neděle
22. července 2018
Svátek slaví: Magdeléna
© David RájeckýPodzimní Malovaný kraj

ČR: Vyšlo další číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj, věnovaného historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem jihovýchodní Moravy.

Titulní list obálky je zaměřen na někdejší podzimní práce našich předků. Z obsahu lze upozornit třeba na článek známého geologa a znalce naší vlasti Václava Cílka zasvěcený jižní Moravě. Dále na příspěvek o pruském obsazení Uherského Hradiště v roce 1742 či rovněž k vojenské tematice patřící text o průběhu třicetileté války na jihovýchodní Moravě. Mnozí jistě uvítají shrnutí dosavadních poznatků o egyptské mumii na Buchlově doplněné o pozoruhodný objev z poslední doby. Nechybí ani medailon dnes už skoro zapomenutého astronoma a matematika, člena piaristického řádu P. Thomase Sackla z Hustopečí nebo článek k sedmdesátinám proslulého tanečníka verbuňku, zpěváka a vychovatele mnoha generací dětských folkloristů Jaroslava Švacha z Břeclavi. Seriál cimbálových muzik pokračuje strážnickou CM Pavla Múčky.

Všem zájemcům o tradice jsou pak určeny základní informace, jež by měl každý z nich znát o hodech na Slovácku. V časopise najdete i vůbec poprvé v ucelené podobě publikované údaje o někdejším větrném mlýně ve Tvrdonicích. Dozvíte se též o problémech s obnovou alejí v Lednicko-valtickém areálu a připravena je opět ukázka z kyjovského nářečí.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018