úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
výstava k rokům 1948 a 1968 v Olomouci
© zdroj: Paměť národa Střední MoravaPobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny a 86 natočených příběhů

OLOMOUCKÝ, ZLÍNSKÝ KRAJ: V pobočce Paměti národa Střední Morava za prvních dvanáct měsíců své existence natočili celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovali na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd ZŠ natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Ve dvanácti místech také představili dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravili několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty.

Autor článku: 
TZ/ika

Paměť národa Střední Morava, stejně jako celé Post Bellum, si klade za cíl zaznamenávat příběhy zajímavých pamětníků událostí 20. století. Vzhledem k tomu, že ti, které zpovídáme jsou často lidé, kterým je osmdesát, či devadesát let, je nezbytně nutné v natáčení jejich příběhů neotálet. Jinak mohou být jednou pro vždy ztraceny. Náš původní plán byl natočit během roku 12 pamětníků. Jsem moc rád, že jsme ho o dost překročili,“ uvedl Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava.

Vedle vlastního natáčení vzpomínek se Paměť národa Střední Morava specializuje také na vzdělávání nejmladší generace v moderních dějinách. „Projekt Příběhy našich sousedů učí žáky sedmých až devátých tříd jak vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Nakonec vystoupí před publikem a výsledky své práce představí veřejnosti a odborné porotě,“ přibližuje Jitka Andrysová, koordinátorka vzdělávacích projektů v Paměti národa Střední Morava. „Za rok se nám podařilo dokončit dva běhy Příběhů našich sousedů a 3 právě realizujeme. Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se Příběhy našich sousedů dostaly do všech koutů Olomouckého a Zlínského kraje,“ upřesňuje Jitka Andrysová.

Aktivity kanceláře Paměti národa pro Střední Moravu byly v prvním roce existence z velké části finančně pokryty díky finanční podpoře jednotlivých měst a obou krajů. Podle ředitele Zavadila se však místní tým bude snažit získat více prostředků ze soukromých zdrojů, aby bylo možné dobře nastartované aktivity dále rozvíjet. Paměť národa jako celek podporuje Klub přátel, který tvoří lidé, kterým není lhostejná naše minulost a kteří pravidelně přispívají k jejímu uchování.Pokud Vás naše práce zaujala, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa. Díky vašim příspěvkům zachráníme svědectví lidí, kteří tu s námi brzy nebudou. Stanete se součástí komunity lidí, kteří věří, že demokracie, odvaha a hrdinství nejsou jen prázdná slova. Pravidelně budete zváni na společenské akce, komentované prohlídky i výlety do míst, kde se příběhy odehrály,“ motivuje k podpoře Petr Zavadil z Paměti národa Střední Morava.

Zdroj: Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava

www.postbellum.cz

www.pametnaroda.cz

www.pribehynasichsousedu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019