pátek
16. listopadu 2018
Svátek slaví: Otmar
Převzetí Ceny Gloria Musaealis
© www.msk.czMuzeum Novojičínska získalo hlavní cenu Gloria Musaealis 2017 za výstavu o lese

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Hlavní cenu v soutěži Gloria Musaealis 2017 v kategorii Muzejní výstava roku získalo Muzeum Novojičínska. Prestižní ocenění získalo muzeum, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená. Cenu převzali náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo a kurátor výstavy Zdeněk Orlita.

Autor článku: 
luk

Muzejní projekt představuje proměny lesa od středověku k industrializaci. Formou dialogu historika, zoologa, botanika a archeologa provází návštěvníka lesem na Kravařsku (panství Odry, Fulnek, Bílovec, Nový Jičín, Hranice) a jeho proměnami. Zachycuje vztah lesa a okolních vesnic, na příkladu velkých šelem ukazuje vývoj vztahů člověka se zvířaty. Výstavu doprovázejí fotografie Zdeňka a Radka Květoňových (Andere Seite Studio, Litoměřice) pořízené v národních přírodních rezervacích Salajka, Razula, Mionši a v lesích na Novojičínsku.  Kromě fotografií si mohou návštěvníci prohlédnout také „portréty“ rostlin, tzv. heliofytogravury.

„Je to nejprestižnější cena, jaká se u nás za muzejnictví rozdává, takže jsem šťastný. Mezioborový projekt jsme připravovali dva a půl roku. Spojení pohledu historika, zoologa, botanika a archeologa je neobvyklé, ale vznikl působivý celek, který ocenili nejen odborníci, ale také návštěvníci. Chtěli bychom v něm pokračovat,“ řekl kurátor oceněné výstavy Zdeněk Orlita. Těší ho, že se při přípravách výstavy dostal na místa, která by jinak nebylo možné do hloubky běžně poznat. „Pracovali jsme v pralese Mionši a dalších národních přírodních rezervacích, kde se už spoustu let netěží dřevo, a měli jedinečnou možnost vidět a ověřit v reálu to, co jsme zjistili v archivech,“ upřesnil Zdeněk Orlita.

Zdroj zprávy a přiložené fotografie ZDE 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018