pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
Otisk londýnské zdi
© zdroj: www.kr-stredocesky.czOtisk londýnské zdi, která je spojena s operací Anthropoid, odhalili v Panenských Břežanech

PANENSKÉ BŘEŽANY: Ve čtvrtek 13. prosince byl v horním zámku v Panenských Břežanech slavnostně odhalen odlitek zdi ze dvora domu Porchester Gate. Tato budova se nachází nedaleko centra Londýna a sehrála významnou roli v našem protinacistickém odboji. Za druhé světové války v ní sídlila československá vojenská zpravodajská služba, kromě jiných akcí zde byla naplánována operace Anthropoid.

Autor článku: 
TZ/ika

Slavnostního aktu se zúčastnili hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), válečný veterán a letec RAF genmjr. Emil Boček, kardinál Dominik Duka, britský velvyslanec Nicholas Stewart Archer, náměstek ministra kultury ČR Alois Mačák (ČSSD) i radní SK pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Cihlová zeď ze dvora domu Porchester Gate se stala symbolem. Je na pozadí všem dobře známých fotografií vykonavatelů atentátu na Reinharda Heydricha  - Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, stejně jako dalších členů výsadků, kteří se po atentátu společně ukrývali v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde je 18. června 1942 stihla smrt z rukou nacistů. „Přenesli jsme si do středočeských Panenských Břežan kousek Londýna, na kterém se připravovaly osudové okamžiky české historie. Přenesli jsme je na místo, na kterém můžeme symbolickou hodnotu denně připomínat a budovat tak společnou historickou paměť,“ vyzdvihla význam události hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dílo, které vzniklo také díky podpoře Středočeského kraje, je umístěno ve vestibulu horního zámku v Panenských Břežanech. Ten je vybudovaný v barokním stylu a nese bohatou historii. Za války se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka. Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců. Rekonstrukce na Památník národního útlaku a odboje přinesla objektu nový život. Hlavním tématem expozice je připomenutí hrdinství Čechů, kteří se v průběhu 2. světové války postavili na stranu odboje proti okupaci Československa. Památník byl pro veřejnost otevřen 1. dubna 2017. Připomíná také smutný fakt, že v  Břežanech fungoval i jeden z nejmenších pobočných koncentračních táborů, pobočka tábora Flossenbürg, o počtu 15 vězňů.

O historii Porchester Gate v přiložené TZ.

Zdroj: Helena Frintová, Krajský úřad Středočeského kraje

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019