úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
© Plakát



Národní zemědělské muzeum představilo novou expozici Myslivosti

PRAHA: Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo novou interaktivní expozici Myslivost. Návštěvníci se mohou kromě řady zajímavých exponátů těšit na unikátní šestnáctimetrové panoramatické plátno s videoprojekcí a další zábavné prvky pro malé i velké. Nejnovější expozice tematicky navazuje na další výstavy, které věnují pozornost vztahu mezi člověkem a přírodou.

Nejnovější výstava ukazuje vývoj myslivosti od dávné historie až po současnost. Zážitkovým i výukovým způsobem odhaluje tajemství oboru ve všech svých podobách. Myslivost je tak v expozici vyobrazena nejen jako pracovní profese, ale také jako životní styl, poslání a koníček mnoha lidí. Návštěvníci muzea se při prohlídce dozvědí mnoho oborových informací za pomoci informačních textů a sbírkových předmětů. Zážitek z výstavy navíc umocní virtuální obrazové i zvukové efekty. „Expozice Myslivost odhalí našim návštěvníkům kouzlo lesních příběhů a předvede mnoho mysliveckých nástrojů, zvyků a tradic. Projekční plátno o šířce 16 metrů ukáže unikátní záběry z hlubokého lesa,“ popisuje výstavu Ing. Linda Dolečková z Národního zemědělského muzea.

Myslivost se svým vznikem připojila k dalším třem expozicím, které seznamují návštěvníky muzea s českou přírodou. Patří mezi ně výstava Laboratoř ticha, audiovizuální instalace z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015, která prostřednictvím moderních technologií umožňuje nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu. Dalšími expozicemi jsou RecykLES a Rybářství. Výstava Rybářství moderně a interaktivně představuje historii rybolovu i princip rybniční soustavy. Navíc jsou zde k vidění sladkovodní akvária s živými rybami.

 

Proces „oživování“ muzea

Národní zemědělské muzeum v lednu oficiálně zahájilo dvouletý projekt „oživování“, po němž návštěvníky čekají nové expozice i zrekonstruované prostory. Celková proměna muzea probíhá bez přerušení provozu. „Uvědomujeme si určitá omezení, zároveň si ale přejeme, aby naši návštěvníci byli součástí této proměny a mohli sledovat celý její proces. V době „oživování“ nabízíme snížené vstupné,“ vysvětluje Ing. Jiří Houdek, ředitel pražské pobočky Národního zemědělského muzea. Návštěvníci se v blízké budoucnosti mohou těšit na novou expozici Gastronomie, Zemědělství, Lesnictví nebo Vody v krajině i na výukový prostor Objevovny.

 

Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin.

Všechny další důležité informace naleznete na webových stránkách muzea www.nzm.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024