká E. Petrášová, kronikářka obce Rohle. Dodejme, že od stejné kronikářky byste mohli nahlédnout   také do mikroregionu Zábřežsko, které doplnila  fotografiemi.  Desetiletí Kosmase – již počtvrté se sešli kronikáři a přátelé historie Soběslavska, a to v prostorách pražské katedrály.

Jak vést obecní kroniku?

Odpověď na tuto základní informaci najdou na několika stránkách začínající kronikáři a napsal ji celostátně známý  vydavatel časopisu Tomáš Hromádka.

 

Závěr letošního  čísla 1 - 2

Stručné pojednání napsal nejmladší kronikáři, který působí v Ostravě. Čtvrt století naopak sepisuje historii Chebu J. Turek. Obsah doplňují  informace o setkávání kronikářů na Soběslavsku, v Nechanicích v okrese Hradec Králové nebo v Jihočeském kraji. Že však také kronikářky dokážou vytvořit  zajímavé knižní publikace, o tom svědčí příklad z malé obce s názvem Mokré v Orlických horách. Odtud pochází jídelní receptář minulosti i dneška od D. Honsnejmanové. V další své publikaci připojila zajímavá data svého působiště v letech 1390 – 2016. A poslední stránky Zpravodaje?  Ty patří kronikářské poradně, informacím o loňských událostech mezi kronikáři a termíny budoucích setkávání od srpna do ledna 2020.  Navíc ještě  Kronikářský balíček – čili nabídku vhodných pracovních „potřeb“ nejen pro začínající kronikáře.                                                                                          

                                                                                                                                                       

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019