pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
plakát k výstavě
© zdroj: https://www.mestokladno.czNové sdružení pražských umělců

KLADNO: Nové sdružení pražských umělců patří s ohledem na dobu svého vzniku v roce 1992 mezi nejstarší aktivní novodobé umělecké spolky. Je společenstvím otevřeným, přístupným i mimopražským tvůrcům. Sdružení, u jehož zrodu stál dnes již nežijící malíř Jiří Načeradský, během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí. Společná přehlídka s více než sto prezentovanými obrazy a sochami je od 8. března k vidění v zámecké galerii na Kladně.

od 09.03.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
Kateřina Přibylová/ika

Společenství během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí, neboť v duchu stanov je neziskovou organizací, umožňující svým členům prezentovat jejich díla. Stalo se jedním z významných činitelů domácího kulturního života. Prošlo jím přes dvě stovky malířů, sochařů, grafiků a fotografů.

Sdružení pořádá, i díky podpoře městské části Praha 3, ve své Výstavní síni Antonína Navrátila v Husinecké ulici na Žižkově 15 až 16 autorských i společných výstav ročně. Výstavy nabízejí zastoupení většiny stylů moderního i klasického umění, ale i velmi netradiční díla, je jen málo malířských směrů, kterými by se někdo z členů sdružení nevydal. Jednou z těch žižkovských, je každoročně (poprvé v roce 2013) společná výstava s názvem "Žižkov - pražský Montmartre", vycházející z motivů lokality Žižkova a života jeho obyvatel. Naplňuje tak jednu z nosných idejí dlouhodobého záměru sdružení, totiž uměleckého dialogu členů sdružení ve vztahu k místu působení. Řada jeho členů na Praze 3 i bydlí nebo tvoří.

Nejúspěšnějším projektem Nového sdružení mimo vlastní výstavní síň jsou každoroční společné přehlídky tvorby členů i hostů. Ty začaly v roce 1998 v románských sálech a ambitech kláštera Premonstrátů na pražském Strahově a konají se v různých reprezentativních výstavních prostorách dodnes. Sdružení úspěšně reprezentovalo českou výtvarnou tvorbu i na výstavách v zahraničí (Polsko, Německo, Francie) a naopak hostilo na svých výstavách řadu zahraničních umělců. Letos to byla skvělá výstava v pražské Nové síni a další obrovská, s více než sto prezentovanými obrazy a sochami, je k vidění od 8. března v zámecké galerii na Kladně.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019