čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Plakát k události
© Archiv pořadatele



Nahlédněte do mikrosvěta meziválečné podnikatelské elity

BRNO: V galerii Celnice nacházející se v zahradě Vily Löw-Beer v Brně je od 18. října 2019 do 26. ledna 2020 k vidění výstava s názvem Fabriky a fabrikanti, která přibližuje mikrosvět meziválečné podnikatelské elity nejen v Brně, ale třeba i v Ústí nad Labem či Ostravě.

od 18.10.2019 do 26.10.2019
Autor článku: 
Lenka Buchtová

Současnou podobu jihomoravské metropole ve druhé polovině 19. století a první polovině 20. století zcela zásadně ovlivnil nástup a rozvoj textilního průmyslu. Mezi brněnskými německými magnáty židovského původu vynikali členové rodin Fuhrmann, Himmelreich, Löw-Beer, Stiassni, Tugendhat a Zwicker. Fabrikanti zanechali v Brně nepřehlédnutelné stopy nejen v podobě luxusních rodinných domů, ale především rozsáhlých továrních areálů.

Tomuto tématu se věnuje také publikace Stopy textilních magnátů v Brně: Löw-Beer, Stiassni, Tugendhat, kterou Muzeum Brněnska vydalo již v roce 2017. „S trochou nadsázky tedy můžeme říct, že katalog k výstavě byl hotový o dva roky dříve než samotná výstava. Kniha mapuje pozůstatky působení zmíněných rodin v Brně, lze ji použít jako průvodce městem. Výstava představuje další význačné brněnské i mimobrněnské továrníky – často spojené příbuzenskými vazbami,“ přibližuje autorka výstavy historička Petra Svobodová.

Návštěvníci výstavy tak nahlédnou i do spletitých rodinných vztahů. Dozví se například, že tři bratři Rudolf, Alfred a Benno Löw-Beerovi se oženili se sestrami Elisou, Marianne a Johannou Wiedmannovými, čímž upevnili vazby a majetek dvou významných podnikatelských židovských rodin. Podobně se pak sňatkem spojili Löw-Beerovi s Tugendhatovými nebo brněnští textilní magnáti Stiassni s uhlobarony Weinmannovými z Ústí nad Labem.

Mezi vystavenými exponáty jsou k vidění vzorníky brněnských textilek a nově objevené archivní dokumenty – konvolut obchodní korespondence firmy Moses Löw-Beer z let 1870–1890. „Obchodní dopisy, faktury a telegramy adresované firmě Moses Löw-Beer jsme letos získali z Německého historického muzea v Berlíně. Malou ukázku z tohoto muzejního pokladu jsme se nyní rozhodli představit veřejnosti, dokumenty však stále zkoumáme. Zatím se zdá, že předmětem převážné části korespondence jsou reklamace,“ uvedla kurátorka Vily Löw-Beer v Brně Jana Černá.

Galerie Celnice je bezbariérová a volně přístupná denně kromě pondělí v čase od 10 do 18 h.

 

Pořadatel: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace

Místo konání: Galerie Celnice, areál Vily Löw-Beer v Brně, Drobného 22, 602 00 Brno

Termín konání: 18. října 2019 – 26. ledna 2020

Otevírací doba: úterý – neděle 10 – 18 h

Vstupné: zdarma

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024