pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Temporary Collective
© Foto: Katarína Hudačinová



Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

PRAHA: Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry. Dějovou linku inscenace tvoří případ jediného odhaleného ruského agenta po roce 1989 Roberta Rachardža.

08.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Jedná se o inscenaci v žánru live cinema, který nabízí intenzivní divácký zážitek. Každý večer se dvě stovky diváků stanou součásti živého kina a na vlastní kůži pocítí praktiky agentů. Film totiž vzniká přímo před zraky publika. Do tvůrčího týmu si režisérka Petra Tejnorová přizvala například dramaturgy Jana Tošovského a Ninu Jacques, herce Petra Vančuru, scénografa Antonína Šilara, střihačky Zuzanu Walter a Petru Maceridu, kameramany Kryštofa Melku, Marka Bartoše, Dominika Žižku a další. Inscenace bude uvedena v premiéře 8. října a následně v reprízách 9. a 10. října v divadle Jatka78. Vstupenky jsou již nyní v prodeji v síti GoOut – www.goout.net.

Projekt režisérky Petry Tejnorové je jedinečný jak svou live cinema formou, tak i tématem. V žánru live cinema dochází k propojení divadelního jazyka a filmové technologie. „Již v předešlých projektech jsem se žánrem live cinema zabývala. Od začátku mě fascinoval, a ačkoliv v zahraničí už byl všude silně rozšířen, u nás se o něm příliš nevědělo. Na live cinema mě baví zejména rozpor mezi tím, co se reálně odehrává na jevišti a tím, co divák vidí na plátně. Otázkou zůstává, jak s filmovým a obecně obrazovým materiálem pracovat v době, která je vizualitou zcela přehlcena,“ vysvětluje režisérka inscenace Petra Tejnorová a dodává: „V  projektu s názvem Putinovi agenti samotný žánr live cinema rozvíjíme dál a posouváme i své vlastní hranice. Film, potažmo obraz, přestože vypadá zcela reálně, umí dokonale lhát. Umí podávat důkaz i o tom, co se nikdy nestalo. Tentokrát tedy pracujeme s úplně novou filmovou technikou a zkoumáme zcela jiný způsob vyprávění. Celé je to jedna velká hra, ve které účinkuje jeden herec a v komparzu se objeví tak trochu celá naše země a její občané.“

Život českého občana Roberta R., psychologa rusko-indonéského původu, nese rysy doslova hollywoodského špionážního příběhu. Podařilo se mu proniknout ke špičkám české armády a politiky a následně za velmi dramatických podmínek beze stop zmizet ze země. Porevoluční vývoj a vstup Česka do NATO v roce 1996 a o šest let později i do EU posílil přesvědčení veřejnosti, že odteď nám velká rizika nehrozí. Případ Roberta R. však ukázal, že činnost ruských tajných služeb není reliktem dob dávno minulých, které by pohřbil pád Železné opony, ale naší každodenní realitou. A přestože se celý případ odehrál před deseti lety, dodneška z něj objevujeme stále nové informace. Případ Roberta Rachardža je možná klíčem k pochopení toho, jak důležité pole je Česká republika pro Ruskou federaci.

V současné době politická témata opět pronikají do nejrůznějších uměleckých forem. "Proč se zabýváme tématem ruských tajných služeb u nás? Protože naše bezpečnostní služby o nich hovoří každoročně jako o největším nebezpečí. Protože ruská ambasáda v Praze je největší v celé Evropě. Protože se lidem hájícím ruské zájmy daří celkem snadno pronikat ke špičkám české politiky a byznysu,“ vysvětluje dramaturg inscenace Jan Tošovský a dodává: „Máme pocit, že se jedná o závažný a naléhavý problém a že se ten problém týká každého z nás. Tady se nejedná jenom o naši politickou stabilitu, o naše setrvání v EU, ale i o naši prosperitu, o naši konkurenceschopnost a v neposlední řadě i o naši svobodu. Ruskou kolonií jsme už jednou byli a mnozí z nás si to ještě pamatují."

Temporary Collective je nezávislá platforma kolem režisérky Petry Tejnorové. Tvůrčí kolektiv vzniká vždy znovu pro každý projekt a pokaždé tak vyzařuje jedinečnou tvůrčí chemii týmu. Jednou z výrazných linií tvorby jsou dřívější live-cinema projekty Nevina a Nick. Putinovi agenti jsou dalším rozvinutím této linie.

Petra Tejnorová  V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent. Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. Jako autorka a režisérka spolupracovala s významnými divadly v Čechách, např. Národní divadlo, Dejvické divadlo, HaDivadlo, Divadlo Archa, Divadlo PONEC, Studio ALTA atd. Dlouhodobě spolupracovala se souborem 11:55 a VerTeDance. Její mezinárodní projekty byly představeny na několika prestižních zahraničních festivalech (Stockholm Fringe Festival, APAP New York, Fira Tárrega v Španělsku atd). Působí taktéž jako pedagog KALD DAMU. Natočila dva krátké filmy (Kniha o plánu – vítězný snímek kategorie VLNY Ostrava 2013, cena za nejlepší kameru – Mezinárodní kameramanský filmový festival Kamera Oko). S choreografkou Terezou Ondrovou tančí v inscenaci belgické choreografky Karine Ponties Same Same a společně s Terezou taktéž založila novou platformu Temporary Collective.

Inscenační tým:

Dramaturgie: Jan Tošovský, Nina Jacques
Výprava: Antonín Šilar
Hudba: Jan Nedbal
Kamera: Kryštof Melka, Marek Bartoš, Dominik Žižka
Střih: Zuzana Walter, Petra Maceridu
Světelný design: Robert Palkovič
Zvuk: Jan Sedláček
Technická podpora: Erik Bartoš
Produkce: Michal Somoš, Tereza Baschová
Hraje: Petr Vančura

Odkazy:

Videopozvánka na inscenaci Putinovi agenti: https://vimeo.com/342863040

www.temporarycollective.cz

www.jatka78.cz

Zdroj: Silvie Marková, SMART Communication s.r.o.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024