čtvrtek
21. března 2019
Svátek slaví: Radek
Ilustrační snímek k soutěži
© Archiv spolku MaryškaOsmičková výročí aneb Společná paměť Bohumína

BOHUMÍN: V letošním roce si připomínáme řadu „osmičkových“ výročí vztahujících se k historii naší republiky. Literární podobu autorských vzpomínek obyvatel na život na Bohumínsku v letech dávno i nedávno minulých chce zachytit projekt „Společná paměť“, který vyhlásil spolek Maryška.

Autor článku: 
Lukáš Kania

Jak se žilo v době historických mezníků (1918–1938–1948–1968), ale i v dobách zcela poklidných? Ptejme se svých rodičů a prarodičů na vzpomínky na život v Bohumíně ve 20. století. Zaznamenávat je můžeme písemnou formou nebo zvukovou nahrávkou, ať už jde o vzpomínky na běžný život i na mimořádné události, které ovlivnily jejich osudy.

„Rádi bychom zachytili vzpomínky na život v našem městě, jaký byl a už nenávratně zmizel. Chceme ještě zapsat, co kroniky nestihly zaznamenat. Zavzpomínejme, jak se chodilo do školy, kde se nakupovalo, jaká doprava byla v Bohumíně, čím se jezdilo do práce, kam se chodilo za kulturou a kam za sportem,“ říká koordinátorka projektu Jana Leparová ze spolku Maryška.

Nejzdařilejší příspěvky Maryška zpracuje do podoby elektronické knihy, kterou vydá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a bude k dispozici veřejnosti prostřednictvím aplikace Google Knihy. Podrobnosti najdete na www.maryska.cz.

Autoři mohou vzpomínky posílat v elektronické podobě na info@maryska.cz nebo dodat v písemné či zvukové podobě přímo do Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka každé úterý od 15 do 17 hodin (mimo letních prázdnin) nejpozději do 31. 10. 2018. Nemáte-li možnost své vzpomínky sami nahrát, můžete využít nahrávací zařízení přímo v Maryšce.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019