čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Logo vyhlašovatele



Nominace soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 jsou známy

ČR: Soutěž Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, již zná nominované publikace. Vybrala je technická komise, která zasedala od 7. do 8. února 2019 a mezinárodní výtvarná komise, která zasedala od 11. do 12. února 2019. 

Autor článku: 
luk

Z 264 přihlášených publikací, jednoho z největšího počtu v historii soutěže, nominovala porota 50 publikací v 7 kategoriích. 

Od 15. listopadu 2018 do 17. ledna 2019 měli grafičtí designéři, umělecké školy, kulturní instituce, nakladatelství a studenti možnost přihlásit publikace do soutěže Nejkrásnější české knihy roku2018. O 264 přihlášených publikacích rozhodovala technická komise a mezinárodní výtvarná porota. V technické komisi, která hodnotí polygrafické zpracování přihlášených knih, letos zasedl jako předseda komise Josef Sedláček, dále Zdeněk Sobota, Pavlína Čížková a Přemysl Černý. „Členy technické komise deleguje presidium Svazu polygrafických podnikatelů a jejím úkolem je objektivně a vysoce profesionálně posoudit kvalitu knih v celé šíři. Sledujeme tisk, knižní vazbu, případně i kvalitu a zpracování pouzder přihlášených publikací,“ vysvětluje Josef Sedláček. Přestože kvůli kvalitativním nedostatkům technická komise jednu publikaci ze soutěže vyřadila, hodnotí celkovou kvalitu přihlášených publikací jako vysokou. „Můžeme říci, že kvalita zpracování za poslední léta stoupá. Jedním z hlavních důvodů je bezpochyby vysoká technická úroveň strojů pro tiskovou přípravu a profesionální přístup pracovníků tiskárenských provozů. Od zákazníků je také stále vyvíjen tlak na kvalitu zpracování,“ dodává Sedláček. 

Grafické zpracování přihlášených knih hodnotí mezinárodní výtvarná komise, které v tomto roce předsedala ilustrátorka Michaela Kukovičová. Dalšími členy výtvarné komise byli Paľo Bálik, Tomasz Bierkowski, Hansjakob Fehr, Torsten Köchlin, Vladimír Uhlík, Boris Meluš, Lucie Vlčková, Jiří Slíva, Jiří Toman a Lenka Vilhelmová. „Současný ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku potvrzuje trend z loňského roku – nastupuje nová výrazná generace mladých grafiků, která letos zcela ovládla kategorie Knihy o výtvarném umění a Katalogy. Oproti loňskému ročníku se zlepšila kvalita prací v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky,“ zhodnotila aktuální ročník Michaela Kukovičová předsedkyně výtvarné komise. 

Novinkou letošního ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy rokuje, že slavnostní vyhlášení vítězných knih proběhne 5. dubna 2019 v CAMP – centrum architektury a městského plánování, kde bude možné si vítězné knihy prohlédnout.

Součástí programu budou i workshopy a diskuze o grafickém designu a knižní kultuře mezi odborníky a veřejností. Vítězné knihy soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 budou dále prezentovány na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok, v Moravské galerii v Brně, ale i na zahraničních knižních veletrzích. Autory katalogu a vizuální podoby slavnostního ceremoniálu 54. ročníku soutěže budou Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček, kteří v uplynulém roce vyhráli kategorii Katalogy

Zdroj a více O soutěži Nejkrásnější české knihy roku ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024