středa
21. března 2018
Svátek slaví: Radek
© David RájeckýPodzimní Malovaný kraj

ČR: Vyšlo další číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj, věnovaného historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem jihovýchodní Moravy.

Titulní list obálky je zaměřen na někdejší podzimní práce našich předků. Z obsahu lze upozornit třeba na článek známého geologa a znalce naší vlasti Václava Cílka zasvěcený jižní Moravě. Dále na příspěvek o pruském obsazení Uherského Hradiště v roce 1742 či rovněž k vojenské tematice patřící text o průběhu třicetileté války na jihovýchodní Moravě. Mnozí jistě uvítají shrnutí dosavadních poznatků o egyptské mumii na Buchlově doplněné o pozoruhodný objev z poslední doby. Nechybí ani medailon dnes už skoro zapomenutého astronoma a matematika, člena piaristického řádu P. Thomase Sackla z Hustopečí nebo článek k sedmdesátinám proslulého tanečníka verbuňku, zpěváka a vychovatele mnoha generací dětských folkloristů Jaroslava Švacha z Břeclavi. Seriál cimbálových muzik pokračuje strážnickou CM Pavla Múčky.

Všem zájemcům o tradice jsou pak určeny základní informace, jež by měl každý z nich znát o hodech na Slovácku. V časopise najdete i vůbec poprvé v ucelené podobě publikované údaje o někdejším větrném mlýně ve Tvrdonicích. Dozvíte se též o problémech s obnovou alejí v Lednicko-valtickém areálu a připravena je opět ukázka z kyjovského nářečí.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Pruhovaná trika, kníry jako Salvador Dalí, akrobatky zavěšené v závratných výškách, barevné žonglovací míčky, napětí, strach, smích. Co vám to připomíná? Vítejte ve světě nového cirkusu. S francouzskou elegancí a šarmem proniká od 70. let 20. století do západních zemí Evropy i kontinentů, aby se mohl po roce 1989 uchytit i u nás.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
21.03.2018

ČR, ZAHRANIČÍ: Na oslavu 90. ročníku udílení Oscarů a Filmových cen Britské akademie (BAFTA), rozšířila British Airways stávající nabídku ve svém palubním zábavním systému o zbrusu novou kategorii s kolekcí vítězných filmů. Kategorie nazvaná „Award Worthy“ nabízí snímky, které v letošním ročníku vyhrály 12 Oscarů a 12 cen Britské akademie, a zároveň obdržely z obou ceremonií 87 nominací.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.03.2018

BOHUMÍN: Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína v pondělí 19. března předali starostovi Bohumína pocitovou mapu. Ta vznikla jako společný projekt žáků 2. stupně zdejší školy. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, ale i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
21.03.2018

​ČR: V aktuálním čísle národopisného a vlastivědného periodika Slovácka najdete opět řadu zajímavých článků. Upozornit lze např. na snad nejstarší slovanský nápis v hlaholici na našem území vyrytý na kamenném fragmentu – najdete ho v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
21.03.2018