pátek
16. listopadu 2018
Svátek slaví: Otmar
Ilustrační snímek
© Uschold KonradO prázdninách do Bavorska – staré dětské hry a pekařská slavnost v Hornofalckém skanzenu

BAVORSKO: V neděli 22. července očekává návštěvníky Hornofalckého skanzenu skvělý program. O sklizeň obilí se od 13.00 h postarají muzejní koně. Chybět nebudou produkty, které z mouky vznikají. Pekař Paulus připraví tradiční pekařskou slavnost. Čerstvý chléb, sladké pečivo včetně nejrůznějších koláčů, které může ochutnat každý. V nabídce nebude chybět ani hrnek dobré kávy.

22.07.2018
13:00 - 17:30
Autor článku: 
Petra Zeitler

Na počest velkého hornofalckého spisovatele Franze Xavera von Schönwertha (1810-1886) stojí ve skanzenu mezi statkem Schallerhof a historickou kuželkárnou lípa. Děti si zde mohou vyzkoušet staré dětské hry – kuličky, běh s obručí, hod kaštany na cíl, skok v pytlech anebo chůzi na chůdách. Kdo by chtěl raději vyrábět, může za malý příspěvek na materiál vyrobit náramek přátelství, uplést věneček z květin nebo si zkusit uvázat koště.

V muzejním hostinci bude k dispozici malé občerstvení - zmrzlina zdarma. Rodiče budou mít příležitost ochutnat bavorské speciality a piva z regionálních pivovarů.

Hornofalcký skanzen je ukázkou venkovského  života minulých staletí. Na 30 hektarech plochy si mohou návštěvníci  prohlédnout, jak dříve žilo a pracovalo. Selské usedlosti, domky řemeslníků, malé roubenky, pila, mlýn i hostinec jsou zde uskupeny do vesnic podle oblastí, ze kterých pocházejí. Celý areál oživují domácí zvířata, která ke každému hospodářství patřila. Prohlídkou skanzenu můžete strávit příjemně celé odpoledne.

Nabburg leží přímo u dálnic A93 a A6, které vedou od českých hrani. Po sjezdu je cesta do obce Neusath vyznačena hnědými  směrovkami „Freilandmuseum“. 

Veškeré informace najdete na: www.freilandmuseum.org

Informace v češtině:  petrazeitler@sad-online.de

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018