sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
výstava k rokům 1948 a 1968 v Olomouci
© zdroj: Paměť národa Střední MoravaPobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny a 86 natočených příběhů

OLOMOUCKÝ, ZLÍNSKÝ KRAJ: V pobočce Paměti národa Střední Morava za prvních dvanáct měsíců své existence natočili celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovali na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd ZŠ natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Ve dvanácti místech také představili dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravili několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty.

Autor článku: 
TZ/ika

Paměť národa Střední Morava, stejně jako celé Post Bellum, si klade za cíl zaznamenávat příběhy zajímavých pamětníků událostí 20. století. Vzhledem k tomu, že ti, které zpovídáme jsou často lidé, kterým je osmdesát, či devadesát let, je nezbytně nutné v natáčení jejich příběhů neotálet. Jinak mohou být jednou pro vždy ztraceny. Náš původní plán byl natočit během roku 12 pamětníků. Jsem moc rád, že jsme ho o dost překročili,“ uvedl Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava.

Vedle vlastního natáčení vzpomínek se Paměť národa Střední Morava specializuje také na vzdělávání nejmladší generace v moderních dějinách. „Projekt Příběhy našich sousedů učí žáky sedmých až devátých tříd jak vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Nakonec vystoupí před publikem a výsledky své práce představí veřejnosti a odborné porotě,“ přibližuje Jitka Andrysová, koordinátorka vzdělávacích projektů v Paměti národa Střední Morava. „Za rok se nám podařilo dokončit dva běhy Příběhů našich sousedů a 3 právě realizujeme. Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se Příběhy našich sousedů dostaly do všech koutů Olomouckého a Zlínského kraje,“ upřesňuje Jitka Andrysová.

Aktivity kanceláře Paměti národa pro Střední Moravu byly v prvním roce existence z velké části finančně pokryty díky finanční podpoře jednotlivých měst a obou krajů. Podle ředitele Zavadila se však místní tým bude snažit získat více prostředků ze soukromých zdrojů, aby bylo možné dobře nastartované aktivity dále rozvíjet. Paměť národa jako celek podporuje Klub přátel, který tvoří lidé, kterým není lhostejná naše minulost a kteří pravidelně přispívají k jejímu uchování.Pokud Vás naše práce zaujala, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa. Díky vašim příspěvkům zachráníme svědectví lidí, kteří tu s námi brzy nebudou. Stanete se součástí komunity lidí, kteří věří, že demokracie, odvaha a hrdinství nejsou jen prázdná slova. Pravidelně budete zváni na společenské akce, komentované prohlídky i výlety do míst, kde se příběhy odehrály,“ motivuje k podpoře Petr Zavadil z Paměti národa Střední Morava.

Zdroj: Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava

www.postbellum.cz

www.pametnaroda.cz

www.pribehynasichsousedu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019