středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Josef Váchal v Portmoneu
© www.pardubickykraj.cz



Pardubický kraj připravuje investice do krajských muzeí

PARDUBICKÝ KRAJ: Rozvojové investice projednával v minulých dnech náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek, investice a kulturu Roman Línek také v Regionálních muzeích v Litomyšli a v Chrudimi. Muzejní práce se sice výrazně nemění, ale její prezentace směřuje k větší interaktivitě a obměnám expozic. Všechna muzea řeší také problém s ukládáním sbírek, a to zejména pak archeologických.

 

Autor článku: 
luk

„Co se týká archeologických nálezů, počítáme v příštích letech s centrálním krajským uložištěm v Ohrazenicích, které by na několik dalších let mělo postačit pro celé území našeho kraje,“ říká Roman Línek. Zatím je budoucí archeodepozitář ve stádiu projektování.

 

Portmoneum upraví dvorek i podkroví

Významné vylepšení pro Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli přinese nový projekt na statické zajištění domu, úpravu zahrady a bývalé prádelny a také podkroví domu. Tam by do budoucna mohl vzniknout prostor pro rozšíření expozice o Josefu Váchalovi. „Letos máme naplánováno projektování a v příštím roce by se mohlo začít s realizací. Celkem máme zastupitelstvem schváleno 5,5 milionu korun,“ uvádí Línek.

 

Graduál a model města z 16. století

Litomyšlské muzeum plánuje dvě zajímavé novinky. „V naší stálé expozici máme vystavený nejvzácnější sbírkový předmět našeho muzea - graduál literátského sboru z roku 1563, který má několikamilionovou hodnotu. Je sice v ochranné vitríně, ale rozhodně nemůžeme jeho originál vystavovat delší dobu, proto usilujeme o výrobu jeho repliky. Dále bychom chtěli nechat zhotovit interaktivní model města Litomyšl z 16. století, z doby jeho největší slávy,“ vysvětluje ředitel muzea René Klimeš. „Není to levná záležitost, ale rozhodně budeme na oba projekty hledat finanční zdroje ve spolupráci s dalšími partnery a věřím, že budeme úspěšní,“ konstatuje Línek.

Graduál je v podstatě zpěvník. Pořídila ho organizace měšťanů, která se věnovala sborovému náboženskému zpěvu při bohoslužbách. V Litomyšli to byl kališnický sbor. Když při velkém požáru v roce 1560 zpěvné knihy shořely, nechali měšťané u předních mistrů v Praze objednat nový reprezentativní graduál. Kniha vážící 36 kilogramů je svázána v dubových deskách potažených kůží s kováním a obsahuje dnes 520 pergamenových listů (z původních cca 574). Noty a texty písní jsou doprovázeny nádhernými miniaturními malbami, jejichž kvalita řadí litomyšlský graduál k předním dílům svého druhu.

 

Chrudimskému muzeu roste návštěvnost

Regionální muzeum v Chrudimi cílí zejména na nejmladší generaci a vyplácí se to. „Za první tři měsíce letošního roku máme stejnou návštěvnost, jako za celý rok 2016,“ říká ředitelka Klára Habartová. Pomohla k tomu i výstava Svět kostiček, nebo výstava ořezávátek, která zaujala i slovenskou televizi.

 

Zdroj a další informace ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024