úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Otisk londýnské zdi
© zdroj: www.kr-stredocesky.czOtisk londýnské zdi, která je spojena s operací Anthropoid, odhalili v Panenských Břežanech

PANENSKÉ BŘEŽANY: Ve čtvrtek 13. prosince byl v horním zámku v Panenských Břežanech slavnostně odhalen odlitek zdi ze dvora domu Porchester Gate. Tato budova se nachází nedaleko centra Londýna a sehrála významnou roli v našem protinacistickém odboji. Za druhé světové války v ní sídlila československá vojenská zpravodajská služba, kromě jiných akcí zde byla naplánována operace Anthropoid.

Autor článku: 
TZ/ika

Slavnostního aktu se zúčastnili hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), válečný veterán a letec RAF genmjr. Emil Boček, kardinál Dominik Duka, britský velvyslanec Nicholas Stewart Archer, náměstek ministra kultury ČR Alois Mačák (ČSSD) i radní SK pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Cihlová zeď ze dvora domu Porchester Gate se stala symbolem. Je na pozadí všem dobře známých fotografií vykonavatelů atentátu na Reinharda Heydricha  - Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, stejně jako dalších členů výsadků, kteří se po atentátu společně ukrývali v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde je 18. června 1942 stihla smrt z rukou nacistů. „Přenesli jsme si do středočeských Panenských Břežan kousek Londýna, na kterém se připravovaly osudové okamžiky české historie. Přenesli jsme je na místo, na kterém můžeme symbolickou hodnotu denně připomínat a budovat tak společnou historickou paměť,“ vyzdvihla význam události hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dílo, které vzniklo také díky podpoře Středočeského kraje, je umístěno ve vestibulu horního zámku v Panenských Břežanech. Ten je vybudovaný v barokním stylu a nese bohatou historii. Za války se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka. Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců. Rekonstrukce na Památník národního útlaku a odboje přinesla objektu nový život. Hlavním tématem expozice je připomenutí hrdinství Čechů, kteří se v průběhu 2. světové války postavili na stranu odboje proti okupaci Československa. Památník byl pro veřejnost otevřen 1. dubna 2017. Připomíná také smutný fakt, že v  Břežanech fungoval i jeden z nejmenších pobočných koncentračních táborů, pobočka tábora Flossenbürg, o počtu 15 vězňů.

O historii Porchester Gate v přiložené TZ.

Zdroj: Helena Frintová, Krajský úřad Středočeského kraje

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019