středa
22. května 2019
Svátek slaví: Emil
© Logo vyhlašovateleNominace soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 jsou známy

ČR: Soutěž Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, již zná nominované publikace. Vybrala je technická komise, která zasedala od 7. do 8. února 2019 a mezinárodní výtvarná komise, která zasedala od 11. do 12. února 2019. 

Autor článku: 
luk

Z 264 přihlášených publikací, jednoho z největšího počtu v historii soutěže, nominovala porota 50 publikací v 7 kategoriích. 

Od 15. listopadu 2018 do 17. ledna 2019 měli grafičtí designéři, umělecké školy, kulturní instituce, nakladatelství a studenti možnost přihlásit publikace do soutěže Nejkrásnější české knihy roku2018. O 264 přihlášených publikacích rozhodovala technická komise a mezinárodní výtvarná porota. V technické komisi, která hodnotí polygrafické zpracování přihlášených knih, letos zasedl jako předseda komise Josef Sedláček, dále Zdeněk Sobota, Pavlína Čížková a Přemysl Černý. „Členy technické komise deleguje presidium Svazu polygrafických podnikatelů a jejím úkolem je objektivně a vysoce profesionálně posoudit kvalitu knih v celé šíři. Sledujeme tisk, knižní vazbu, případně i kvalitu a zpracování pouzder přihlášených publikací,“ vysvětluje Josef Sedláček. Přestože kvůli kvalitativním nedostatkům technická komise jednu publikaci ze soutěže vyřadila, hodnotí celkovou kvalitu přihlášených publikací jako vysokou. „Můžeme říci, že kvalita zpracování za poslední léta stoupá. Jedním z hlavních důvodů je bezpochyby vysoká technická úroveň strojů pro tiskovou přípravu a profesionální přístup pracovníků tiskárenských provozů. Od zákazníků je také stále vyvíjen tlak na kvalitu zpracování,“ dodává Sedláček. 

Grafické zpracování přihlášených knih hodnotí mezinárodní výtvarná komise, které v tomto roce předsedala ilustrátorka Michaela Kukovičová. Dalšími členy výtvarné komise byli Paľo Bálik, Tomasz Bierkowski, Hansjakob Fehr, Torsten Köchlin, Vladimír Uhlík, Boris Meluš, Lucie Vlčková, Jiří Slíva, Jiří Toman a Lenka Vilhelmová. „Současný ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku potvrzuje trend z loňského roku – nastupuje nová výrazná generace mladých grafiků, která letos zcela ovládla kategorie Knihy o výtvarném umění a Katalogy. Oproti loňskému ročníku se zlepšila kvalita prací v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky,“ zhodnotila aktuální ročník Michaela Kukovičová předsedkyně výtvarné komise. 

Novinkou letošního ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy rokuje, že slavnostní vyhlášení vítězných knih proběhne 5. dubna 2019 v CAMP – centrum architektury a městského plánování, kde bude možné si vítězné knihy prohlédnout.

Součástí programu budou i workshopy a diskuze o grafickém designu a knižní kultuře mezi odborníky a veřejností. Vítězné knihy soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 budou dále prezentovány na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok, v Moravské galerii v Brně, ale i na zahraničních knižních veletrzích. Autory katalogu a vizuální podoby slavnostního ceremoniálu 54. ročníku soutěže budou Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček, kteří v uplynulém roce vyhráli kategorii Katalogy

Zdroj a více O soutěži Nejkrásnější české knihy roku ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Organizace zastupující knihovny napříč Evropou (IFLA, LIBER, EBLIDA, Public Libraries 2030, SPARC Europe), připravily Knihovnický manifest pro Evropu, kterým žádají veřejnost a také kandidáty a poslance Evropského parlamentu o podporu. Viz jeho překlad ke stažení na http://koncepce.knihovna.cz/knihovnicky-manifest-pro-evropu/.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
22.05.2019

PRAHA: Veronika Hurdová, známá spíše pod jménem Krkavčí matka, se vepsala do povědomí čtenářů díky svému blogu, ve kterém otvírá témata, pro některé čtenáře kontroverzní. Vycházejí z jejího osobního života a otevřeně ve svých příspěvcích hovoří o vlastních prožitcích a názorech. Skrze ztrátu svého manžela během svého třetího těhotenství, dostává například otázku smrti a následné vypořádání se s ní, mezi témata, o kterých je třeba mluvit. Nešetří také kritikou na současné školství a přibližuje cestu stále více se rozrůstajícího domácího vzdělávání. Doposud jí vyšlo jedenáct knih, stále píše blog Krkavčí matka a jezdí po celé republice o svých názorech besedovat.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
21.05.2019

MORAVSKÝ KRUMLOV: V galerii Knížecí dům v Moravském Krumlově se 13. května konala vernisáž k výstavě vtipů Jiřího Wintera a Miroslava Švandrlíka s názvem Léto s Nepraktou společně se křtem knihy Znojemsko z nebe.

Jihomoravský kraj
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019

ČR: Redakce zpravodajství České televize přichází s novou formou zpravodajského obsahu – komiksem. Obrazové příběhy vznikají na základě reportáží odvysílaných v pořadech České televize. Již nyní je k dispozici třicet komiksů a počínaje dneškem se jejich řady ještě rozšíří - každý den bude uveřejněn jeden nový. Zvolený formát si klade za cíl přilákat především mladší generaci. Komiksy jsou dostupné na webu ČT24 a na adrese www.komiksy24.cz.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019