čtvrtek
20. září 2018
Svátek slaví: Oleg
Převzetí Ceny Gloria Musaealis
© www.msk.czMuzeum Novojičínska získalo hlavní cenu Gloria Musaealis 2017 za výstavu o lese

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Hlavní cenu v soutěži Gloria Musaealis 2017 v kategorii Muzejní výstava roku získalo Muzeum Novojičínska. Prestižní ocenění získalo muzeum, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená. Cenu převzali náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo a kurátor výstavy Zdeněk Orlita.

Autor článku: 
luk

Muzejní projekt představuje proměny lesa od středověku k industrializaci. Formou dialogu historika, zoologa, botanika a archeologa provází návštěvníka lesem na Kravařsku (panství Odry, Fulnek, Bílovec, Nový Jičín, Hranice) a jeho proměnami. Zachycuje vztah lesa a okolních vesnic, na příkladu velkých šelem ukazuje vývoj vztahů člověka se zvířaty. Výstavu doprovázejí fotografie Zdeňka a Radka Květoňových (Andere Seite Studio, Litoměřice) pořízené v národních přírodních rezervacích Salajka, Razula, Mionši a v lesích na Novojičínsku.  Kromě fotografií si mohou návštěvníci prohlédnout také „portréty“ rostlin, tzv. heliofytogravury.

„Je to nejprestižnější cena, jaká se u nás za muzejnictví rozdává, takže jsem šťastný. Mezioborový projekt jsme připravovali dva a půl roku. Spojení pohledu historika, zoologa, botanika a archeologa je neobvyklé, ale vznikl působivý celek, který ocenili nejen odborníci, ale také návštěvníci. Chtěli bychom v něm pokračovat,“ řekl kurátor oceněné výstavy Zdeněk Orlita. Těší ho, že se při přípravách výstavy dostal na místa, která by jinak nebylo možné do hloubky běžně poznat. „Pracovali jsme v pralese Mionši a dalších národních přírodních rezervacích, kde se už spoustu let netěží dřevo, a měli jedinečnou možnost vidět a ověřit v reálu to, co jsme zjistili v archivech,“ upřesnil Zdeněk Orlita.

Zdroj zprávy a přiložené fotografie ZDE 

Mohlo by vás také zajímat...

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018

ČR: Ministerstvo kultury  vyhlašuje pro rok 2019 výběrová dotační řízení na projekty v těchto programech:

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
19.09.2018