pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Zima na skle
© Národopisné muzeum Plzeňska



Plzeňská „Zima na skle“

PLZEŇ: Národopisné muzeum Plzeňska přibližuje současníkům život i architekturu Plzeňska před zhruba sto dvaceti lety na čtyřicítce dobových černobílých fotografiích.

od 29.11.2017 do 14.01.2018
Autor článku: 
Eva Klapka

Jak prožívali zimu Plzeňané před 120 lety a jak se Plzeň a její okolí za ta dlouhá léta změnily? V Národopisném muzeu Plzeňska se skrze fotografie přeneseme o stovku let zpátky a pocítíme atmosféru zimního Plzeňska tak, jak ji zachytili fotografové té doby – ať už profesionálové nebo amatéři. „ Nejvíce fotografií pochází od Miloslava Slobody, což byl inženýr a inspektor parních kotlů, ale také nadšený fotoamatér. Fotil na přelomu 19. a 20. století. Několik jich je od dalšího nadšeného fotografa Josefa Nováka, který fotil v podobné době. Pak ještě od několika fotografů po jedné či dvou fotografiích a něco je autor neznámý. Fotky pocházejí z dob 90. let 19. století do počátku 40. let 20. století. Nejvíc je jich ale z přelomu století,“ přibližuje Tomáš Bernhardt z Národopisného muzea.

Vystavené fotografie zachycují svou dobu v celé své poetičnosti.  Žena prodávající pečené kaštany v dnešních sadech Pětatřicátníků, kluziště na Jíkalce nebo rybník na místě budovy dnešního Velkého divadla, které bylo postaveno v roce 1902. Snažili jsme se, aby na fotografii bylo vždy něco navíc – místo, které prošlo do dnešního dne změnami nebo dokonce úplně zaniklo, či nějaký detail z každodennosti. A také aby většina snímků byla alespoň trochu „zalidněna“. Aby tak návštěvníci mohli letmo potkat své o několik generací starší předchůdce, s nimiž však sdílejí pořád to samé město.“

Jak moc se místa hojně navštěvovaná tehdejšími Plzeňany změnila a zda došlo ke změně lepším či horším směrem, to už je na osobním zvážení každého návštěvníka.

Celkem čtyřicet zimních fotografií Plzně a okolí, které byly pořízeny z původních skleněných negativů (formátu 9x13 až 13x18) činí pouze zlomek celé sbírky. Ta čítá neuvěřitelných dvacet tři tisíc fotografií a zhruba stejný počet negativů. Snahou do budoucna je veškeré negativy postupně digitalizovat a zpřístupnit veřejnosti.

Výstavu bude možné zhlédnout až do 14. ledna 2018, všechny dny kromě pondělí, vždy od 10:00 do 18:00 ve Sklepě Chotěšovského domu – Národopisného muzea Plzeňska. V období od 2. prosince do 17. prosince však bude výstavní prostor přístupný pouze účastníkům Adventních prohlídek Plzně.

Výstava je pro návštěvníky přístupna zdarma. 

Mohlo by vás také zajímat...