středa
26. září 2018
Svátek slaví: Andrea
PechaKucha Night vol. 25
© K světuPECHAKUCHA NIGHT PLZEŇ VOL. 25

PLZEŃ: Noc povídání či tlachů, neformální inspirativní setkávání v nevšedních prostorech, svižný formát 20x20. To vše nabízí PechaKucha Night vol. 25 v Plzni na Náplavce. Jedná se o neformální setkání osobností z řad umělců, architektů, výtvarníků, zkrátka kreativních lidí, kteří mohou své nadšení a um sdílet s ostatními formou krátkých prezentací.

25.05.2018
20:20
Autor článku: 
klapka

PechaKucha Night je světovým formátem prezentací, se kterým jsme se mohli poprvé setkat v roce 2003 v Japonsku. Specifickým formátem prezentací 20x20 se výrazně odlišuje od ostatních kulturních akcí prezentujících myšlenky jednotlivců nebo skupin. Prezentace účinkujících mají být co nejvíce výstižné, proto má každý z přednášejících k dispozici 20 obrázků, kde se každému věnuje pouze 20 sekund.

 

(Polo)jubilejní, 25. PechaKucha Night přivede diváky na levý břeh řeky Mže v ulici Na Poříčí. Inspirativní večer odstartuje ve tradičních 20:20,  ale v průběhu večera čeká návštěvníky mnoho netradičního. Už v průběhu celého odpoledne budou moci návštěvníci relaxovat u řeky se zázemím Baru k světu, opéct si buřty, projet se na lodičkách nebo paddleboardech, pohoupat se na houpačce. K pohodové atmosféře přispěje koncert mladé plzeňské kapely Teepee, jejichž hlavní parketou je žánr indie-folk. Skvěle tak doplní pohodovou atmosféru, která bude celý večer provázet. Vystoupí také dohromady taneční studia,  kteří jsou na Náplavce dobře známí svou tančírnou pro veřejnost. Samozřejmě ani prezentace nebudou ploché nebo nudné. Návštěvníci se mohou těšit na prezentace na plátně, připevněné na vodní ploše, kdy pohled diváků bude směřovat od břehu k náměstí. Vychutnají si tak jedinečný a netradiční pohled na prezentace obklopené řekou.

Hosté, kteří vystoupí se svými prezentacemi, jsou více než zajímaví.

Na Náplavku připluje několik zajímavých hostů, které svými prezentacemi obohatí diváky o to, čemu se věnují. Honza Mikulka je například skvělý ve tvorbě videí dříve pro Stream.cz, dnes pro Televizi Seznam. Natáčí s Jankem Rubešem průvodce Honest Guide, který je úspěšný nejen mezi turisty, ale inspiraci z něj čerpají i tuzemští diváci. Na posledních zimních a letních olympijských hrách natáčel videa pro Český olympijský výbor. A co o něm možná není příliš známo? To, že je jedním z prvních českých “jůtůberů” s legendárním projektem Česká bomba.

O své práci poví i sklář Lukáš Novák. Už ve svých čtyřech letech si rodák z nejslavnějšího města skla - Nového Boru, vyfoukl první baňku z typu skla, kterému se říká rosalin. Práce se sklem ho neomrzela a po absolvování UMPRUM se tomu věnuje naplno. Jeho díla, která jsou často tvořená netradiční technikou, jste proto mohli vidět nejen na Designbloku v pražském DOXu, ale také v galerii Bensimon v Paříži.

Dalším hostem bude zakladatel firmy MANA Jakub Krejčík. Mana je alternativní jídlo v prášku, které ve formě nápoje může zcela nahradit běžnou stravu. Projekt začal jako experiment pro vlastní potřebu a teď je z něj fenomén, který se z Čech rozšířil do světa i do vesmíru.

Představí se i cestovatelka Lucie Radová, která se svými pěti kamarádkami projela Jižní Ameriku tuktukem. Sympatická novinářka se s námi podělí o to, jaké to je najet přes 13 tisíc kilometrů ve vozítku na třech kolech, průměrnou rychlostí 42 km/h, když vám v půlce cesty odpadne část expedice a hlavně když jsou v expedici jen holky. 

Mezi další hosty patří spoluzakladatel firmy Festka, Michael Moureček, zaměřující se na výrobu unikátních rámů na kolo. Toužil po kole na míru přesně podle svých představ. Pustil se do toho sám a dnes vyrábí dokonalé, lehké rámy. Zákazníci si pro svůj unikátní model neváhají přijet ani ze zahraničí. V současné době jej podporuje i Evropská kosmická agentura a CzechInvest, protože právě Festka pracuje s materiálem zvaným grafen, který je typický svojí křehkostí, ale také lehkostí.

