sobota
15. prosince 2018
Svátek slaví: Radana
plakát k výstavě
© zdroj: https://www.mestokladno.czNové sdružení pražských umělců

KLADNO: Nové sdružení pražských umělců patří s ohledem na dobu svého vzniku v roce 1992 mezi nejstarší aktivní novodobé umělecké spolky. Je společenstvím otevřeným, přístupným i mimopražským tvůrcům. Sdružení, u jehož zrodu stál dnes již nežijící malíř Jiří Načeradský, během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí. Společná přehlídka s více než sto prezentovanými obrazy a sochami je od 8. března k vidění v zámecké galerii na Kladně.

od 09.03.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
Kateřina Přibylová/ika

Společenství během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí, neboť v duchu stanov je neziskovou organizací, umožňující svým členům prezentovat jejich díla. Stalo se jedním z významných činitelů domácího kulturního života. Prošlo jím přes dvě stovky malířů, sochařů, grafiků a fotografů.

Sdružení pořádá, i díky podpoře městské části Praha 3, ve své Výstavní síni Antonína Navrátila v Husinecké ulici na Žižkově 15 až 16 autorských i společných výstav ročně. Výstavy nabízejí zastoupení většiny stylů moderního i klasického umění, ale i velmi netradiční díla, je jen málo malířských směrů, kterými by se někdo z členů sdružení nevydal. Jednou z těch žižkovských, je každoročně (poprvé v roce 2013) společná výstava s názvem "Žižkov - pražský Montmartre", vycházející z motivů lokality Žižkova a života jeho obyvatel. Naplňuje tak jednu z nosných idejí dlouhodobého záměru sdružení, totiž uměleckého dialogu členů sdružení ve vztahu k místu působení. Řada jeho členů na Praze 3 i bydlí nebo tvoří.

Nejúspěšnějším projektem Nového sdružení mimo vlastní výstavní síň jsou každoroční společné přehlídky tvorby členů i hostů. Ty začaly v roce 1998 v románských sálech a ambitech kláštera Premonstrátů na pražském Strahově a konají se v různých reprezentativních výstavních prostorách dodnes. Sdružení úspěšně reprezentovalo českou výtvarnou tvorbu i na výstavách v zahraničí (Polsko, Německo, Francie) a naopak hostilo na svých výstavách řadu zahraničních umělců. Letos to byla skvělá výstava v pražské Nové síni a další obrovská, s více než sto prezentovanými obrazy a sochami, je k vidění od 8. března v zámecké galerii na Kladně.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ocenění nesoucí název jména Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem od šestnácti do třiceti let. Vítězné projekty podporují porozumění mezi mladými lidmi v Evropě a nabízí praktické příklady jejich soužití v rámci evropského společenství.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Pozvánky na akce, Co se děje
14.12.2018

BROUMOV: Nové vzdělávací programy pro školy i veřejnost nabízí od letošního podzimu Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Programy jsou zaměřeny na interpretaci přírodního dědictví v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
14.12.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj podá žádost na ministerstvo kultury o zapsání vamberecké krajky na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Dohodli se na tom hejtman Jiří Štěpán a starosta Vamberka Jan Rejzl.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
14.12.2018

USA, ČR: V českých kinech má drama Ondřeje Trojana před koncem roku na kontě na 90 tisíc diváků, na začátku roku příštího ho čeká americká premiéra. Ve dnech 9. až 12. ledna 2019 se uskuteční na festivalech v New Yorku a Palm Springs premiérové uvedení filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana ve Spojených státech.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.12.2018