pondělí
23. července 2018
Svátek slaví: Libor
Logo festivalu
© Archiv pořadateleMultižánrový festival Boskovice láká i na pestrý nehudební program.

BOSKOVICE: Festival se vedle hudebních scén v letním kině, Panském dvoře, zámeckém skleníku, palouku před hradem, sklepních prostor, synagogy i evangelického kostela, odehrává i na dalších krásných místech a v jedinečných zákoutích historické části města Boskovice. Po představení hudební části programu (Dälek, Fernando Saunders, Prago Union, Jan P. Muchow & The Antagonists, The  Circus Brothers, Terne Čhave...) tak přinášíme festivalovou ochutnávku i z programu nehudebního, který je jeho rovnocennou a nedílnou součástí.

od 05.07.2018 do 08.07.2018
Autor článku: 
Adéla Vojáčková/jal

V den zahájení festivalu, ve čtvrtek 5. července, proběhne v prostorách Muzea regionu Boskovicka vernisáž výstav. Jednou z vystavujících bude například Ilona Németh, v současnosti asi nejznámější a mezinárodně uznávaná vizuální umělkyně slovenského původu, ovšem se širokým středoevropským přesahem, který také ovlivnil charakter její tvorby.

Vendula Chalánková, další z vystavujících, v Boskovicích představí výběr z dosavadní tvorby, včetně legendárního gauče. Část výstavy bude k vidění v arkádě Muzea regionu Boskovicka, která je určena mladým autorům, a další kresby, objekty a nenápadné intervence budou rozesety na různých místech spojených s festivalem. Bude tak záležet na pozornosti diváka, jestli všechny objeví.

Na festivalu bude k vidění také výběr z tvorby Viktora Karlíka, jenž je označován za nejvýznamnějšího výtvarníka tzv. druhé generace českého undergroundu a Václava Mergla, který je legendou mezi filmovými animátory.


Neméně zajímavou výstavou bude jistě i České století v komiksu. Výstava výtvarníků komiksové série Češi spisovatele Pavla Kosatíka. Samotná koncepce výstavy se vyhýbá tradičnímu vystavování komiksových stránek a raději se snaží představit všechny fáze tvorby.

Fotograf Jaroslav Bárta pro festival i tento rok připravil unikátní projekt, tentokrát pod názvem S vámi. Společně s ním si tak připomeneme a uctíme oběti sovětské okupace
v srpnu 1968.

„Boskovický festival si stále uchovává to, co mu bylo při jeho vzniku dáno do vínku. Od samého počátku se liší od většiny letních festivalů tím, že nepřináší pouze zábavu, ale nastoluje také vážnější témata k zamyšlení se nad naší nedávnou minulostí a nabízí tak i příležitost se z ní poučit. Myslím si, že je to velice důležité obzvláště v dnešní nepřehledné době, kdy se zdá, že hodnoty jako pravda, slušnost, poctivost nebo jen prosté dodržení daného slova, zdánlivě ztrácejí na hodnotě,“ připomenul předseda pořádajícího Unijazzu Čestmír Huňát.

Neopomenutelnou součástí festivalu jsou také filmové projekce, které budou probíhat po celou dobu festivalu v kině Panorama.

Čtyřicáté výročí vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných VONS pak připomene nejen stejnojmenný nový dokument Olgy Sommerové, ale i přednáška historika Petra Blažka, pravidelného účastníka boskovického festivalu. Letošní nedožité pětaosmdesátiny paní Olgy Havlové a její práci v ní založeném Nadačním fondu Výboru dobré vůle přiblíží snímky Naše paní Olga a GEN – Dana Němcová.
              
„Boskovický festival vždy připomínal dvě zrůdné a hrůzné totality – hnědou nacistickou a rudou komunistickou. Na tu první odkazuje myšlenka celého festivalu, druhou nepřestáváme zdůrazňovat výstavami, přednáškami i filmovými snímky. Zločiny českého komunismu letos připomene, kromě výše jmenovaného dokumentu o činnosti VONS, i snímek Čtyři páry bot
o válečném veteránovi a bojovníkovi proti těmto totalitám, Janu Wienerovi,“
doplňuje Petr Michálek, dramaturg filmové scény.
 
Výročí však neslaví jen republika či výrazné a významné osobnosti československých a českých dějin. Slaví i legendární seriál. V pátek 17. prosince 1938 se na poslední straně týdeníku Mladý hlasatel objevila poprvé téměř magická formule „píše Foglar, kreslí Fischer“. První příběh seriálu o Rychlých šípech. A čím jiným si tyto narozeniny připomenout, než uvedením kompletního devítidílného seriálu režiséra Hynka Bočana Záhada hlavolamu.

Divadelní představení se během festivalu odehrají jako v minulých letech na hradě a ve farské zahradě a netradičně i v prostorách Panského dvora, po všechny dny festivalu. Protagonisty zde budou například boskovické divadlo NABOSO s hrou Profesionál, pohybové divadlo Bratři v tricku, nebo divadlo Kolárka a další. S dětským představením přijedou například Buchty a loutky.

Na palouku před boskovickým hradem opět vyroste hudebně-divadelní stan, jehož program stejně jako v minulých letech vzniká pod dramaturgickým dohledem pražské klubové kavárny Potrvá.


Více informací nalezne na www.boskovice-festival.cz

Vstupenky jsou v předprodeji za 650/550 Kč na Goout.cz.

Festival Boskovice – festival pro židovskou čtvrť, 5.–8. července 2018

Pořádá Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly.

Festival Boskovice 2018 finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, město Boskovice, Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce, Federace židovských obcí, Nadační fond obětem holocaustu, Gatema a.s., Legal Partners.

Mohlo by vás také zajímat...

ÚSTÍ NAD LABEM: Po dohodě s vlastníkem nemovitosti připravuje muzeum transfer mozaiky, která je umístěna na vnější zdi budovy na Masarykově třídě v Ústí nad Labem, v místech u křižovatky před hotelem Clarion. Vlastník nemovitosti v těchto místech plánuje zahájit stavební práce v nejbližší možné době, což je důvod pro její sejmutí. 

 

Ústecký kraj
Ostatní
Co se děje
23.07.2018

PRAHA: Plzeňské městské dopravní podniky rozšířily svůj vozový park o motorový dvounápravový obousměrný vůz předválečné konstrukce Ringhoffer, tzv. dvoutisícovák, z roku 1929. Plzeň ho získala od Dopravního podniku hlavního města Prahy, který pro daný vůz neměl využití. Plzni naopak daný vůz ve sbírce chybí. Západočeská metropole má ve své sbírce i starší vůz z roku 1899 – Křižík.

Plzeňský kraj
Ostatní
Co se děje
23.07.2018

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.07.2018

OLOMOUC: Starodávný jezuitský konvikt hostí v těchto dnech znovu Olomoucké barokní slavnosti. Kulturní akce, která si za předchozích pět ročníků vydobyla renomé nejen v českých zemích, letos nabízí do 29. července dvaadvacet večerů, plných zážitků, a sedm různých titulů. 

Olomoucký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.07.2018