Dvojice Karolína Benešová a František Hába naopak pěstují kytky na své farmě Loukykvět kousek za Prahou.

Anna Beáta Háblová a Adam Gebrian jsou z řad architektů, kteří mohou přispět svými myšlenkami k dalším plánům náplavky na březích plzeňských řek. Adam Gebrian, ač získal v roce 2015 titul “Architekt roku”, místo navrhování vlastních staveb směřuje své aktivity k propagaci architektury a veřejného prostoru. Do povědomí širší veřejnosti se dostal díky pořadu Gerbian versus, kde komentuje, kritizuje i chválí veřejný prostor a stavby realizované z veřejných peněz v České republice i v zahraničí. Adam se sám podílí na organizaci PechaKucha Night v Praze.

Anna Beáta Háblová je architektka, teoretička, básnířka, Půvabná blondýnka se věnuje různorodým oborům a nutno říci, že je ve všem opravdu skvělá. V roli architekty řeší problematiku obchodních center mimo města a vydala o tom také úspěšnou komiksovo-vědeckou knížku Města zdí. Anna získala také mnoho ocenění, mezi nimi i jedno mezinárodní. To ale není vše, protože její rukopis si můžete užít také v básnických sbírkách Kry a Rýhy. 
 

Celý večer odmoderuje Filip Koryta, tedy nikdo menší než mistr ČR ve Slam Poetry CZ, kde je známý spíše jako Dr.Filipitch. Filip se zúčastnil už 23. [Peči] jako řečník, na této bude ale jednotlivé řečníky uvádět.

PechaKucha Night vol. 25 bude dosud největší Pecha pod širým plzeňským nebem. Zahajuje plzeňský festival Léto k světu na Náplavce k světu, jehož program se nezastaví až do konce června.

V roce 2015 bylo do projektu zapojeno více než 800 měst z celého světa. „V Plzni pořádáme "Peču" pravidelně čtyřikrát do roka již od roku 2012. Oproti ostatním městům jsme se rozhodli jít ještě dále a pro každý večer máme vždy připravené nové místo Plzni, které bylo do té doby nevyužívané, přestalo sloužit svému účelu, je běžně pro návštěvníky nedostupné, nebo jinak zajímavé. Příkladem jsou bývalé městské lázně, uzavřená kina Elektra, Hvězda, Korandův sbor, Krajské policejní ředitelství, bývalé OBI nebo opuštěná Klotzova cihelna. Večer doplňují další kulturní aktivity, závěrečná afterparty je poté vždy samozřejmostí. Je nám ctí, že jsme se s návštěvností našich akcí zařadili po bok takových velikánů, jakými jsou PechaKucha Londýn nebo Tel Aviv.“ Přibližují organizátoři akce.

 

Více o projektu najdete na http://www.pknp.cz

zdroj

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Šest soutěžících DJs a jeden vítěz - DJ Ondrash. Národní finále soutěže Red Bull Music 3Style 2018 se do Roxy přihnalo jako divoká voda a přineslo spoustu nádherných okamžiků. Kdo bude Česko reprezentovat na světovém finále?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.09.2018

ČR: Nový český film King Skate získával u některých diváků kultovní status ještě před tím, než 20. září vstoupil do kin. Svědčí o tom dlouho vyprodané předpremiérové projekce v Praze a Brně. Unikátní snímek o průkopnících skateboardingu v Československu natočil režisér Šimon Šafránek. Díky mimořádným archivním záběrům a výpovědím legendárních skejťáků se mu podařilo přiblížit nejen začátky tohoto sportovního odvětví, ale především dobovou atmosféru, emoce a mimořádné lidské příběhy.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
25.09.2018

OSTRAVA: Další zábavné putování po ostravských knihovnách bude probíhat 2. 10. 2018. V kterékoliv z 8 zúčastněných knihoven si vyzvedněte festivalovou pohlednici, do které získáte 2. 10. 2018 v navštívené knihovně razítko. Zároveň se můžete zúčastnit zajímavého programu a dostanete také malou odměnu. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.09.2018

BYSTŘICE POD LOPENÍKEM: Dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem, byl vyhlášen Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2018. Toto ocenění, které kraj již od roku 2008 uděluje za příkladnou obnovu stavby lidové architektury, převzal  v prostorách krajského muzea společně s finanční odměnou 50 tisíc korun  od hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka starosta obce Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.09.2018