úterý
24. dubna 2018
Svátek slaví: Jiří
plakát k výstavě
© zdroj: https://www.mestokladno.czNové sdružení pražských umělců

KLADNO: Nové sdružení pražských umělců patří s ohledem na dobu svého vzniku v roce 1992 mezi nejstarší aktivní novodobé umělecké spolky. Je společenstvím otevřeným, přístupným i mimopražským tvůrcům. Sdružení, u jehož zrodu stál dnes již nežijící malíř Jiří Načeradský, během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí. Společná přehlídka s více než sto prezentovanými obrazy a sochami je od 8. března k vidění v zámecké galerii na Kladně.

od 09.03.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
Kateřina Přibylová/ika

Společenství během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí, neboť v duchu stanov je neziskovou organizací, umožňující svým členům prezentovat jejich díla. Stalo se jedním z významných činitelů domácího kulturního života. Prošlo jím přes dvě stovky malířů, sochařů, grafiků a fotografů.

Sdružení pořádá, i díky podpoře městské části Praha 3, ve své Výstavní síni Antonína Navrátila v Husinecké ulici na Žižkově 15 až 16 autorských i společných výstav ročně. Výstavy nabízejí zastoupení většiny stylů moderního i klasického umění, ale i velmi netradiční díla, je jen málo malířských směrů, kterými by se někdo z členů sdružení nevydal. Jednou z těch žižkovských, je každoročně (poprvé v roce 2013) společná výstava s názvem "Žižkov - pražský Montmartre", vycházející z motivů lokality Žižkova a života jeho obyvatel. Naplňuje tak jednu z nosných idejí dlouhodobého záměru sdružení, totiž uměleckého dialogu členů sdružení ve vztahu k místu působení. Řada jeho členů na Praze 3 i bydlí nebo tvoří.

Nejúspěšnějším projektem Nového sdružení mimo vlastní výstavní síň jsou každoroční společné přehlídky tvorby členů i hostů. Ty začaly v roce 1998 v románských sálech a ambitech kláštera Premonstrátů na pražském Strahově a konají se v různých reprezentativních výstavních prostorách dodnes. Sdružení úspěšně reprezentovalo českou výtvarnou tvorbu i na výstavách v zahraničí (Polsko, Německo, Francie) a naopak hostilo na svých výstavách řadu zahraničních umělců. Letos to byla skvělá výstava v pražské Nové síni a další obrovská, s více než sto prezentovanými obrazy a sochami, je k vidění od 8. března v zámecké galerii na Kladně.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

LIBERECKÝ KRAJ: Na Světový den knihy a autorských práv, v pondělí 23. dubna v 16 hodin, předal hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová v Krajské vědecké knihovně v Liberci ocenění vítězům soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Jejím cílem je ohodnotit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušném kalendářním roce se vztahem k Libereckému kraji.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2018

ČR: 23. duben je symbolické datum pro literaturu, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Savendra, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega. Je to také datum narození a úmrtí dalších vynikajících autorů, mezi něž patří Vladimír Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
23.04.2018

PRAHA: Varhaník Pavel Svoboda v tomto týdnu natočí CD s tvorbou Johanna Sebastiana Bacha. Vrcholná varhanní díla tohoto barokního autora zahraje na historické varhany z doby J. S. Bacha, které postavil slavný varhanář Gottfried Silbermann v St. Georgenkirche Rötha u Lipska.

 

Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
23.04.2018

PRAHA: Baví vás fotit? Přidejte se k mezinárodnímu projektu a ukažte světu, jak unikátní je pražská příroda! Cílem projektu City Nature Challenge je představení přírody velkých měst jejich obyvatelům. Hlavní myšlenkou je propojení vědců a široké veřejnosti při pozorování a dokumentaci přírody.

Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2018