čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Noc s Metodějem 2016
© Ladislav Chvalkovský



Noc s Metodějem 2017

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: ​Noc s Metodějem oslavou 760. výročí založení města Uherské Hradiště; zpět v čase až do doby vrcholného středověku, kdy bylo založeno město Uherské Hradiště, se můžete vydat v pátek 2. června na akci s názvem Noc s Metodějem. Pořádají ji město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum, Klub kultury a Slovanská unie. Letos se koná již její 5. ročník.

02.06.2017
16:30 - 22:00
Autor článku: 
Pavel Princ

 V minulých letech bylo připomenuto výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, úmrtí krále Svatopluka a sv. Metoděje a letos si připomeneme 760. výročí založení města Uherské Hradiště. V programu pod širým nebem je připraveno zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi, večerní povídání s historičkou PhDr. Blankou Rašticovou a koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy. V rámci festivalu Dny slovanské kultury vystoupí letos i zahraniční hosté.

                První chvíle bohatého programu budou patřit rodinám s dětmi. Přímo na Výšině bude vystavěno malé středověké hradiště. „Každé dítě, a když budou chtít i dospělí, si od 16.30 může vyzkoušet, jak by obstál ve středověkém rytířském turnaji a dalších disciplínách a kratochvílích. Je připraveno devatero úkolů: skriptorium, kde si mohou návštěvníci napsat své jméno abecedou malého písma; malování erbů; sestavování puzzle; zkouška zbroje z období Přemysla Otakara II.; zmíněné kolbiště; obléhání hradu; žonglování; výroba vitráží anebo si zkusit, jaké to je účastnit se jezdeckého souboje,“ uvedl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení a garant akce a dodal, že na všechny čeká za splnění alespoň šesti úkolů drobná odměna.

                Vyhlášená a známá bývá při příležitosti této akce také gastronomie. Kromě tradičního občerstvení si tentokrát pochutnáte na středověkých pokrmech připravovaných na otevřeném ohni. V mezičase příprav před hlavním programem od 19.15 hodin vystoupí pozvaní hosté. Ti představí v rámci festivalu Dny slovanské kultury lidové a liturgické písně z oblasti polského Krosna a folklorní bohatost a rozmanitost Chorvatska. „Každé toto naše setkání má přinášet a budovat kulturní povědomí nejen o důležitosti tohoto místa, ale také duchovním přínosu příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Letos si navíc připomínáme 760. výročí založení královského města Uherské Hradiště. Blanka Rašticová připomene první písemnou zmínku spojovanou s naším městem, zakládací listinu z roku 1258 a historické souvislosti a zajímavosti. Jednotlivé části doplní taneční vystoupení skupiny Vere Gratia a přednes úryvků z obou listin v podání herce Slováckého divadla Vladimíra Doskočila,“ doplnil Chrástek.

Program završí koncert Roberta Křesťana a jeho české bluegrassové skupiny Druhé trávy.

 

Výšina svatého Metoděje, Uherské Hradiště – Sady, pátek 2. června 2017 od 16.30 do 22.00 hodin. Vstupné zdarma.

 

Bližší Informace:

Mgr. Tomáš Chrástek, organizátor akce, mobil: 734 282 496

PhDr. Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea, mobil: 774 124 014

 

Rozpis programu:

16.30 – 18.30     STŘEDOVĚKÉ ODPOLEDNE PRO DĚTI

18.30 – 19.00     VYSTOUPENÍ POLSKÝCH A CHORVATSKÝCH HOSTŮ

19.00 – 19.15     ZAHÁJENÍ VEČERA

19.15 – 20.00     PŘIKÁZALI JSME VYSTAVĚT PEVNOST ČI MĚSTO... - O založení Uh. Hradiště s PhDr. Blankou Rašticovou

20.30 – 22.00     koncert ROBERTA KŘESŤANA A DRUHÉ TRÁVY

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024