neděle
15. prosince 2019
svátek slaví Radana
Nová kniha Bolek
© Knihcentrum.czNová kniha Bolka Polívky zachycuje okamžiky ze 70 let jeho života

ČR: Valašský patriot s celoživotní láskou k rodné hroudě a zároveň divadelní světoběžník. Dlouhán, který vyčnívá nejen svou výškou, ale také fantazií, kreativitou i schopností improvizace. Bolek Polívka, výjimečná osobnost českého hereckého řemesla, slaví 70. narozeniny a u této příležitosti se podílel na své biografické knize BOLEK.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Přirozeně originální

Ne každému herci se v malém českém rybníčku poštěstí zahrát si za svou kariéru takovou paletu charakterů, jako Bolku Polívkovi. Na divadelních prknech a před filmovými kamerami podává excelentní výkony už desítky let. Jak se na svůj život dívá z vlastního pohledu? Co ho umělecky inspirovalo a které události pro něj byly klíčové? To se dozvíte z Polívkových komentářů a vzpomínek, kterými doprovodil velké množství fotografií. Chybět nebudou ani postřehy z řad přátel a rodiny. Třeba jeho dcera Anna Polívková o něm píše: „Táta je opravdu neskutečně vtipný člověk. Je civilní a zároveň teatrální, vytváří krásné, plnokrevné charaktery s něžným humorem, který je vlastní jenom jemu. Je naprosto jedinečný, ale to asi mnozí lidé vědí. A také on.“ Svými perličkami přispěli i kolegové Eva Holubová, Arnošt Goldflam, Milan Lasica, Pavel Liška a mnoho dalších.

Šašek, klaun, nebo moudrý blázen?

Přestože si Bolka Polívku většina diváků pamatuje z filmových rolí, jeho divadelní stránka je ještě mnohem zajímavější. S divadlem začínal i procestoval svět, získával zkušenosti. Asi největší uznání kritiků sklidil za inscenaci Šašek a královna, ve které vystupoval se Chantal Poullain. Několik her také sám napsal i zrežíroval a více než čtvrtstoletí vede vlastní Divadlo Bolka Polívky v Brně.

Komediální nápady a zálibu v setkávání se zajímavými hosty přetavil do pořadů Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Právě v nich vznikly divácky oblíbené scénky i průpovídky, které postupem času zlidověly.

I když právě oslavil sedmdesátku, jeho vnímání okolí zůstává bystré a energické. Vyniká vtipem, přestože zažil situace, kdy mu nebylo do smíchu. Jaký je Bolek Polívka mimo záři reflektorů? O jeho světě, pestrém a plném přátel i neopakovatelných zážitků, si nyní můžete přečíst ve výpravné fotografické knize BOLEK, která vychází k jeho kulatinám.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Celkem 15 ročníků byla literární soutěž Internet a můj handicap doprovodnou akcí konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Nyní po dohodě s hlavním podporovatelem mění nejen název na Cena ČSOB Internet a můj handicap, ale hlavně kritéria a zaměření soutěže.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Handicap, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Jindřichohradecké úzkokolejky představují soubor dvou úzkokolejných drah s rozchodem 760 mm. Jsou jedinečným dopravním systémem s historickým a technickým významem pro celé území. Představují kulturní dědictví nadregionálního významu. Jsou častým cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. 

 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
13.12.2019

ČR: V listopadu zahájil příjem přihlášek do populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů. Jejich uzávěrka je 31. ledna  ve 14 hodin, v případě Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci pak 28. února 2020. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj se v letošním roce nově připojil k projektu Rodinné pasy, jehož systém slev lze čerpat a využívat napříč celou Českou republikou, na Slovensku a také v Rakousku. Účast na projektu a využívání slev je pro rodiny díky podpoře Jihočeského kraje bezplatná a slevy mohou využít u smluvních partnerů v celé republice.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
13.12.2019