pátek
20. října 2017
Svátek slaví: Vendelín
© David RájeckýPodzimní Malovaný kraj

ČR: Vyšlo další číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj, věnovaného historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem jihovýchodní Moravy.

Titulní list obálky je zaměřen na někdejší podzimní práce našich předků. Z obsahu lze upozornit třeba na článek známého geologa a znalce naší vlasti Václava Cílka zasvěcený jižní Moravě. Dále na příspěvek o pruském obsazení Uherského Hradiště v roce 1742 či rovněž k vojenské tematice patřící text o průběhu třicetileté války na jihovýchodní Moravě. Mnozí jistě uvítají shrnutí dosavadních poznatků o egyptské mumii na Buchlově doplněné o pozoruhodný objev z poslední doby. Nechybí ani medailon dnes už skoro zapomenutého astronoma a matematika, člena piaristického řádu P. Thomase Sackla z Hustopečí nebo článek k sedmdesátinám proslulého tanečníka verbuňku, zpěváka a vychovatele mnoha generací dětských folkloristů Jaroslava Švacha z Břeclavi. Seriál cimbálových muzik pokračuje strážnickou CM Pavla Múčky.

Všem zájemcům o tradice jsou pak určeny základní informace, jež by měl každý z nich znát o hodech na Slovácku. V časopise najdete i vůbec poprvé v ucelené podobě publikované údaje o někdejším větrném mlýně ve Tvrdonicích. Dozvíte se též o problémech s obnovou alejí v Lednicko-valtickém areálu a připravena je opět ukázka z kyjovského nářečí.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRAJ OLOMOUCKÝ: Arcibiskupský palác v Olomouci byl ve čtvrtek 12. října dějištěm historického okamžiku. Vůbec poprvé zde Olomoucký kraj uděloval ceny cestovního ruchu. O jejich držitelích rozhodla veřejnost v internetové anketě, hlasující si mohli vybírat z pětadvaceti nominací v pěti kategoriích. Absolutním vítězem s největším počtem hlasů a zároveň jedničkou v oblasti turistických cílů se stal Lesní bar v Horní Lipové.

Olomoucký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.10.2017

KROMĚŘÍŽ, PRAHA: V Praze se stále scházejí přátelé Kroměříže. Jsou mezi nimi rodáci, lidé, kteří v Kroměříži léta bydleli, i jejich partneři a partnerky. „Momentálně máme asi 80 členů. Naprostá většina z nich jsou ale důchodci. Uvítali bychom proto, kdyby mezi nás zavítali i mladí lidé, kteří třeba v Praze studují či studovali a už tu stejně jako my zůstali,“ řekl předseda spolku Josef Kvapilík.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
20.10.2017

PRAHA: Slavnostní vyhlášení nejlépe řízených neziskových organizací, které prošly sítem pátého ročníku prestižního nezávislého ocenění NEZISKOVKA ROKU, se blíží. Seznam patnácti semifinalistů je již znám. Zbývá z nich však ještě vybrat „tu vaši neziskovku“! Hlasovat ve speciální kategorii CENA VEŘEJNOSTI může každý.

 

 
Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
20.10.2017

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Během letní sezony připravil Královéhradecký kraj s využitím nejmodernější techniky balík nových propagačních materiálů, ve kterých ukazuje největší atraktivity regionu. Pro krajské občany, turisty i pro všechny ostatní jsou nyní připraveny letecké záběry, fotografie či brožury ve 12 jazykových mutacích.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2017