čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Přebírání ceny na zámku Lemberk
© www.zlin.euPamátník Tomáše Bati získal hned dvě prestižní ceny

ZLÍN: Obnova Památníku Tomáše Bati sbírá ocenění na celostátní úrovni. Autor projektu, architekt Petr Všetečka, se stal držitelem ceny Národního památkového ústavu s názvem Patrimonium pro futuro, město Zlín, které vzkříšení objektu prosadilo, získalo cenu Opera Historica, udělenou Správou Pražského hradu a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Autor článku: 
luk

Obnovený památník je řazen mezi klenoty funkcionalistické architektury. V rámci obnovy Památníku Tomáše Bati se této jedinečné stavbě podařilo navrátit nejen původní architektonický vzhled, ale i záměr využití, který připomíná výraznou osobnost Tomáše Bati.

Jeho mimořádnost spočívá v tom, že do něj architekt Gahura vtělil přímo vlastnosti Tomáše Bati – velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus, prostotu, pravdivost a poctivost – a vyjádřil je stavbou samotnou, proto ocenění patří i architektu Gahurovi,“ uvedl při přebírání ceny v severočeském zámku Lemberk Petr Všetečka.

„Obnova památníku byla několikaletým procesem, při kterém spojilo své síly mnoho lidí a institucí. Děkuji Petru Všetečkovi za skvělou práci, děkuji všem dárcům, ať již lidem či firmám, za to že projekt finančně podpořili. Myslím, že se nám společně povedla dobrá věc, kterou jsme Tomáši Baťovi splatili určitý dluh,“ vzkázal náměstek primátora Miroslav Adámek, který se obnovou památníku dlouhodobě zabýval.

Obě ceny pro památník jsou velmi prestižní. Opera Historica byla navíc udělena v kategorii Péče o památky obcí měst a krajů, do které byly zařazeny všechny počiny z této oblasti zrealizované v České republice za posledních 30 let.

„Cen pro památník si velice vážíme, protože jsou velkou odměnou za vynaložené úsilí, které město uchování kulturního dědictví věnuje. Zároveň nás těší, že ceny vyzdvihují naše město coby pozitivní příklad v oblasti památkové péče,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Kompletní stavební obnova kulturní památky Památníku Tomáše Bati byla dovršena v roce 2018. Během procesu obnovy došlo k odstranění přístaveb i vestaveb, jimiž byl objekt doplněn v době, kdy v něm sídlil Dům umění, dále bylo obnoveno původní schodiště a provedeny restaurátorské i stavební obnovy dochovaných původních konstrukcí a povrchů. V interiéru se opět uplatňuje nálezy potvrzená původní barevnost – červené podlahy, bílé stropy a modré svislé konstrukce. Chybějící fasádní skla byla vyrobena a doplněna podle původních tabulí. Vzniklo také nové technické zázemí, do budovy se vrátila replika letounu Junkers F13, v němž Tomáš Baťa 12. července 1932 tragicky zahynul.

Celkové náklady na obnovu památníku přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z Ministerstva kultury. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali cca 600 tisíc korun.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019