středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Goldoniho Poprask na laguně v provedení libereckého Divadla F.X.Šaldy si ze 17. ročníku GRAND Festivalu smíchu v Paradubicích odvezl čtyři ocenění
© Divadlo F. X. Šaldy



Ocenění Komedie roku získalo po roce opět liberecké Divadlo F. X. Šaldy

ČR: GRAND Festival smíchu, který se uskutečnil minulý týden již po sedmnácté v Pardubicích, se výhradně orientuje na výběr komediálních titulů. Dramaturgie festivalu celoročně navštěvuje česká divadla a vybrané komedie nominuje do soutěžní části přehlídky. O jednotlivých cenách pak rozhoduje odborná i studentská porota, ale také hlasy diváků. Přesně po roce si hlavní cenu Komedie roku GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích opět odvezlo divadlo F. X. Šaldy z Liberce.

Autor článku: 
Jana Vančatová

V letošním ročníku liberecké nastudování Goldoniho komedie Poprask na laguně získalo ještě další tři ocenění: za nejlepší ženský a mužský herecký výkon a cenu odborné poroty. 

Příjemným překvapením bylo, že do soutěžní části byla po roce vybrána opět inscenace liberecké činohry Divadla F. X. Šaldy. Tentokrát Poprask na laguně, který podle režijní koncepce nedávno zesnulého Ivana Rajmonta nazkoušel Martin Černý. Nejenže inscenace získala titul Komedie roku, ale navíc zvítězila i u odborné poroty a ovládla ceny v hereckých kategoriích. Za nejlepší mužský herecký výkon festivalu si odnesl ocenění Martin Polách, za nejlepší ženský herecký výkon pak Karolína Baranová.

O libereckém souboru tedy určitě platí, že „.. to zřejmě bude dobrý oddíl.. “. Nadšení a souhra souboru čiší z každého představení. A možná ani není náhoda, že tato slova zazněla ve filmové komedii Jen ho nechte, ať se bojí, z úst skvělého herce Františka Peterky, který na liberecké scéně prožil celý svůj divadelní život.

V roce 2016 získala hlavní ocenění Komedie roku liberecká Škola žen.  Její vítězství pomohlo sjednat zájezdy této inscenace do divadel po celé republice. „Věříme, že podobný zvýšený zájem můžeme očekávat i v případě Poprasku na laguně", řekl dramaturg DFXŠ Tomáš Syrovátka. „Z cen máme radost, která je o to větší, že nejde o ojedinělý úspěch, ale že jsme bodovali ve dvou ročnících za sebou. Obzvláště mě potěšila cena pro Karolínu Baranovou, která už v minulosti figurovala např. v širší nominaci na Thálii, ale tentokrát jí cena neunikla. Je to mimořádná herečka, kterou po právu vyzdvihují snad všichni režiséři, kteří u nás pracují. Bez pochyby míří cena do správných rukou. A možná ještě víc jsem držel palce Martinu Poláchovi, který z Pardubic pochází. Pardubickým organizátorům patří dík za to, na jaké úrovni festival pořádají, že je mediálně velice viditelný a že tak přispívá nejen k prestiži oceněných umělců, ale především k prestiži divadelního umění jako takového."
Poprask na laguně byl napsán v roce 1762, Goldoni v něm využil své zkušenosti z doby, kdy pracoval jako pomocná síla u soudu. Hádky rybářských žen a rvačky jejich mužů se dostanou až před soudce, který se ovšem v záplavě temperamentních výpovědí nemá šanci vyznat a dopátrat se pravdy. Goldoniho neopakovatelná přehlídka lidských charakterů a nezkrotných vášní se na česká jeviště dostala až v padesátých letech minulého století, v době oslněné vlnou tzv. italského neorealismu. Poprask na laguně patří k hrám, které jsou na jedné straně nadčasové, na straně druhé v nich můžete stále objevovat nové souvislosti.
Hra měla premiéru v lednu 2016, nejbližší libereckou reprízu mohou diváci navštívit 18. března v Šaldově divadle.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024