pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© Národní muzeum



Národní muzeum se po rekonstrukci otevře veřejnosti

PRAHA: Národní muzeum se u příležitosti 100. výročí od založení Československa a 200. výročí od založení Národního muzea se po náročné generální rekonstrukci Stane se tak 28. října 2018 - přesně v den 100. výročí vyhlášení samostatného státu Čechů a Slováků. Návštěvníci se mohou těšit nejen na krásně zrekonstruované interiéry Historické budovy Národního muzea a komentované prohlídky, ale především na 3 výstavy rozkládající se na ploše bezmála 2000 m2.

Autor článku: 
luk

„Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava“ - vyprávějící poutavý příběh soužití Čechů a Slováků ve společném státě. Výstava mapuje všechny klíčové okamžiky bouřlivého 20. století, ale též konkrétní osudy obyčejných lidí. 1500 předmětů doplněných audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky návštěvníkům připomene, jak se Československu žilo, jaké hodnoty vyznávalo a čím dodnes inspiruje svět. Vedle exponátů připomínající každodenní život je výstava plná unikátních předmětů mapující osudové okamžiky. Poprvé v historii na ní návštěvníci mohu spatřit zcela jedinečný soubor nejvýznamnějších dokumentů našich moderních dějin, jako jsou originály Pittsburské dohody, Mnichovské dohody, Československé ratifikace mírových dohod nebo Deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence meziválečného Československa.

„ 2 x 100“ - nevšední výstava mapující 200 let historie. 200 let sbírání dokladů o přírodě i lidech. 200 let touhy po poznání. Na výstavě 2x100 návštěvníci spatří z 20 milionů předmětů úzký výběr 200 nejvýznamnějších a nejzajímavějších pokladů uchovávaných v muzeu v trochu jiných souvislostech, než na které jsou zvyklí. Výstava ukazuje ty nezajímavější sbírkové předměty v nezvyklých souvislostech, hledá jejich obsah a vypráví skrz příběh Národního muzea a jeho významu a smyslu od okamžiku jeho založení po současnost.

Historie se stala budoucností - Multimediální prezentace představí Historickou budovu Národního muzea jako národní i architektonický symbol. Návštěvník bude v kombinaci dvou projekcí v autentickém prostoru přízemí Historické budovy NM konfrontován s projektem Josefa Schulze, jeho uměleckou jedinečností a konkrétními prvky, stejně jako s kritickým stavem budovy před rokem 2011 a jeho následnou podobou po generální rekonstrukci. Symbolicky se tak po opravě a modernizaci celého komplexu historie stává budoucností.

Všechny výstavy jsou doplněné o linky pro děti a jsou k nim připraveny speciální lektorované programy pro všechny školy. Od 28. října 2018 do 31. prosince 2018 bude Historická budova Národního muzea přístupná zdarma.

Národní muzeum

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024