neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
projekt Kladno 4 better living, 2017
© Foto: archiv spolku HaldaNADACE PODPOŘÍ ŠEST RECEPTŮ PRO LEPŠÍ MĚSTO

ČR: Do šesti koutů republiky letos putuje podpora určená lidem, kteří ve svých městech usilují o lepší veřejný prostor. Týmy z Vimperku, Olomouce, Týna nad Vltavou, Hodonína, Žďáru nad Sázavou a Kladna kromě aktuální účasti v programu Proměň své město spojuje obdobný cíl – chtějí upoutat širší pozornost k dlouhodobě opomíjeným místům ve svém okolí. Od Nadace Proměny Karla Komárka získají pro naplnění svých plánů na letošní rok finanční a také odbornou konzultační pomoc.

Autor článku: 
TZ/ika

Celkem půl milionu korun letos nadace rozdělí mezi šest iniciativ, které se vloni zúčastnily grantové výzvy Proměň své město. Každá přichází s návrhem řešení problému či nedostatečně využitých možností, které vnímá ve veřejném prostoru svého města. 

„Hlavní smysl naší podpory vidíme v propojování všech, kdo se na utváření městského prostředí podílejí – zástupců radnic, architektů, obyvatel. Impuls ke zlepšení veřejného prostoru může přijít od kohokoliv z nich, v programu Proměň své město podáváme pomocnou ruku konkrétně lidem z řad místní veřejnosti a aktivních spolků,“ říká Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka. „Podněty jdou tzv. odspodu. Ale aby se našlo dobře fungující řešení, musí se spolu domluvit lidé, radnice i odborníci. Výsledkem práce spolků, kterým pomáháme, proto nemusí být rovnou fyzická proměna nějakého místa. Někde půjde v první řadě o nalezení společné řeči. Jedna z iniciativ to ve své žádosti vyjádřila celkem výstižně slovy: cesta je cíl.“

Grantové výzvy Proměň své město se v loňském roce zúčastnilo celkem 29 iniciativ z celé republiky, 18 bylo z českých měst a obcí, zbývajících 11 z Moravy. Žádat mohly o grant do výše 100 tisíc korun a spolu s financemi získat také odbornou podporu v podobě konzultací. Nadace projekty hodnotila ve dvou kolech, nejprve na základě písemných žádostí, v užším výběru se pak zástupci nadace osobně setkali s lidmi z projektových týmů. Vybraných šest záměrů se bude realizovat během letošního roku (jejich přehled je součástí připojené tiskové zprávy).

Další podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě nebo na webu nadace.

Zdroj: Petra Hrubošová, manažerka komunikace, Nadace Proměny Karla Komárka

www.nadace-promeny.cz

www.portalpromen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019