neděle
15. prosince 2019
svátek slaví Radana
Účastníci letošního ročníku Letního semináře Klubu sbormistrů
© Petr ProcházkaOhlédnutí za Letním seminářem Klubu sbormistrů 2019

KUTNÁ HORA: V sobotu 20. července koncertem v kutnohorské Kapli Božího Těla skončil už 23. ročník týdenního kursu pro začínající sbormistry, který již tradičně pořádá NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu). Repertoár zahrnoval skladby od renesance po 21. století i úpravy lidových písní, v nichž se vystřídalo celkem sedmnáct sbormistrů z řad nejlepších či nejodvážnějších účastníků.

Autor článku: 
Barbora Vacková /jal

Ti, kteří prozatím pouze zpívají, přemítají o tom, že během příštího ročníku už by si mohli na dirigování na koncertě troufnout. Není výjimkou, že někteří z nich se sem vracejí i dvě desítky let. Lektoři se pravidelně střídají, účastníci se tak mohou seznámit s prací předních českých sbormistrů a od každého si pro svou vlastní praxi odnést něco jiného. Kurz poskytuje cenné zázemí pro lidi, kterým v mnoha případech sbormistrovství spadlo do klína spíše hříčkou osudu – například sbor „podědili“ po starším kolegovi – či je k němu, někdy i až v pokročilejším věku, postupně přivedla předchozí hudební či pedagogická praxe.

Záslužná činnost, kterou široké množství dětských i dospělých amatérských sborů v regionech odvádí, je výsledkem nadšení konkrétního jedince. Sbormistrovství se často učí sám, metodou pokus-omyl a takzvaně za pochodu. „Organizačnímu týmu NIPOS patří velký dík za to, že všem těmto motivovaným a zapáleným muzikantům dávají pravidelně šanci dál na sobě a svých sbormistrovských dovednostech pracovat, seznamovat je se zahraničními trendy a nadále tak českou amatérskou sborovou scénu rozvíjet a kultivovat,“ uvedla Barbora Vacková.

 

Zdroj: http://https://www.casopisharmonie.cz/reportaze/nadechni-se-naznac-tempo%E2%80%A6-ohlednuti-za-letnim-seminarem-klubu-sbormistru-2019.html

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Celkem 15 ročníků byla literární soutěž Internet a můj handicap doprovodnou akcí konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Nyní po dohodě s hlavním podporovatelem mění nejen název na Cena ČSOB Internet a můj handicap, ale hlavně kritéria a zaměření soutěže.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Handicap, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Jindřichohradecké úzkokolejky představují soubor dvou úzkokolejných drah s rozchodem 760 mm. Jsou jedinečným dopravním systémem s historickým a technickým významem pro celé území. Představují kulturní dědictví nadregionálního významu. Jsou častým cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. 

 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
13.12.2019

ČR: V listopadu zahájil příjem přihlášek do populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů. Jejich uzávěrka je 31. ledna  ve 14 hodin, v případě Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci pak 28. února 2020. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj se v letošním roce nově připojil k projektu Rodinné pasy, jehož systém slev lze čerpat a využívat napříč celou Českou republikou, na Slovensku a také v Rakousku. Účast na projektu a využívání slev je pro rodiny díky podpoře Jihočeského kraje bezplatná a slevy mohou využít u smluvních partnerů v celé republice.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
13.12.2019