středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
Otisk londýnské zdi
© zdroj: www.kr-stredocesky.czOtisk londýnské zdi, která je spojena s operací Anthropoid, odhalili v Panenských Břežanech

PANENSKÉ BŘEŽANY: Ve čtvrtek 13. prosince byl v horním zámku v Panenských Břežanech slavnostně odhalen odlitek zdi ze dvora domu Porchester Gate. Tato budova se nachází nedaleko centra Londýna a sehrála významnou roli v našem protinacistickém odboji. Za druhé světové války v ní sídlila československá vojenská zpravodajská služba, kromě jiných akcí zde byla naplánována operace Anthropoid.

Autor článku: 
TZ/ika

Slavnostního aktu se zúčastnili hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), válečný veterán a letec RAF genmjr. Emil Boček, kardinál Dominik Duka, britský velvyslanec Nicholas Stewart Archer, náměstek ministra kultury ČR Alois Mačák (ČSSD) i radní SK pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Cihlová zeď ze dvora domu Porchester Gate se stala symbolem. Je na pozadí všem dobře známých fotografií vykonavatelů atentátu na Reinharda Heydricha  - Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, stejně jako dalších členů výsadků, kteří se po atentátu společně ukrývali v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde je 18. června 1942 stihla smrt z rukou nacistů. „Přenesli jsme si do středočeských Panenských Břežan kousek Londýna, na kterém se připravovaly osudové okamžiky české historie. Přenesli jsme je na místo, na kterém můžeme symbolickou hodnotu denně připomínat a budovat tak společnou historickou paměť,“ vyzdvihla význam události hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dílo, které vzniklo také díky podpoře Středočeského kraje, je umístěno ve vestibulu horního zámku v Panenských Břežanech. Ten je vybudovaný v barokním stylu a nese bohatou historii. Za války se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka. Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců. Rekonstrukce na Památník národního útlaku a odboje přinesla objektu nový život. Hlavním tématem expozice je připomenutí hrdinství Čechů, kteří se v průběhu 2. světové války postavili na stranu odboje proti okupaci Československa. Památník byl pro veřejnost otevřen 1. dubna 2017. Připomíná také smutný fakt, že v  Břežanech fungoval i jeden z nejmenších pobočných koncentračních táborů, pobočka tábora Flossenbürg, o počtu 15 vězňů.

O historii Porchester Gate v přiložené TZ.

Zdroj: Helena Frintová, Krajský úřad Středočeského kraje

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019