středa
19. prosince 2018
Svátek slaví: Ester
Logo festivalu
© Archiv pořadateleMultižánrový festival Boskovice láká i na pestrý nehudební program.

BOSKOVICE: Festival se vedle hudebních scén v letním kině, Panském dvoře, zámeckém skleníku, palouku před hradem, sklepních prostor, synagogy i evangelického kostela, odehrává i na dalších krásných místech a v jedinečných zákoutích historické části města Boskovice. Po představení hudební části programu (Dälek, Fernando Saunders, Prago Union, Jan P. Muchow & The Antagonists, The  Circus Brothers, Terne Čhave...) tak přinášíme festivalovou ochutnávku i z programu nehudebního, který je jeho rovnocennou a nedílnou součástí.

od 05.07.2018 do 08.07.2018
Autor článku: 
Adéla Vojáčková/jal

V den zahájení festivalu, ve čtvrtek 5. července, proběhne v prostorách Muzea regionu Boskovicka vernisáž výstav. Jednou z vystavujících bude například Ilona Németh, v současnosti asi nejznámější a mezinárodně uznávaná vizuální umělkyně slovenského původu, ovšem se širokým středoevropským přesahem, který také ovlivnil charakter její tvorby.

Vendula Chalánková, další z vystavujících, v Boskovicích představí výběr z dosavadní tvorby, včetně legendárního gauče. Část výstavy bude k vidění v arkádě Muzea regionu Boskovicka, která je určena mladým autorům, a další kresby, objekty a nenápadné intervence budou rozesety na různých místech spojených s festivalem. Bude tak záležet na pozornosti diváka, jestli všechny objeví.

Na festivalu bude k vidění také výběr z tvorby Viktora Karlíka, jenž je označován za nejvýznamnějšího výtvarníka tzv. druhé generace českého undergroundu a Václava Mergla, který je legendou mezi filmovými animátory.


Neméně zajímavou výstavou bude jistě i České století v komiksu. Výstava výtvarníků komiksové série Češi spisovatele Pavla Kosatíka. Samotná koncepce výstavy se vyhýbá tradičnímu vystavování komiksových stránek a raději se snaží představit všechny fáze tvorby.

Fotograf Jaroslav Bárta pro festival i tento rok připravil unikátní projekt, tentokrát pod názvem S vámi. Společně s ním si tak připomeneme a uctíme oběti sovětské okupace
v srpnu 1968.

„Boskovický festival si stále uchovává to, co mu bylo při jeho vzniku dáno do vínku. Od samého počátku se liší od většiny letních festivalů tím, že nepřináší pouze zábavu, ale nastoluje také vážnější témata k zamyšlení se nad naší nedávnou minulostí a nabízí tak i příležitost se z ní poučit. Myslím si, že je to velice důležité obzvláště v dnešní nepřehledné době, kdy se zdá, že hodnoty jako pravda, slušnost, poctivost nebo jen prosté dodržení daného slova, zdánlivě ztrácejí na hodnotě,“ připomenul předseda pořádajícího Unijazzu Čestmír Huňát.

Neopomenutelnou součástí festivalu jsou také filmové projekce, které budou probíhat po celou dobu festivalu v kině Panorama.

Čtyřicáté výročí vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných VONS pak připomene nejen stejnojmenný nový dokument Olgy Sommerové, ale i přednáška historika Petra Blažka, pravidelného účastníka boskovického festivalu. Letošní nedožité pětaosmdesátiny paní Olgy Havlové a její práci v ní založeném Nadačním fondu Výboru dobré vůle přiblíží snímky Naše paní Olga a GEN – Dana Němcová.
              
„Boskovický festival vždy připomínal dvě zrůdné a hrůzné totality – hnědou nacistickou a rudou komunistickou. Na tu první odkazuje myšlenka celého festivalu, druhou nepřestáváme zdůrazňovat výstavami, přednáškami i filmovými snímky. Zločiny českého komunismu letos připomene, kromě výše jmenovaného dokumentu o činnosti VONS, i snímek Čtyři páry bot
o válečném veteránovi a bojovníkovi proti těmto totalitám, Janu Wienerovi,“
doplňuje Petr Michálek, dramaturg filmové scény.
 
Výročí však neslaví jen republika či výrazné a významné osobnosti československých a českých dějin. Slaví i legendární seriál. V pátek 17. prosince 1938 se na poslední straně týdeníku Mladý hlasatel objevila poprvé téměř magická formule „píše Foglar, kreslí Fischer“. První příběh seriálu o Rychlých šípech. A čím jiným si tyto narozeniny připomenout, než uvedením kompletního devítidílného seriálu režiséra Hynka Bočana Záhada hlavolamu.

Divadelní představení se během festivalu odehrají jako v minulých letech na hradě a ve farské zahradě a netradičně i v prostorách Panského dvora, po všechny dny festivalu. Protagonisty zde budou například boskovické divadlo NABOSO s hrou Profesionál, pohybové divadlo Bratři v tricku, nebo divadlo Kolárka a další. S dětským představením přijedou například Buchty a loutky.

Na palouku před boskovickým hradem opět vyroste hudebně-divadelní stan, jehož program stejně jako v minulých letech vzniká pod dramaturgickým dohledem pražské klubové kavárny Potrvá.


Více informací nalezne na www.boskovice-festival.cz

Vstupenky jsou v předprodeji za 650/550 Kč na Goout.cz.

Festival Boskovice – festival pro židovskou čtvrť, 5.–8. července 2018

Pořádá Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly.

Festival Boskovice 2018 finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, město Boskovice, Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce, Federace židovských obcí, Nadační fond obětem holocaustu, Gatema a.s., Legal Partners.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: První díl komiksu Rychlé šípy vyšel před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 již jen Marko Čermák. Jednou z iniciativ, které k tomuto výročí letos organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara pod názvem Rok Rychlých šípů, je oslava na domovské stránce českého Googlu.

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.12.2018

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
18.12.2018

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018

ZLÍN: Regionální filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE nabízí pomocnou ruku filmařům ve Zlínském kraji už dva roky. Její služby využily například štáby seriálů Kriminálka 5.C či Strážmistr Topinka, filmů TvMiniUni a zloděj otázek, All through the night, Hodinářův učeň a řady dalších. Práci zlínské kanceláře aktuálně ocenil také Státní fond kinematografie, a to rozhodnutím o udělení podpory pro následující období.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018