úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
© Banner„Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové válkyʺ

ČR: Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), vyhlásila pro rok 2018 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma „Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové válkyʺ. Do kampaně je v této chvíli přihlášeno 85 projektů, na jejichž organizaci se podílí celkem 55 muzeí, galerií a dalších subjektů.

Autor článku: 
luk

Celoroční informační kampaň s jednotícím tématem z historie 20. století má za cíl propagovat akce sbírkotvorných institucí v oblasti muzejní prezentace formou výstav, expozic, publikací, vzpomínkových slavností, přednášek, seminářů, workshopů, komponovaných pořadů, akcí typu „living history“ apod.
Podstatou projektu je vzájemné provázání jednotlivých akcí, které k této příležitosti muzea a galerie v rámci celé České republiky pořádají. Rok 2018 se nese ve znamení stého výročí od ukončení prvního celosvětového konfliktu, pro Českou republiku pak je zásadním připomínaným jubileem 100 let od založení samostatného československého státu. Rozsáhlé změny v roce 1918 i v letech následujících se udály nejen na scéně politické, ale i společenské, kulturní či ekonomické. Jak se našim předkům s novými možnostmi či výzvami po roce 1918 podařilo vyrovnat? Nová éra zasáhla většinu oblastí života obyvatel nové republiky.
Muzejní instituce se tudíž neomezují pouze na témata Velké války či vzniku nového státního útvaru z pohledu historických událostí, jejich pozornost se zaměřuje i na změny v odívání, bydlení, literatuře, výtvarném umění či hudbě.
nformace o mediální kampani, její logo a seznam všech přihlášených projektů je zveřejněn na společných webových stránkách http://www.muzea20stoleti.cz, které jsou průběžně aktualizovány a rozšiřovány o nové akce i přihlášené instituce.


Od muzeí, která se do kampaně přihlásí, budeme předpokládat vyplnění přihlášky a ochotu připojit grafický symbol kampaně „Muzea a 20. století“ k vlastním propagačním materiálům. Přihlášeným projektům se dostane náležité publicity a propagace na webových stránkách AMG, ve Věstníku AMG, v Informačním bulletinu AMG i v dalších materiálech včetně tiskové zprávy, která bude poskytnuta všem médiím.

Přihlášky do kampaně a pozvánky na jednotlivé akce přijímáme v průběhu celého roku 2018! Webové stránky jsou průběžně aktualizovány.

Pro zapojení se do cyklu Muzea a 20. století stačí vyplnit elektronický formulář přihlášky.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019