pondělí
26. září 2016
Svátek slaví: Andrea
Budova Ukrajinského kulturního centra v Prešově. Foto TASR, Milan Kapusta.Po Praze otevřeli Ukrajinské kulturní centrum v Prešově

Autor článku: 
mis

PREŠOV/PRAHA: Ve slovenském Prešově uvedli do provozu 25. října 2013 za přítomnosti ukrajinského ministra kultury Leonida Novohatka Ukrajinské kulturní centrum. Budova Centra by se měla stát nejen sídlem menšinové kultury, ale prostory zde bude mít i Svaz Rusínů − Ukrajinců SR, ukrajinská periodika a také knihovna.

Podle Novohatka, představuje tato událost velmi důležitou součást humanitární spolupráce mezi Ukrajinou a Slovenskem. Budovu Centra ukrajinské kultury na ulici Janka Borodáče dostal po rekonstrukci za převážně „evropské peníze“ do dlouhodobého nájmu Svaz Rusínů a Ukrajinců SR od Prešovského samosprávného kraje již v roce 2010.

Podle ministra kultury a turismu Ukrajiny Leonida Novochaťka v Užhorodě již funguje Centrum slovenské kultury, které se stalo místem setkávání kultur i menšin. Ministr zdůraznil, že Ukrajina bude dále vyvíjet úsilí o vytvoření podmínek pro ´rozvoj etnicko-národnostních ukrajinských a slovenských menšin´.

Během zasedání Mezivládní slovensko-ukrajinské komise pro národnostní menšiny, školství a kulturu, které probíhalo v Prešově, si strany vyměnily informace o vládních opatřeních v oblasti ochrany práv osob patřících k národnostním menšinám.

Prešovské Ukrajinské kulturní centrum je dalším sídlem menšinové kultury na území někdejšího Československa. V České republice bylo Ukrajinské národně-kulturní centrum otevřeno 16. dubna 2011 v prostorách Ukrajinského gymnázia v Praze. Spravuje jej stejnojmenné občanské sdružení. Jeho cílem je rozvoj kulturních, obchodních, vzdělávacích a vědeckých vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Dále je to navázání dialogu a zvýšení image Ukrajiny, ukrajinského obchodu a také ukrajinského národa v České republice. Vytčených cílů dosahuje pořádáním různých projektů a akcí: festivalů, kulatých stolů, fór, charitativních večerů, programů pro děti a mládež.

Více informací o Ukrajinském kulturním centru v Prešově

Více informací o Ukrajinském národně-kulturním centru v Praze

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Letos se hlavním festivalovým centrem stanou prázdné Radniční domy kousek od Staroměstského náměstí, do jejichž prostor připravuje kunsthistorička Pavlína Morganová vůbec poprvé v roli kurátorky rozsáhlou výstavu s tématem Independent Research of Subjectivity. Výstava představí čtyři desítky umělkyň a umělců ze současné české výtvarné scény. 

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.09.2016

Poté co spolek dobrovolníků Živá z.s. dovedl svůj boj za záchranu Kralovy vily v Prachaticích ke zdárnému konci a díky jeho intenzivnímu úsilí byla 1. září 2016 zapsána významná funkcionalistická stavba na Ústřední seznam kulturních památek České republiky, došlo k očekávané reakci ze strany města jakožto vlastníka vily a spolku nebyla prodloužena nájemní smlouva.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
23.09.2016

PRACHATICE: K 1. září 2016  byl do Ústředního seznamu kulturních památek zařazen nový objekt – rodinný dům Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích, který je považován za jednu z nejvýznamnějších funkcionalistech staveb v Jižních Čechách. Na stranu spolku se postupem času přidalo spousty lidí a to jek z řad obyvatel města, kteří třeba v první chvíli byly proti jeho snažení tak z řad odborníků působících dlouhá léta v oblasti architektury a dějin umění.

Jihočeský kraj
Legislativa a ekonomika, Památky
Co se děje
23.09.2016

PRAHA: Tradiční festival pro celou rodinu Podzimní hrátky s podtitulem pro neposedné děti a znavené rodiče láká na dobrodružnou cestu mezi indiány již tuto sobotu 24. září. V okolí Písecké brány na Hradčanech vyroste indiánské ležení s řadou stanovišť, kde si děti i rodiče vyzkoušejí indiánské zvyky a hry zručnosti a zábavnou formou se seznámí se životem indiánů. Odpolední program od 13 do 19 h je pro celou rodinu zdarma.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Pozvánky na akce
23.09.2016