středa
25. ledna 2017
Svátek slaví: Miloš
Budova Ukrajinského kulturního centra v Prešově. Foto TASR, Milan Kapusta.Po Praze otevřeli Ukrajinské kulturní centrum v Prešově

Autor článku: 
mis

PREŠOV/PRAHA: Ve slovenském Prešově uvedli do provozu 25. října 2013 za přítomnosti ukrajinského ministra kultury Leonida Novohatka Ukrajinské kulturní centrum. Budova Centra by se měla stát nejen sídlem menšinové kultury, ale prostory zde bude mít i Svaz Rusínů − Ukrajinců SR, ukrajinská periodika a také knihovna.

Podle Novohatka, představuje tato událost velmi důležitou součást humanitární spolupráce mezi Ukrajinou a Slovenskem. Budovu Centra ukrajinské kultury na ulici Janka Borodáče dostal po rekonstrukci za převážně „evropské peníze“ do dlouhodobého nájmu Svaz Rusínů a Ukrajinců SR od Prešovského samosprávného kraje již v roce 2010.

Podle ministra kultury a turismu Ukrajiny Leonida Novochaťka v Užhorodě již funguje Centrum slovenské kultury, které se stalo místem setkávání kultur i menšin. Ministr zdůraznil, že Ukrajina bude dále vyvíjet úsilí o vytvoření podmínek pro ´rozvoj etnicko-národnostních ukrajinských a slovenských menšin´.

Během zasedání Mezivládní slovensko-ukrajinské komise pro národnostní menšiny, školství a kulturu, které probíhalo v Prešově, si strany vyměnily informace o vládních opatřeních v oblasti ochrany práv osob patřících k národnostním menšinám.

Prešovské Ukrajinské kulturní centrum je dalším sídlem menšinové kultury na území někdejšího Československa. V České republice bylo Ukrajinské národně-kulturní centrum otevřeno 16. dubna 2011 v prostorách Ukrajinského gymnázia v Praze. Spravuje jej stejnojmenné občanské sdružení. Jeho cílem je rozvoj kulturních, obchodních, vzdělávacích a vědeckých vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Dále je to navázání dialogu a zvýšení image Ukrajiny, ukrajinského obchodu a také ukrajinského národa v České republice. Vytčených cílů dosahuje pořádáním různých projektů a akcí: festivalů, kulatých stolů, fór, charitativních večerů, programů pro děti a mládež.

Více informací o Ukrajinském kulturním centru v Prešově

Více informací o Ukrajinském národně-kulturním centru v Praze

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÁ REPUBLIKA: Dnes Vicky Cristina Barcelona Woodyho Allena, v sobotu Liberace! Stevena Soderbergha, od března sedm filmů Jima Jarmusche. ČT art uvádí oceňované snímky v původním znění. V loňském roce jich kulturní kanál České televize odvysílal více než stovku.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2017

ČR: Show Pump It Up Vol. 1, která se na své cestě napříč Evropou zastaví v dubnu i v České republice slibuje oslňující představení tří hvězd evropské taneční hudby. Roztančenou atmosféru parketů 90. let připomenou tvůrci tohoto soundu osobně. 

 

 

Celá ČR
Živé umění
Co se děje
24.01.2017

ČR: Jubilejní 15. ročník výstav fotografií zahájí 4. dubna 2017 v galerii Městské knihovny v Mostě. Kromě nových fotografií se mohou návštěvníci těšit na komentované prohlídky, hudební program zaměřený na významné výročí Salcburku, znalostní soutěž o atraktivní ceny, přednášky, prezentaci památek UNESCO ve spolupráci s Českým rozhlasem a řadou časopisů a další překvapení.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
24.01.2017

ČESKÁ REPUBLIKA: Šlechtické tituly byly oficiálně zrušeny se vznikem samostatného Československa. Desítky příslušníků aristokracie, kteří u nás žijí, s nimi ale naštěstí nezmizely. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. Jak žije současná generace české šlechty, ukáže nový dokumentární cyklus Modrá krev. Na úvod představí rod Kolowratů, a to ve čtvrtek, 26. ledna, v 21.35 h na ČT2. Světem českých šlechtických rodů diváky provede hrabě František Kinský.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
24.01.2017