úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Ilustrační snímek
© Uschold KonradO prázdninách do Bavorska – staré dětské hry a pekařská slavnost v Hornofalckém skanzenu

BAVORSKO: V neděli 22. července očekává návštěvníky Hornofalckého skanzenu skvělý program. O sklizeň obilí se od 13.00 h postarají muzejní koně. Chybět nebudou produkty, které z mouky vznikají. Pekař Paulus připraví tradiční pekařskou slavnost. Čerstvý chléb, sladké pečivo včetně nejrůznějších koláčů, které může ochutnat každý. V nabídce nebude chybět ani hrnek dobré kávy.

22.07.2018
13:00 - 17:30
Autor článku: 
Petra Zeitler

Na počest velkého hornofalckého spisovatele Franze Xavera von Schönwertha (1810-1886) stojí ve skanzenu mezi statkem Schallerhof a historickou kuželkárnou lípa. Děti si zde mohou vyzkoušet staré dětské hry – kuličky, běh s obručí, hod kaštany na cíl, skok v pytlech anebo chůzi na chůdách. Kdo by chtěl raději vyrábět, může za malý příspěvek na materiál vyrobit náramek přátelství, uplést věneček z květin nebo si zkusit uvázat koště.

V muzejním hostinci bude k dispozici malé občerstvení - zmrzlina zdarma. Rodiče budou mít příležitost ochutnat bavorské speciality a piva z regionálních pivovarů.

Hornofalcký skanzen je ukázkou venkovského  života minulých staletí. Na 30 hektarech plochy si mohou návštěvníci  prohlédnout, jak dříve žilo a pracovalo. Selské usedlosti, domky řemeslníků, malé roubenky, pila, mlýn i hostinec jsou zde uskupeny do vesnic podle oblastí, ze kterých pocházejí. Celý areál oživují domácí zvířata, která ke každému hospodářství patřila. Prohlídkou skanzenu můžete strávit příjemně celé odpoledne.

Nabburg leží přímo u dálnic A93 a A6, které vedou od českých hrani. Po sjezdu je cesta do obce Neusath vyznačena hnědými  směrovkami „Freilandmuseum“. 

Veškeré informace najdete na: www.freilandmuseum.org

Informace v češtině:  petrazeitler@sad-online.de

 

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019