neděle
19. května 2019
Svátek slaví: Ivo
© www.pardubickykraj.cz/aktualityNovinky v poutním areálu na Hedči

KRÁLÍKY:  Město má velmi rozsáhlou městskou památkovou zónu, na kterou téměř navazuje Poutní areál Hora Matky Boží s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl teprve před nedávnem prohlášen ministerstvem kultury národní kulturní památkou. Ročně ho navštíví na 70 tisíc lidí a další se zde účastní pravidelných bohoslužeb. 

Autor článku: 
luk

Také sem plynou dotace Pardubického kraje:

„Částkou 700 tisíc korun se kraj v minulých letech podílel na nátěru všech střech areálu a v loňském roce krajské zastupitelstvo odsouhlasilo dotaci ve výši dvou milionů korun na vybudování nového vstupu do areálu,“ shrnul 1. náměstek hejtmana Roman Línek nejvýznamnější dotace kraje přímo na místě. „Nový vstup bude bezbariérový a po konzultaci s památkáři zmizí všechny zásahy z 80. let minulého století, které na památce této kategorie nemají co dělat. Zároveň se zpříjemní zázemí pro tisíce návštěvníků. Vše by mělo být hotové do začátku návštěvnické sezóny v roce 2020,“ upřesnil Línek. Bývalý klášter řádu redemptoristů je od roku 2013 v Duchovní správě poutního kostela a protější Poutní dům koupilo v roce 2016 biskupství, které jej postupně rekonstruuje.

 

Zdroj a více informací  četně fotografií ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

KRŇOVICE: Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Oblast, kterou zachycuje, se nepřekrývá se žádným z dnes existujících skanzenů v České republice, ale naopak jejich síť rozšiřuje. 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Pozvánka na výlet
16.05.2019

ČR-PRAHA: Letošní 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2019 byl v mnohém úspěšný. Na výstaviště do Holešovic zavítalo rekordní množství návštěvníků, přes 50tisíc a účast ze strany vystavovatelů byla opravdu světová.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.05.2019

LIPNICE: V zatopených žulových lomech nedaleko hradu Lipnice vznikla umělecká galerie, pojmenovaná později Národní památník odposlechu. V metaforické zkratce jsou tady představeny možnosti získávání informací o soukromí lidí (odposlech, udávání a sledování). Autorem díla – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči – je sochař Radomír Dvořák. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Ostatní, Živé umění
Co se děje, Pozvánka na výlet
09.05.2019