úterý
26. července 2016
Svátek slaví: Anna
Budova Ukrajinského kulturního centra v Prešově. Foto TASR, Milan Kapusta.Po Praze otevřeli Ukrajinské kulturní centrum v Prešově

Autor článku: 
mis

PREŠOV/PRAHA: Ve slovenském Prešově uvedli do provozu 25. října 2013 za přítomnosti ukrajinského ministra kultury Leonida Novohatka Ukrajinské kulturní centrum. Budova Centra by se měla stát nejen sídlem menšinové kultury, ale prostory zde bude mít i Svaz Rusínů − Ukrajinců SR, ukrajinská periodika a také knihovna.

Podle Novohatka, představuje tato událost velmi důležitou součást humanitární spolupráce mezi Ukrajinou a Slovenskem. Budovu Centra ukrajinské kultury na ulici Janka Borodáče dostal po rekonstrukci za převážně „evropské peníze“ do dlouhodobého nájmu Svaz Rusínů a Ukrajinců SR od Prešovského samosprávného kraje již v roce 2010.

Podle ministra kultury a turismu Ukrajiny Leonida Novochaťka v Užhorodě již funguje Centrum slovenské kultury, které se stalo místem setkávání kultur i menšin. Ministr zdůraznil, že Ukrajina bude dále vyvíjet úsilí o vytvoření podmínek pro ´rozvoj etnicko-národnostních ukrajinských a slovenských menšin´.

Během zasedání Mezivládní slovensko-ukrajinské komise pro národnostní menšiny, školství a kulturu, které probíhalo v Prešově, si strany vyměnily informace o vládních opatřeních v oblasti ochrany práv osob patřících k národnostním menšinám.

Prešovské Ukrajinské kulturní centrum je dalším sídlem menšinové kultury na území někdejšího Československa. V České republice bylo Ukrajinské národně-kulturní centrum otevřeno 16. dubna 2011 v prostorách Ukrajinského gymnázia v Praze. Spravuje jej stejnojmenné občanské sdružení. Jeho cílem je rozvoj kulturních, obchodních, vzdělávacích a vědeckých vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Dále je to navázání dialogu a zvýšení image Ukrajiny, ukrajinského obchodu a také ukrajinského národa v České republice. Vytčených cílů dosahuje pořádáním různých projektů a akcí: festivalů, kulatých stolů, fór, charitativních večerů, programů pro děti a mládež.

Více informací o Ukrajinském kulturním centru v Prešově

Více informací o Ukrajinském národně-kulturním centru v Praze

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA/ROZTOKY U PRAHY: Vykládací karty namalované pěvkyní Emou Destinnovou,  karetní unikáty ze 16. a 17. století, hru českých obrozenců ze století 18. a 19. a mnoho dalších cenných exponátů, z nichž se mnohé na veřejnosti objeví poprvé. To vše přinesou na podzim výstavy spojené s první mezinárodní konferencí sběratelů hracích karet, jež se uskuteční v Česku. 

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Ostatní
Co se děje
26.07.2016

PRAHA: Prezentace výtvarných obejktů v ulicích, náměstích, parcích a dalších veřejných prostorech v Praze Sculpture Line 2016 odstartovala v letošním roce svůj druhý ročník. Sochařský festival Sculpture Line 2016 instaloval v letošním roce šestnáct nových prostorových děl od čtrnácti českých a zahraničních autorů. Díla jsou nainstalovaná na obou stranách modré vodní goeosy Vltavy i na její hladině. Jsou umístěna v centru i v zajímavých vzdálenějších destinacích.

Hl. m. Praha
Živé umění
Co se děje
26.07.2016

ČR: Pokud si chcete v létě přečít o tom, jak pomáhají ostatní a třeba se tím nechat inspirovat, nabízí vám Nadace VIA nové číslo čtvrtletníku Umění darovat. Najdete v něm mimo jiné rozhovor s Tomášem Slavatou, který už roky pomáhá dětem.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
26.07.2016

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Dům umění města Českých Budějovic již brzy zahájí novou výstavu předního českého architekta, člena IPR (Institutu plánování a rozvoje)  a vysokoškolského pedagoga, Jana Šépky. Tento výstavní projekt, ukrývající se pod názvem  Vnímání, by se svým charakterem dal zařadit do škatulky experimentálních Umělecko architektonických realizací ve veřejném prostoru.  Finanční stránka projektu je již zcela zajištěna, a tak by se dalo říci, samotným přípravám nic nestojí v cestě.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
26.07.2016