pondělí
24. září 2018
Svátek slaví: Jaromír
plakát k výstavě
© zdroj: https://www.mestokladno.czNové sdružení pražských umělců

KLADNO: Nové sdružení pražských umělců patří s ohledem na dobu svého vzniku v roce 1992 mezi nejstarší aktivní novodobé umělecké spolky. Je společenstvím otevřeným, přístupným i mimopražským tvůrcům. Sdružení, u jehož zrodu stál dnes již nežijící malíř Jiří Načeradský, během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí. Společná přehlídka s více než sto prezentovanými obrazy a sochami je od 8. března k vidění v zámecké galerii na Kladně.

od 09.03.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
Kateřina Přibylová/ika

Společenství během svojí více než 25leté činnosti uspořádalo stovky výstav doma i v zahraničí, neboť v duchu stanov je neziskovou organizací, umožňující svým členům prezentovat jejich díla. Stalo se jedním z významných činitelů domácího kulturního života. Prošlo jím přes dvě stovky malířů, sochařů, grafiků a fotografů.

Sdružení pořádá, i díky podpoře městské části Praha 3, ve své Výstavní síni Antonína Navrátila v Husinecké ulici na Žižkově 15 až 16 autorských i společných výstav ročně. Výstavy nabízejí zastoupení většiny stylů moderního i klasického umění, ale i velmi netradiční díla, je jen málo malířských směrů, kterými by se někdo z členů sdružení nevydal. Jednou z těch žižkovských, je každoročně (poprvé v roce 2013) společná výstava s názvem "Žižkov - pražský Montmartre", vycházející z motivů lokality Žižkova a života jeho obyvatel. Naplňuje tak jednu z nosných idejí dlouhodobého záměru sdružení, totiž uměleckého dialogu členů sdružení ve vztahu k místu působení. Řada jeho členů na Praze 3 i bydlí nebo tvoří.

Nejúspěšnějším projektem Nového sdružení mimo vlastní výstavní síň jsou každoroční společné přehlídky tvorby členů i hostů. Ty začaly v roce 1998 v románských sálech a ambitech kláštera Premonstrátů na pražském Strahově a konají se v různých reprezentativních výstavních prostorách dodnes. Sdružení úspěšně reprezentovalo českou výtvarnou tvorbu i na výstavách v zahraničí (Polsko, Německo, Francie) a naopak hostilo na svých výstavách řadu zahraničních umělců. Letos to byla skvělá výstava v pražské Nové síni a další obrovská, s více než sto prezentovanými obrazy a sochami, je k vidění od 8. března v zámecké galerii na Kladně.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

SKAŠTICE: Do Skaštic zavítal netradiční filmový štáb. Před kameru se tentokrát nepostavili známí herci či herečky, ale skupina sedmi kaskadérů. Natáčeli zde akční videa pro crowdfundigovou kampaň, která má za cíl podpořit výrobu akčního seriálu Kaskadéři s. r. o. V případě úspěchu chtějí tvůrci projekt situovat na Moravu. Ve hře je i Zlínský kraj.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
24.09.2018

ČR: Česká mincovna vydává další sadu mincí věnovanou Royal Air Force (Britskému královskému letectvu), za kterou naši letci bojovali za 2. světové války a přispěli velkou měrou k jejím úspěchům. Právě tato sada zachycuje významné události, kterých se naši vojáci účastnili, jako byl útok stíhačů na německý bombardér, boj o přežití na rozbouřeném moři po sestřelení a také operace Stonewall, kdy naši vojáci potopili silně ozbrojenou nákladní německou loď.

Celá ČR
Památky
Co se děje
24.09.2018

PRAHA: Letošní nejvyšší ocenění pětapadesátého ročníku festivalu Zlatá Praha, Grand Prix Golden Prague, získal portrét amerického dirigenta, hudebního skladatele, klavíristy a televizní hvězdy. Německý snímek Leonard Bernstein – Rozpolcený génius zvítězil v konkurenci dalších osmdesáti sedmi děl ze čtrnácti zemí světa.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Zpráva týdne, Co se děje
24.09.2018

V pátek 14. září se část týmu redakce PROPAMÁTKY vypravila na zámek Hluboš. Letošní Den pro památku věnovala pomoci Jiřímu Landovi, který zámecký areál koupil a postupně jej za pomoci dobrovolníků opravuje. Současně chtěli brigádníci upozornit na ohroženou historickou stavbu.

Středočeský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
24.09.2018