pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Přebírání ceny na zámku Lemberk
© www.zlin.eu



Památník Tomáše Bati získal hned dvě prestižní ceny

ZLÍN: Obnova Památníku Tomáše Bati sbírá ocenění na celostátní úrovni. Autor projektu, architekt Petr Všetečka, se stal držitelem ceny Národního památkového ústavu s názvem Patrimonium pro futuro, město Zlín, které vzkříšení objektu prosadilo, získalo cenu Opera Historica, udělenou Správou Pražského hradu a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Autor článku: 
luk

Obnovený památník je řazen mezi klenoty funkcionalistické architektury. V rámci obnovy Památníku Tomáše Bati se této jedinečné stavbě podařilo navrátit nejen původní architektonický vzhled, ale i záměr využití, který připomíná výraznou osobnost Tomáše Bati.

Jeho mimořádnost spočívá v tom, že do něj architekt Gahura vtělil přímo vlastnosti Tomáše Bati – velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus, prostotu, pravdivost a poctivost – a vyjádřil je stavbou samotnou, proto ocenění patří i architektu Gahurovi,“ uvedl při přebírání ceny v severočeském zámku Lemberk Petr Všetečka.

„Obnova památníku byla několikaletým procesem, při kterém spojilo své síly mnoho lidí a institucí. Děkuji Petru Všetečkovi za skvělou práci, děkuji všem dárcům, ať již lidem či firmám, za to že projekt finančně podpořili. Myslím, že se nám společně povedla dobrá věc, kterou jsme Tomáši Baťovi splatili určitý dluh,“ vzkázal náměstek primátora Miroslav Adámek, který se obnovou památníku dlouhodobě zabýval.

Obě ceny pro památník jsou velmi prestižní. Opera Historica byla navíc udělena v kategorii Péče o památky obcí měst a krajů, do které byly zařazeny všechny počiny z této oblasti zrealizované v České republice za posledních 30 let.

„Cen pro památník si velice vážíme, protože jsou velkou odměnou za vynaložené úsilí, které město uchování kulturního dědictví věnuje. Zároveň nás těší, že ceny vyzdvihují naše město coby pozitivní příklad v oblasti památkové péče,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Kompletní stavební obnova kulturní památky Památníku Tomáše Bati byla dovršena v roce 2018. Během procesu obnovy došlo k odstranění přístaveb i vestaveb, jimiž byl objekt doplněn v době, kdy v něm sídlil Dům umění, dále bylo obnoveno původní schodiště a provedeny restaurátorské i stavební obnovy dochovaných původních konstrukcí a povrchů. V interiéru se opět uplatňuje nálezy potvrzená původní barevnost – červené podlahy, bílé stropy a modré svislé konstrukce. Chybějící fasádní skla byla vyrobena a doplněna podle původních tabulí. Vzniklo také nové technické zázemí, do budovy se vrátila replika letounu Junkers F13, v němž Tomáš Baťa 12. července 1932 tragicky zahynul.

Celkové náklady na obnovu památníku přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z Ministerstva kultury. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali cca 600 tisíc korun.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024