pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Převzetí Ceny Gloria Musaealis
© www.msk.czMuzeum Novojičínska získalo hlavní cenu Gloria Musaealis 2017 za výstavu o lese

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Hlavní cenu v soutěži Gloria Musaealis 2017 v kategorii Muzejní výstava roku získalo Muzeum Novojičínska. Prestižní ocenění získalo muzeum, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená. Cenu převzali náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo a kurátor výstavy Zdeněk Orlita.

Autor článku: 
luk

Muzejní projekt představuje proměny lesa od středověku k industrializaci. Formou dialogu historika, zoologa, botanika a archeologa provází návštěvníka lesem na Kravařsku (panství Odry, Fulnek, Bílovec, Nový Jičín, Hranice) a jeho proměnami. Zachycuje vztah lesa a okolních vesnic, na příkladu velkých šelem ukazuje vývoj vztahů člověka se zvířaty. Výstavu doprovázejí fotografie Zdeňka a Radka Květoňových (Andere Seite Studio, Litoměřice) pořízené v národních přírodních rezervacích Salajka, Razula, Mionši a v lesích na Novojičínsku.  Kromě fotografií si mohou návštěvníci prohlédnout také „portréty“ rostlin, tzv. heliofytogravury.

„Je to nejprestižnější cena, jaká se u nás za muzejnictví rozdává, takže jsem šťastný. Mezioborový projekt jsme připravovali dva a půl roku. Spojení pohledu historika, zoologa, botanika a archeologa je neobvyklé, ale vznikl působivý celek, který ocenili nejen odborníci, ale také návštěvníci. Chtěli bychom v něm pokračovat,“ řekl kurátor oceněné výstavy Zdeněk Orlita. Těší ho, že se při přípravách výstavy dostal na místa, která by jinak nebylo možné do hloubky běžně poznat. „Pracovali jsme v pralese Mionši a dalších národních přírodních rezervacích, kde se už spoustu let netěží dřevo, a měli jedinečnou možnost vidět a ověřit v reálu to, co jsme zjistili v archivech,“ upřesnil Zdeněk Orlita.

Zdroj zprávy a přiložené fotografie ZDE 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018