neděle
23. září 2018
Svátek slaví: Berta
Ilustrační snímek
© Uschold KonradO prázdninách do Bavorska – staré dětské hry a pekařská slavnost v Hornofalckém skanzenu

BAVORSKO: V neděli 22. července očekává návštěvníky Hornofalckého skanzenu skvělý program. O sklizeň obilí se od 13.00 h postarají muzejní koně. Chybět nebudou produkty, které z mouky vznikají. Pekař Paulus připraví tradiční pekařskou slavnost. Čerstvý chléb, sladké pečivo včetně nejrůznějších koláčů, které může ochutnat každý. V nabídce nebude chybět ani hrnek dobré kávy.

22.07.2018
13:00 - 17:30
Autor článku: 
Petra Zeitler

Na počest velkého hornofalckého spisovatele Franze Xavera von Schönwertha (1810-1886) stojí ve skanzenu mezi statkem Schallerhof a historickou kuželkárnou lípa. Děti si zde mohou vyzkoušet staré dětské hry – kuličky, běh s obručí, hod kaštany na cíl, skok v pytlech anebo chůzi na chůdách. Kdo by chtěl raději vyrábět, může za malý příspěvek na materiál vyrobit náramek přátelství, uplést věneček z květin nebo si zkusit uvázat koště.

V muzejním hostinci bude k dispozici malé občerstvení - zmrzlina zdarma. Rodiče budou mít příležitost ochutnat bavorské speciality a piva z regionálních pivovarů.

Hornofalcký skanzen je ukázkou venkovského  života minulých staletí. Na 30 hektarech plochy si mohou návštěvníci  prohlédnout, jak dříve žilo a pracovalo. Selské usedlosti, domky řemeslníků, malé roubenky, pila, mlýn i hostinec jsou zde uskupeny do vesnic podle oblastí, ze kterých pocházejí. Celý areál oživují domácí zvířata, která ke každému hospodářství patřila. Prohlídkou skanzenu můžete strávit příjemně celé odpoledne.

Nabburg leží přímo u dálnic A93 a A6, které vedou od českých hrani. Po sjezdu je cesta do obce Neusath vyznačena hnědými  směrovkami „Freilandmuseum“. 

Veškeré informace najdete na: www.freilandmuseum.org

Informace v češtině:  petrazeitler@sad-online.de

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018