neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
© Logo vyhlašovateleNominace soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 jsou známy

ČR: Soutěž Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, již zná nominované publikace. Vybrala je technická komise, která zasedala od 7. do 8. února 2019 a mezinárodní výtvarná komise, která zasedala od 11. do 12. února 2019. 

Autor článku: 
luk

Z 264 přihlášených publikací, jednoho z největšího počtu v historii soutěže, nominovala porota 50 publikací v 7 kategoriích. 

Od 15. listopadu 2018 do 17. ledna 2019 měli grafičtí designéři, umělecké školy, kulturní instituce, nakladatelství a studenti možnost přihlásit publikace do soutěže Nejkrásnější české knihy roku2018. O 264 přihlášených publikacích rozhodovala technická komise a mezinárodní výtvarná porota. V technické komisi, která hodnotí polygrafické zpracování přihlášených knih, letos zasedl jako předseda komise Josef Sedláček, dále Zdeněk Sobota, Pavlína Čížková a Přemysl Černý. „Členy technické komise deleguje presidium Svazu polygrafických podnikatelů a jejím úkolem je objektivně a vysoce profesionálně posoudit kvalitu knih v celé šíři. Sledujeme tisk, knižní vazbu, případně i kvalitu a zpracování pouzder přihlášených publikací,“ vysvětluje Josef Sedláček. Přestože kvůli kvalitativním nedostatkům technická komise jednu publikaci ze soutěže vyřadila, hodnotí celkovou kvalitu přihlášených publikací jako vysokou. „Můžeme říci, že kvalita zpracování za poslední léta stoupá. Jedním z hlavních důvodů je bezpochyby vysoká technická úroveň strojů pro tiskovou přípravu a profesionální přístup pracovníků tiskárenských provozů. Od zákazníků je také stále vyvíjen tlak na kvalitu zpracování,“ dodává Sedláček. 

Grafické zpracování přihlášených knih hodnotí mezinárodní výtvarná komise, které v tomto roce předsedala ilustrátorka Michaela Kukovičová. Dalšími členy výtvarné komise byli Paľo Bálik, Tomasz Bierkowski, Hansjakob Fehr, Torsten Köchlin, Vladimír Uhlík, Boris Meluš, Lucie Vlčková, Jiří Slíva, Jiří Toman a Lenka Vilhelmová. „Současný ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku potvrzuje trend z loňského roku – nastupuje nová výrazná generace mladých grafiků, která letos zcela ovládla kategorie Knihy o výtvarném umění a Katalogy. Oproti loňskému ročníku se zlepšila kvalita prací v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky,“ zhodnotila aktuální ročník Michaela Kukovičová předsedkyně výtvarné komise. 

Novinkou letošního ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy rokuje, že slavnostní vyhlášení vítězných knih proběhne 5. dubna 2019 v CAMP – centrum architektury a městského plánování, kde bude možné si vítězné knihy prohlédnout.

Součástí programu budou i workshopy a diskuze o grafickém designu a knižní kultuře mezi odborníky a veřejností. Vítězné knihy soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 budou dále prezentovány na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok, v Moravské galerii v Brně, ale i na zahraničních knižních veletrzích. Autory katalogu a vizuální podoby slavnostního ceremoniálu 54. ročníku soutěže budou Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček, kteří v uplynulém roce vyhráli kategorii Katalogy

Zdroj a více O soutěži Nejkrásnější české knihy roku ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019