sobota
21. července 2018
Svátek slaví: Vítězslav
plakát k výstavě
© zdroj: https://www.mestokladno.czNové sdružení pražských umělců

KLADNO: Nové sdružení pražských umělců patří s ohledem na dobu svého vzniku v roce 1992 mezi nejstarší aktivní novodobé umělecké spolky. Je společenstvím otevřeným, přístupným i mimopražským tvůrcům. Sdružení, u jehož zrodu stál dnes již nežijící malíř Jiří Načeradský, během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí. Společná přehlídka s více než sto prezentovanými obrazy a sochami je od 8. března k vidění v zámecké galerii na Kladně.

od 09.03.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
Kateřina Přibylová/ika

Společenství během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí, neboť v duchu stanov je neziskovou organizací, umožňující svým členům prezentovat jejich díla. Stalo se jedním z významných činitelů domácího kulturního života. Prošlo jím přes dvě stovky malířů, sochařů, grafiků a fotografů.

Sdružení pořádá, i díky podpoře městské části Praha 3, ve své Výstavní síni Antonína Navrátila v Husinecké ulici na Žižkově 15 až 16 autorských i společných výstav ročně. Výstavy nabízejí zastoupení většiny stylů moderního i klasického umění, ale i velmi netradiční díla, je jen málo malířských směrů, kterými by se někdo z členů sdružení nevydal. Jednou z těch žižkovských, je každoročně (poprvé v roce 2013) společná výstava s názvem "Žižkov - pražský Montmartre", vycházející z motivů lokality Žižkova a života jeho obyvatel. Naplňuje tak jednu z nosných idejí dlouhodobého záměru sdružení, totiž uměleckého dialogu členů sdružení ve vztahu k místu působení. Řada jeho členů na Praze 3 i bydlí nebo tvoří.

Nejúspěšnějším projektem Nového sdružení mimo vlastní výstavní síň jsou každoroční společné přehlídky tvorby členů i hostů. Ty začaly v roce 1998 v románských sálech a ambitech kláštera Premonstrátů na pražském Strahově a konají se v různých reprezentativních výstavních prostorách dodnes. Sdružení úspěšně reprezentovalo českou výtvarnou tvorbu i na výstavách v zahraničí (Polsko, Německo, Francie) a naopak hostilo na svých výstavách řadu zahraničních umělců. Letos to byla skvělá výstava v pražské Nové síni a další obrovská, s více než sto prezentovanými obrazy a sochami, je k vidění od 8. března v zámecké galerii na Kladně.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018