čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
© Pozvánka



Památky pro každého - pátý ročník semináře

LIBEREC: V kavárně Art facé se koná 26. dubna již pátý ročník semináře s názvem Památky pro každého. Jeho účastníci budou hledat řešení, jak zviditelnit kulturní dědictví či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám hendikepovaným návštěvníkům.Pro účastníky semináře je připravena exkurze do Technického muzea Liberec. 

Autor článku: 
luk

Cílem setkání je pokračovat v navrhování praktických řešení při zpřístupnění kulturního dědictví a na příkladech dobré praxe se seznámit s možnostmi odstraňování nejrůznějších bariér v našem okolí i v nás samotných. „Památky samozřejmě nebyly nikdy stavěné s ohledem na potřeby lidí se zdravotním omezením. V předrevolučních dobách nebyly úpravy prioritou. Dnes je situace výrazně jiná,“ uvedla Květa Vinklátová, členka rady Libereckého kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která nad seminářem převzala záštitu.

Během programu se účastníci seznámí s úskalími pohybu nevidomých a slabozrakých v běžném prostředí. O vlastní zkušenost se podělí nevidomý lektor Lukáš Treml. Do světa neslyšících bude možno nahlédnout v příspěvku Petry Bobové z organizace Tichý svět. O tom, jak se daří, či nedaří odstraňovat bariéry přímo v terénu, pak pohovoří Jan Mertlík z geoparku Český ráj.

Ve druhé části semináře převezmou Cenu Adolfa Hejduka pro památku nejvíce přátelskou ke zdravotně znevýhodněným zástupci státního zámku Buchlovice. Z ostatních objektů získal cenu hrad Svojanov. V kategorii Geologická lokalita nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným pak zvítězil projekt spolku Ochrana Klokočských skal Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná. Za zpřístupnění industriálního dědictví osobám se smyslovým postižením ocenila veřejnost Jiřího Němečka z Technického muzea v Liberci. Tam zavede návštěvníky také odpolední exkurze.

Cenu Adolfa Hejduka vyhlašuje projekt Hugo na cestách ve spolupráci s partnerskými organizacemi. Nominace i hlasování probíhá na internetových stránkách mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách. Trvalou záštitu nad cenou převzala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.

Mediálním partnerem semináře je portál PROPAMÁTKY. ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024