úterý
16. dubna 2024
svátek slaví Irena
Barocco Sempre Giovane
© archiv pořadatele



Nejstarší varhanní festival v Česku začíná. V Olomouci jej Varhanním ohňostrojem zahájí Richard Brasier

OLOMOUC: Pětici koncertů nabídne 51. ročník Mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci v katedrále sv. Václava a chrámu sv. Mořice. Zahajovací koncert nazvaný Varhanní ohňostroj obstaral v chrámu sv. Mořice mladý britský umělec Richard Brasier. Festival potrvá až do 19. září.

od 05.09.2019 do 19.09.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Na festivalu vystoupí Maurice Clerc z Francie, Polák Michał Markuszewski, Ital Giampaolo Di Rosa a českou varhanickou školu bude reprezentovat Pavel Svoboda. „Při přípravě programu se vždy snažíme o co největší pestrost. I letošní ročník návštěvníkům ukáže, že prostřednictvím varhan lze přinést různorodé emoce, a přitom si vždy zachovat duchovní náboj, který je s tímto nástrojem spjatý,“ říká dramaturg festivalu Karel Martínek. K rozmanitosti hudebních zážitků přispěje také skutečnost, že se festival poprvé v historii koná i mimo zdi chrámu sv. Mořice. Důvodem je blížící se oprava Englerových varhan. Přestože ještě naplno nezačala, již letos proběhnou dva koncerty v katedrále sv. Václava.

Historicky první festivalový večer v katedrále sv. Václava bude patřit 9. září Hudbě francouzských romantiků, kterou představí Maurice Clerc. Jeden z nejvýznamnějších francouzských varhaníků odehrál už přes 1300 recitálů v přibližně dvaceti zemích světa, včetně 28 turné v Severní Americe. V současnosti je Clerc emeritním varhaníkem katedrály v Dijonu poté, co zastával post titulárního varhaníka tohoto chrámu po dobu 46 let. Michał Markuszewski, který vystoupí 12. září v katedrále sv. Václava s programem nazvaným Polské varhanní dialogy, se může mimo jiné pyšnit tím, že byl za svou nahrávku na historických varhanách v Reformovaném kostele ve Varšavě nominován na cenu polského hudebního průmyslu FRYDERYK hned ve dvou kategoriích. Laureát soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig Pavel Svoboda uvede společně s Barocco sempre giovane Dialog smyčců a varhan. V chrámu sv. Mořice 16. září zazní při tomto koncertu mimo jiné skladby Bacha, Vivaldiho či Mozarta. Při závěrečném večeru festivalu 19. září na kůr v chrámu sv. Mořice usedne Giampaolo Di Rosa. Diskografie všestranného italského umělce obsahuje nahrávky klavírních a varhanních děl, stejně jako varhanní improvizace. Improvizace je také často součástí jeho koncertních programů a nejinak tomu bude v Olomouci v rámci jeho vystoupení nazvaného Magické jméno BACH.

Vstupenky a programy jednotlivých koncertů jsou k dispozici na webu mfo.cz a v IC v Olomouci.

 

_ _ _

Mezinárodní varhanní festival Olomouc je unikátní hudební platformou nejen v České republice, nýbrž i na kulturní mapě Evropy. V průběhu půlstoletí své existence se festival stal pojmem ve varhanním světě a jeho kvalitu a úroveň dokládá řada špičkových světových varhaníků, kteří na festivalu účinkovali.

 

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice a již více než 70 let funguje jako centrum hudebních aktivit v kraji. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i díla soudobých českých a světových autorů, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024

BRNO: Kulturní centrum co.labs zahajuje rozsáhlou rekonstrukci. Kromě propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa se centrum zabývá také bezbariérovostí, modernizací, zkvalitněním infrastruktury a celkovou revitalizací původních i nově získaných prostorů. Projekt rekonstrukce zajistí výhodné podmínky pro rozvoj kreativní a umělecké obce Brna. Dále přispěje k vyšší kvalitě uměleckých děl a umožní prezentovat technicky náročnější umělecké projekty, včetně těch z českého i mezinárodního prostředí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
15.04.2024

ŽATEC: Žatec a krajina žateckého chmele přibyly na seznam Světového dědictví UNESCO díky po staletí trvající tradici pěstování a zpracování chmele. Od dubna do října mají zájemci o žatecké stavební dědictví možnost vyrazit se spolkem A dál? “Pěškobusem napříč architekturou města”. 

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
09.04.2024