pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
© Interreg CENTRAL EUROPE



Pilotní akce Interiér v exteriéru je ve své polovině

ÚSTÍ NAD LABEM: Roční pilotní akci s názvem Interiér v exteriéru realizuje statutární město Ústí nad Labem ve spolupráci se spolkem Veřejný sál Hraničář od listopadu 2018. Pilotní akce je součástí tříletého projektu Forget Heritage, zaměřeného na obnovu a ochranu kulturního dědictví.

Autor článku: 
Lucie Jehličková

Hlavním pilířem pilotní akce je velkoplošná videoprojekce, měnící se v průběhu roku. Společným tématem projekcí je Šedesát ústeckých NEJ na motivy knihy Martina Krska (Muzeum města Ústí nad Labem, 2007). První intervencí byla projekce s názvem Nejšikmější věž od autorů Davida Böhma a Jiřího Franty, která byla spuštěna v listopadu minulého roku. Aktuálně mohou občané a návštěvníci města zhlédnout projekci na téma Severočeský kraj od autora Jana Šrámka.

Videoprojekci doplňuje vznik odpočinkové zóny před budovou kina Hraničář, kde byly během dubna nainstalovány prvky městského mobiliáře. Ty budou sloužit návštěvníkům akce především v letních měsících. Kromě posezení v nově vytvořené pěší zóně si zde mohou lidé zahrát na piano nebo půjčit knihu.

Pilotní akce má za cíl otestovat inovativní a udržitelné modely řízení spolupráce veřejného a soukromého sektoru v péči o historické památky a jejich další využití ve spolupráci s kulturními a tvůrčími spolky. Tyto modely jsou společně s nástroji pro zlepšení managementu historických lokalit a nástroji k posílení zapojení občanů v historických lokalitách dalším výstupem rozsáhlého mezinárodního projektu.

V rámci projektu bude spuštěno celkem osm pilotních akcí. Ústí nad Labem se tak připojí k italským městům Janov a Milán, slovinské Lublani, německému Norimberku, polským městům Bydhošť a Varšava a chorvatské Rijece. V prvním roce své realizace budou pilotní akce financovány z prostředků projektu, následujících 5 let bude provoz v režii jednotlivých měst a spolupracujících kulturních zařízení.

Dalším výstupem projektu Forget Heritage bude webová aplikace s názvem OffSpaces. Díky ní bude možné upozornit město na málo využívané nebo opuštěné budovy a prostranství, které by bylo možné oživit ve spolupráci s kulturními spolky a institucemi. Občané budou moci připojit rovnou i vlastní návrh nového využití, popřípadě kontaktovat vlastníka nemovitosti a domluvit se s ním na možnostech spolupráce. Aplikace bude dostupná na podzim.

Projekt Forget Heritage je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg CENTRAL EUROPE a zdrojů statutárního města Ústí nad Labem. Jeho celkový rozpočet je 2 433 651,84 € pro všech 10 zapojených partnerů.

Projekt skončí na konci listopadu 2019.

Více o projektu najdete zde.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024