neděle
25. srpna 2019
Svátek slaví: Radim
Nová kniha Bolek
© Knihcentrum.czNová kniha Bolka Polívky zachycuje okamžiky ze 70 let jeho života

ČR: Valašský patriot s celoživotní láskou k rodné hroudě a zároveň divadelní světoběžník. Dlouhán, který vyčnívá nejen svou výškou, ale také fantazií, kreativitou i schopností improvizace. Bolek Polívka, výjimečná osobnost českého hereckého řemesla, slaví 70. narozeniny a u této příležitosti se podílel na své biografické knize BOLEK.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Přirozeně originální

Ne každému herci se v malém českém rybníčku poštěstí zahrát si za svou kariéru takovou paletu charakterů, jako Bolku Polívkovi. Na divadelních prknech a před filmovými kamerami podává excelentní výkony už desítky let. Jak se na svůj život dívá z vlastního pohledu? Co ho umělecky inspirovalo a které události pro něj byly klíčové? To se dozvíte z Polívkových komentářů a vzpomínek, kterými doprovodil velké množství fotografií. Chybět nebudou ani postřehy z řad přátel a rodiny. Třeba jeho dcera Anna Polívková o něm píše: „Táta je opravdu neskutečně vtipný člověk. Je civilní a zároveň teatrální, vytváří krásné, plnokrevné charaktery s něžným humorem, který je vlastní jenom jemu. Je naprosto jedinečný, ale to asi mnozí lidé vědí. A také on.“ Svými perličkami přispěli i kolegové Eva Holubová, Arnošt Goldflam, Milan Lasica, Pavel Liška a mnoho dalších.

Šašek, klaun, nebo moudrý blázen?

Přestože si Bolka Polívku většina diváků pamatuje z filmových rolí, jeho divadelní stránka je ještě mnohem zajímavější. S divadlem začínal i procestoval svět, získával zkušenosti. Asi největší uznání kritiků sklidil za inscenaci Šašek a královna, ve které vystupoval se Chantal Poullain. Několik her také sám napsal i zrežíroval a více než čtvrtstoletí vede vlastní Divadlo Bolka Polívky v Brně.

Komediální nápady a zálibu v setkávání se zajímavými hosty přetavil do pořadů Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Právě v nich vznikly divácky oblíbené scénky i průpovídky, které postupem času zlidověly.

I když právě oslavil sedmdesátku, jeho vnímání okolí zůstává bystré a energické. Vyniká vtipem, přestože zažil situace, kdy mu nebylo do smíchu. Jaký je Bolek Polívka mimo záři reflektorů? O jeho světě, pestrém a plném přátel i neopakovatelných zážitků, si nyní můžete přečíst ve výpravné fotografické knize BOLEK, která vychází k jeho kulatinám.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Rádi byste vyjeli do zahraničí rozšířit si profesní obzory a posbírat nové kontakty? Tak GO AND SEE! Institut umění – Divadelní ústav vypisuje na základě pověření Ministerstva kultury ČR dvakrát ročně v programu Krátkodobá mobilita výzvu GO AND SEE, která je určena na podporu zahraničních kontaktů v oblasti profesionálního umění. Program GO AND SEE podporuje účastníky formou příspěvku na cestu a pobyt. Uzávěrka druhého kola je již 12. září 2019.

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.08.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019