čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
© Logo MkNárodních kulturních památek je o devět více

Autor článku: 
luk

PRAHA: Na zasedání 8. 7. 2015 rozhodla česká vláda o rozšíření seznamu národních kulturních památek. Na návrh ministerstva kultury se tak seznam rozšířil o devět movitých kulturních památek.

Kulturní památky (KP), které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, prohlašuje vláda ČR nařízením za národní kulturní památky (NKP) a stanoví podmínky jejich ochrany.

V současné době má ČR 296 národních kulturních památek. Nejpočetnější skupinu tvoří nemovitosti – dřívější šlechtická sídla a církevní stavby, postupně jsou prohlašovány také objekty lidové architektury i unikátní technické památky.
Pro zajímavost: národní kulturní památka číslo jedna je Pražský hrad, druhé evidenční číslo mají korunovační klenoty. Z celkového počtu 296 NKP je 20 movitých.

V některých případech však jde o soubory movitostí – obdobně, jako je tomu v případě souboru 2 sextantů, Vyšebrodského cyklu (9 deskových obrazů). Dosud prohlášený soubor movitých národních kulturních památek je tak obohacen o předměty, které svými hodnotami naplňují v plné míře požadavky § 4 odst. 1 památkového zákona.

Kromě posuzování mimořádných uměleckých a historických hodnot byl při výběru kladen důraz i na to, aby tyto kulturní památky byly v obecném povědomí chápány skutečně jako národní památky a současně to byly i artefakty, které významným způsobem přispěly k evropským dějinám, popřípadě měly vztah k osobnostem světového významu.

Zdroj Ministerstvo kultury a Vláda ČR

Mezi devíti kulturními památkami, které byly ve středu 8. července 2015 na návrh Ministerstva kultury ČR vládou prohlášeny za národní kulturní památky, se nacházejí tři exponáty ze sbírek Národního technického muzea.
TISKOVÁ ZPRÁVA

V příloze související dokument: Nařízení vlády

Mohlo by vás také zajímat...

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Pojem Vizuální smog je používán pro označení přiznané nevkusné reklamy, která podobně jako vzdušný smog dusí město a brání lidem volně dýchat, stejně jako městu se kvalitně rozvíjet. V mnoha městech po celé České republice vznikají iniciativy snažící se s touto situací ve svém okolí bojovat. Jednou z nich je i iniciativa Vizuální smog v Plzni v čele s Václavem Cinádrem, s kterým jsem o problematice nevkusné reklamy hovořila.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Legislativa a ekonomika, Ostatní, Památky
Články a komentáře
18.09.2019

PRAHA: Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky vyhlašuje od 30. září do 6. října 2019 už třetí ročník workshopu diskutování a psaní o divadle, který bude probíhat na Nové scéně Národního divadla.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Vzdělávání
Co se děje
16.09.2019

ČR: Pokladnice vydala další pamětní medaili zdarma,  tentokrát k 185. výročí české hymny. První dvě medaile zdarma představila Národní Pokladnice v minulém roce. Motivy obou numismatů byly věnovány 100. výročí vzniku Československa.

 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
16.09.2019