čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
© NPÚ



Po stopách renesance uličkami Českého Krumlova

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Zajímavé příběhy a architekturu doby renesance v Českém Krumlově mohou poznávat žáci, studenti i rodiny s dětmi prostřednictvím didaktické brožury s názvem Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem, kterou vydal českobudějovický Národní památkový ústav ve spolupráci s Českokrumlovským rozvojovým fondem. Díky finanční podpoře Ministerstva kultury z programu Podpora pro památky UNESCO vyšla brožura v českém, anglickém a německém jazyce. 

Autor článku: 
Eva Neprašová

Brožura je neprodejná, veřejnosti je k dispozici zdarma v Infocentru Český Krumlov na náměstí Svornosti.

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích nabízí školám řadu vzdělávacích programů. Pravidelně jsou realizovány programy Objevování barokní zahrady zámku Český Krumlov, Putování od bludného kamene aneb České Budějovice gotické či Samson je také baroko. Nyní výčet doplňuje i program pro historické jádro města Český Krumlov, které je od roku 1992, spolu s hradem a zámkem Český Krumlov, zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

.První verze didaktického programu, jejíž autorkou byla Dagmar Geršlová, byla dostupná pouze v elektronické formě. „Program jsme v průběhu let 2012 – 2015 pilotně testovali. Na základě praktických zkušeností v terénu a konzultací s pedagogy, jsme program upravili, doplnili ilustracemi a řadou úkolů,“ uvádí Eva Neprašová z českobudějovického pracoviště NPÚ a dodává: „Díky dotaci z programu Podpora pro památky UNESCO a finanční podpoře Českokrumlovského rozvojového fondu mohl být vzdělávací program ve formě didaktických brožur ve třech jazycích vydán také tiskem.“

Didaktický program s názvem Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem má dvě části. „První zavede účastníky do Starého města, kde se učí poznávat prvky renesanční architektury, seznamují se s pojmy atika, arkýř, ostění, sgrafito, portál, prampouch či šambrána, dozvídají se o kamenických značkách, o době posledních Rožmberků, Viléma z Rožmberka a Petra Voka, s jejichž panováním je spojena doba největšího rozkvětu Českého Krumlova,“ uvádí Šárka Kosová, jedna z autorek programu. Druhá část putování vede do městské části zvané Latrán. „Je více zaměřena na příběhy, pověsti a tvůrčí úkoly. Zároveň si zde žáci si ověřují znalosti, které získali při procházce Starým městem,“ dodává Kosová.

 

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, realizuje ve spolupráci s Českokrumlovským rozvojovým fondem a správou Státního hradu a zámku Český Krumlov vzdělávací programy dvakrát ročně, vždy na jaře v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel a na podzim v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. „Programy vedené lektorem nabízíme základním a středním školám zdarma, staly se již součástí školních vzdělávacích programů,“ říká Neprašová a dodává, že „na programy vedené lektorem je třeba se předem přihlásit. Jsou ale koncipované tak, aby jej mohli pedagogové se svými žáky a studenty i rodiny s dětmi využívat i bez asistence lektora.„Věříme, že dokreslování obrázků, plnění úkolů a hledání odpovědí v uličkách Českého Krumlova přinese jak zábavu, tak poznání dětem i jejich rodičům. Budeme se těšit na místní rodiny, školy, na české i zahraniční návštěvníky, kteří si do našeho infocentra na náměstí Svornosti přijdou brožuru vyzvednout. Brožura je rovněž k dispozici na našich webových stránkách www.ckrumlov.cz,“ doplnila Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.    

 

Eva Neprašová
NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV
územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích
Senovážné nám. 6, 370 21 České Budějovice
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024