středa
26. října 2016
Svátek slaví: Erik
Budova Ukrajinského kulturního centra v Prešově. Foto TASR, Milan Kapusta.Po Praze otevřeli Ukrajinské kulturní centrum v Prešově

Autor článku: 
mis

PREŠOV/PRAHA: Ve slovenském Prešově uvedli do provozu 25. října 2013 za přítomnosti ukrajinského ministra kultury Leonida Novohatka Ukrajinské kulturní centrum. Budova Centra by se měla stát nejen sídlem menšinové kultury, ale prostory zde bude mít i Svaz Rusínů − Ukrajinců SR, ukrajinská periodika a také knihovna.

Podle Novohatka, představuje tato událost velmi důležitou součást humanitární spolupráce mezi Ukrajinou a Slovenskem. Budovu Centra ukrajinské kultury na ulici Janka Borodáče dostal po rekonstrukci za převážně „evropské peníze“ do dlouhodobého nájmu Svaz Rusínů a Ukrajinců SR od Prešovského samosprávného kraje již v roce 2010.

Podle ministra kultury a turismu Ukrajiny Leonida Novochaťka v Užhorodě již funguje Centrum slovenské kultury, které se stalo místem setkávání kultur i menšin. Ministr zdůraznil, že Ukrajina bude dále vyvíjet úsilí o vytvoření podmínek pro ´rozvoj etnicko-národnostních ukrajinských a slovenských menšin´.

Během zasedání Mezivládní slovensko-ukrajinské komise pro národnostní menšiny, školství a kulturu, které probíhalo v Prešově, si strany vyměnily informace o vládních opatřeních v oblasti ochrany práv osob patřících k národnostním menšinám.

Prešovské Ukrajinské kulturní centrum je dalším sídlem menšinové kultury na území někdejšího Československa. V České republice bylo Ukrajinské národně-kulturní centrum otevřeno 16. dubna 2011 v prostorách Ukrajinského gymnázia v Praze. Spravuje jej stejnojmenné občanské sdružení. Jeho cílem je rozvoj kulturních, obchodních, vzdělávacích a vědeckých vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Dále je to navázání dialogu a zvýšení image Ukrajiny, ukrajinského obchodu a také ukrajinského národa v České republice. Vytčených cílů dosahuje pořádáním různých projektů a akcí: festivalů, kulatých stolů, fór, charitativních večerů, programů pro děti a mládež.

Více informací o Ukrajinském kulturním centru v Prešově

Více informací o Ukrajinském národně-kulturním centru v Praze

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V lednu 2017 začne pracovat České literární centrum. Instituci, která by měla sjednotit a zefektivnit propagaci české literatury v zahraničí i doma, bude spravovat příspěvková organizace ministerstva, Moravská zemská knihovna v Brně.  České literární centrum bude sídlit v Praze a v prvním roce své existence zaměstná až osm lidí. Vybraní zástupci literární obce budou sdruženi v Radě Českého literárního centra tak, aby měli možnost přímo spolupodílet se na směřování centra i koordinaci jeho aktivit.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
26.10.2016

JIHOČESKÝ KRAJ: Návštěvnost na jihočeských památkách, které spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, rok od roku roste. Miliontý návštěvník prošel oproti loňskému roku jejich branami již v průběhu měsíce září. Kromě zájemců o klasické prohlídkové trasy lákají památky během sezóny na více než pět stovek kulturních akcí a zůstávají oblíbeným místem k uzavírání sňatků. 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
26.10.2016

PRAHA: Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.10.2016

MOKRÉ: Dne 3. 11. 2016 od 15 h proběhne vyhodnocení Soutěže zpravodajů Rychnovska 2015. Akci, která se koná v Mokrém, ve Společenském klubu (čp 88), moderuje herec a recitátor Jaroslav Brendl.  Podrobnosti najdete v přiložených souborech. 

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.10.2016