čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Hrad Švihov
© ÚPS v Českých Budějovicích



Plzeňské památky přivítaly téměř čtvrt milionu turistů

PLZEŇSKÝ KRAJ: Na plzeňské památky zavítalo od začátku ledna do konce září 248 442 lidí. Bylo to o necelé jedno procento více než v roce předchozím. Výnosy ze vstupného vzrostly oproti loňsku ve sledovaném období o 10,7 procent a dosáhly rekordní částky 18 796 146 milionů korun. Nejnavštěvovanějším objektem letošní hlavní sezony je hrad Rabí, který do konce září navštívilo něco málo přes 60 tisíc lidí. 

Autor článku: 
luk

Druhé místo náleží hradu Švihov, na který přišlo 44 167 návštěvníků, což je o 11 854 více než vloni. Trojici nejnavštěvovanějších památek uzavírá hrad Velhartice s návštěvností blížící se k 43 tisícům osob.

„Letošní sezona potvrzuje neutuchající zájem o naše památky z minulých let. Vyšší návštěvnost tak pomáhá i růstu výnosů, které účelně investujeme do provozu, údržby a obnovy plzeňských památek. V následujících letech se chceme především zaměřit na zvyšování kvality, protože samotná návštěvnost nemůže být jediným kritériem, byť jsou takováto čísla mediálně vděčná," informoval Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Skokanem roku je hrad Švihov

Zvýšený zájem ze strany turistů zaznamenal hrad Švihov, který hlásí nárůst návštěvnosti o 36,7 procent oproti roku 2018Na přelomu léta a zejména v prvních třech srpnových týdnech na něj denně zavítalo pět set až sem set návštěvníků. Největším lákadlem se stala výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku, přibližující atraktivní formou oblíbenou vánoční pohádku Tři oříšky pro Popelku, která se na hradě natáčela. Samotné zahájení výstavy, jehož se účastnil i pohádkový princ Pavel Trávníček, si nenechalo ujít 2 500 návštěvníků. Celkem ji vidělo na osm tisíc milovníků této kultovní pohádky. Hlavní prohlídkový okruh Hrad zatraktivnily ručně šité kopie dobových oděvů. Návštěvnost tu stoupla téměř o tři tisíce osob. Přibližně o 25 procent se zvedla návštěvnost také na hlavním prohlídkovém okruhu zámku Kozel. Turisty sem přilákala mimo jiné i výstava Korunovační klenoty na dosah či řada kulturních akcí (Císař na Kozlu, Víno a jídlo na zámku Kozel, sezónní jarmarky).

 

Plzeňské památky se připravují na Hradozámecký advent

Na své si příznivci plzeňských památek mohou přijít i po skončení hlavní turistické sezóny. Hradozámecký advent nabídne koncerty, netradiční prohlídky i oživený betlém, rozdávat se bude Betlémské světlo. Pro mikulášskou nadílku si mohou děti přijít na hrad Rabí již 30. listopadu. Prohlídky na zámku Kozel nazvané „Když zámek spí“ seznámí 15. prosince návštěvníky s tím, co obnáší údržba památky v zimním období. Následovat bude adventní koncert dívčí kapely Vesna vedené zpěvačkou a textařkou Patricií Fuchsovou. Speciální vánoční prohlídky přichystali také na zámcích Červené Poříčí a Horšovský Týn i na hradě Rabí. Čekání na Štědrý den zpříjemní koncerty v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, 20. a 22. prosince. Betlémské světlo se bude na Štědrý den rozdávat v kostele v Horšově i v klášteře Kladruby, o den dříve v kapli zámku Červené Poříčí. Po Vánocích bude možné ve dnech 27. až 30. prosince navštívit interiéry hradu Švihov i výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Zámecké brány se také otevřou v Horšovském Týně. Ve dnech 26. až 31. prosince můžete navštívit vánočně vyzdobené trasy zámku i cukrovím provoněnou kuchyni. Dozvíte se více o historii betlémů, vánočních stromků a vánočních ozdob. 

 

Zdroj a více informací ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024