pátek
19. července 2019
Svátek slaví: Čeněk
© www.pardubickykraj.cz/aktualityNovinky v poutním areálu na Hedči

KRÁLÍKY:  Město má velmi rozsáhlou městskou památkovou zónu, na kterou téměř navazuje Poutní areál Hora Matky Boží s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl teprve před nedávnem prohlášen ministerstvem kultury národní kulturní památkou. Ročně ho navštíví na 70 tisíc lidí a další se zde účastní pravidelných bohoslužeb. 

Autor článku: 
luk

Také sem plynou dotace Pardubického kraje:

„Částkou 700 tisíc korun se kraj v minulých letech podílel na nátěru všech střech areálu a v loňském roce krajské zastupitelstvo odsouhlasilo dotaci ve výši dvou milionů korun na vybudování nového vstupu do areálu,“ shrnul 1. náměstek hejtmana Roman Línek nejvýznamnější dotace kraje přímo na místě. „Nový vstup bude bezbariérový a po konzultaci s památkáři zmizí všechny zásahy z 80. let minulého století, které na památce této kategorie nemají co dělat. Zároveň se zpříjemní zázemí pro tisíce návštěvníků. Vše by mělo být hotové do začátku návštěvnické sezóny v roce 2020,“ upřesnil Línek. Bývalý klášter řádu redemptoristů je od roku 2013 v Duchovní správě poutního kostela a protější Poutní dům koupilo v roce 2016 biskupství, které jej postupně rekonstruuje.

 

Zdroj a více informací  četně fotografií ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
18.07.2019

ČR: Projekt Památky žijí představuje tento rok méně známé historické objekty na obou stranách hranice. Spolupracují na něm subjekty z jižních Čech, Vysočiny a Rakouska. Vedle představení méně známých míst s památkovými hodnotami, jde o spolupráci při konání kulturních akcí na vybraných objektech. 

Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, zahraničí
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
18.07.2019

PRAHA: Letní dny vybízejí k aktivnímu odpočinku. Přečtěte si s dětmi knihu, prohlédněte si obrazy v galerii, nebo objevte nová místa, která ještě neznáte. K návštěvě vás zve řada kulturních institucí a památek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2019