pondělí
12. listopadu 2018
Svátek slaví: Benedikt
výstava k rokům 1948 a 1968 v Olomouci
© zdroj: Paměť národa Střední MoravaPobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny a 86 natočených příběhů

OLOMOUCKÝ, ZLÍNSKÝ KRAJ: V pobočce Paměti národa Střední Morava za prvních dvanáct měsíců své existence natočili celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovali na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd ZŠ natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Ve dvanácti místech také představili dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravili několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty.

Autor článku: 
TZ/ika

Paměť národa Střední Morava, stejně jako celé Post Bellum, si klade za cíl zaznamenávat příběhy zajímavých pamětníků událostí 20. století. Vzhledem k tomu, že ti, které zpovídáme jsou často lidé, kterým je osmdesát, či devadesát let, je nezbytně nutné v natáčení jejich příběhů neotálet. Jinak mohou být jednou pro vždy ztraceny. Náš původní plán byl natočit během roku 12 pamětníků. Jsem moc rád, že jsme ho o dost překročili,“ uvedl Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava.

Vedle vlastního natáčení vzpomínek se Paměť národa Střední Morava specializuje také na vzdělávání nejmladší generace v moderních dějinách. „Projekt Příběhy našich sousedů učí žáky sedmých až devátých tříd jak vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Nakonec vystoupí před publikem a výsledky své práce představí veřejnosti a odborné porotě,“ přibližuje Jitka Andrysová, koordinátorka vzdělávacích projektů v Paměti národa Střední Morava. „Za rok se nám podařilo dokončit dva běhy Příběhů našich sousedů a 3 právě realizujeme. Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se Příběhy našich sousedů dostaly do všech koutů Olomouckého a Zlínského kraje,“ upřesňuje Jitka Andrysová.

Aktivity kanceláře Paměti národa pro Střední Moravu byly v prvním roce existence z velké části finančně pokryty díky finanční podpoře jednotlivých měst a obou krajů. Podle ředitele Zavadila se však místní tým bude snažit získat více prostředků ze soukromých zdrojů, aby bylo možné dobře nastartované aktivity dále rozvíjet. Paměť národa jako celek podporuje Klub přátel, který tvoří lidé, kterým není lhostejná naše minulost a kteří pravidelně přispívají k jejímu uchování.Pokud Vás naše práce zaujala, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa. Díky vašim příspěvkům zachráníme svědectví lidí, kteří tu s námi brzy nebudou. Stanete se součástí komunity lidí, kteří věří, že demokracie, odvaha a hrdinství nejsou jen prázdná slova. Pravidelně budete zváni na společenské akce, komentované prohlídky i výlety do míst, kde se příběhy odehrály,“ motivuje k podpoře Petr Zavadil z Paměti národa Střední Morava.

Zdroj: Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava

www.postbellum.cz

www.pametnaroda.cz

www.pribehynasichsousedu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Pobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny. Za prvních dvanáct měsíců své existence se podařilo natočit celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovat na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd základních škol natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Paměť národa Střední Morava ve dvanácti místech představila celkem dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravila také několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty základních a středních škol.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2018

OSTRAVA-POLSKÁ REPUBLIKA: Ve dnech 14. – 18. listopadu vystoupí ostravští filharmonikové v pěti polských městech. Během tohoto turné představí českou hudbu, a to v pětici nově zbudovaných koncertních sálů, určených pro velký symfonický orchestr. Filharmonie odehraje slavnostní koncerty na počest 100. výročí založení Polska.

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
12.11.2018

ČR: Eva Olmerová - enfant terrible i femme fatale. Žena mnoha tváří. Žena živel. Stylově ne zcela ukotvená, ale ve všech svých podobách výtečná a výjimečná. Její talent byl báječný, osud nelehký. V příštím roce by 21. ledna oslavila 85. narozeniny, odešla však mnohem dříve. Co zůstalo, je její osobitý repertoár, jenž hravě chytí za srdce pamětníky i mladší generaci.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
09.11.2018

DĚČÍN, ČR: Statutární město Děčín a Městská knihovna Děčín vyhlásily XXII. ročník literární soutěže „Literární cena Vladimíra Vokolka 2018“. Letošní ročník má uzávěrku 16. prosince 2018 (neděle) a slavnostní vyhlášení výsledků s předáním tištěného sborníku je plánováno na únor, příp. březen roku 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.11.2018