pátek
22. února 2019
Svátek slaví: Petr
Převzetí Ceny Gloria Musaealis
© www.msk.czMuzeum Novojičínska získalo hlavní cenu Gloria Musaealis 2017 za výstavu o lese

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Hlavní cenu v soutěži Gloria Musaealis 2017 v kategorii Muzejní výstava roku získalo Muzeum Novojičínska. Prestižní ocenění získalo muzeum, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená. Cenu převzali náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo a kurátor výstavy Zdeněk Orlita.

Autor článku: 
luk

Muzejní projekt představuje proměny lesa od středověku k industrializaci. Formou dialogu historika, zoologa, botanika a archeologa provází návštěvníka lesem na Kravařsku (panství Odry, Fulnek, Bílovec, Nový Jičín, Hranice) a jeho proměnami. Zachycuje vztah lesa a okolních vesnic, na příkladu velkých šelem ukazuje vývoj vztahů člověka se zvířaty. Výstavu doprovázejí fotografie Zdeňka a Radka Květoňových (Andere Seite Studio, Litoměřice) pořízené v národních přírodních rezervacích Salajka, Razula, Mionši a v lesích na Novojičínsku.  Kromě fotografií si mohou návštěvníci prohlédnout také „portréty“ rostlin, tzv. heliofytogravury.

„Je to nejprestižnější cena, jaká se u nás za muzejnictví rozdává, takže jsem šťastný. Mezioborový projekt jsme připravovali dva a půl roku. Spojení pohledu historika, zoologa, botanika a archeologa je neobvyklé, ale vznikl působivý celek, který ocenili nejen odborníci, ale také návštěvníci. Chtěli bychom v něm pokračovat,“ řekl kurátor oceněné výstavy Zdeněk Orlita. Těší ho, že se při přípravách výstavy dostal na místa, která by jinak nebylo možné do hloubky běžně poznat. „Pracovali jsme v pralese Mionši a dalších národních přírodních rezervacích, kde se už spoustu let netěží dřevo, a měli jedinečnou možnost vidět a ověřit v reálu to, co jsme zjistili v archivech,“ upřesnil Zdeněk Orlita.

Zdroj zprávy a přiložené fotografie ZDE 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S teplými dny se na cyklistické stezky vrací první nadšenci tohoto sportu. Cyklistů, milovníků jízdy na kolech a výletů spojených nejen s poznáváním krajiny, ale také s fyzickou aktivitou stále roste. Cyklisté vyrážejí do různých koutů naší krásné země, aby navštívili a poznali zajímavá místa. Velkým zpestřením bude určitě mapa, která ukáže nejen značenou trasu, ale i další možnosti výletů a zajímavostí v okolí.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.02.2019

PRAHA: Mezinárodní veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD je nejvýznamnější akci svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. I v roce 2019 se na veletrhu představí téměř celý svět. Chybět nebudou národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, jako Ameriky, Asie nebo Afriky. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.02.2019

VŠESTARY: Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech je unikátní komplexně fungující archeopark, který svým návštěvníkům nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů. Archeopark je určen pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet pravěk „na vlastní kůži“.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Pozvánka na výlet
21.02.2019

ČR: Projekt Wander Book představuje ucelenou a stále se rozvíjející informační síť, ve které najdete zajímavosti nejen z oblasti turistiky, ale také kultury, sportu či gastronomie. Hlavním cílem projektu je podpořit vášeň k turistice, motivovat k cestování a usnadnit objevování nových míst s možností zaznamenat si své zážitky.

 

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.02.2019