pondělí
24. září 2018
Svátek slaví: Jaromír
Logo festivalu
© Archiv pořadateleMultižánrový festival Boskovice láká i na pestrý nehudební program.

BOSKOVICE: Festival se vedle hudebních scén v letním kině, Panském dvoře, zámeckém skleníku, palouku před hradem, sklepních prostor, synagogy i evangelického kostela, odehrává i na dalších krásných místech a v jedinečných zákoutích historické části města Boskovice. Po představení hudební části programu (Dälek, Fernando Saunders, Prago Union, Jan P. Muchow & The Antagonists, The  Circus Brothers, Terne Čhave...) tak přinášíme festivalovou ochutnávku i z programu nehudebního, který je jeho rovnocennou a nedílnou součástí.

od 05.07.2018 do 08.07.2018
Autor článku: 
Adéla Vojáčková/jal

V den zahájení festivalu, ve čtvrtek 5. července, proběhne v prostorách Muzea regionu Boskovicka vernisáž výstav. Jednou z vystavujících bude například Ilona Németh, v současnosti asi nejznámější a mezinárodně uznávaná vizuální umělkyně slovenského původu, ovšem se širokým středoevropským přesahem, který také ovlivnil charakter její tvorby.

Vendula Chalánková, další z vystavujících, v Boskovicích představí výběr z dosavadní tvorby, včetně legendárního gauče. Část výstavy bude k vidění v arkádě Muzea regionu Boskovicka, která je určena mladým autorům, a další kresby, objekty a nenápadné intervence budou rozesety na různých místech spojených s festivalem. Bude tak záležet na pozornosti diváka, jestli všechny objeví.

Na festivalu bude k vidění také výběr z tvorby Viktora Karlíka, jenž je označován za nejvýznamnějšího výtvarníka tzv. druhé generace českého undergroundu a Václava Mergla, který je legendou mezi filmovými animátory.


Neméně zajímavou výstavou bude jistě i České století v komiksu. Výstava výtvarníků komiksové série Češi spisovatele Pavla Kosatíka. Samotná koncepce výstavy se vyhýbá tradičnímu vystavování komiksových stránek a raději se snaží představit všechny fáze tvorby.

Fotograf Jaroslav Bárta pro festival i tento rok připravil unikátní projekt, tentokrát pod názvem S vámi. Společně s ním si tak připomeneme a uctíme oběti sovětské okupace
v srpnu 1968.

„Boskovický festival si stále uchovává to, co mu bylo při jeho vzniku dáno do vínku. Od samého počátku se liší od většiny letních festivalů tím, že nepřináší pouze zábavu, ale nastoluje také vážnější témata k zamyšlení se nad naší nedávnou minulostí a nabízí tak i příležitost se z ní poučit. Myslím si, že je to velice důležité obzvláště v dnešní nepřehledné době, kdy se zdá, že hodnoty jako pravda, slušnost, poctivost nebo jen prosté dodržení daného slova, zdánlivě ztrácejí na hodnotě,“ připomenul předseda pořádajícího Unijazzu Čestmír Huňát.

Neopomenutelnou součástí festivalu jsou také filmové projekce, které budou probíhat po celou dobu festivalu v kině Panorama.

Čtyřicáté výročí vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných VONS pak připomene nejen stejnojmenný nový dokument Olgy Sommerové, ale i přednáška historika Petra Blažka, pravidelného účastníka boskovického festivalu. Letošní nedožité pětaosmdesátiny paní Olgy Havlové a její práci v ní založeném Nadačním fondu Výboru dobré vůle přiblíží snímky Naše paní Olga a GEN – Dana Němcová.
              
„Boskovický festival vždy připomínal dvě zrůdné a hrůzné totality – hnědou nacistickou a rudou komunistickou. Na tu první odkazuje myšlenka celého festivalu, druhou nepřestáváme zdůrazňovat výstavami, přednáškami i filmovými snímky. Zločiny českého komunismu letos připomene, kromě výše jmenovaného dokumentu o činnosti VONS, i snímek Čtyři páry bot
o válečném veteránovi a bojovníkovi proti těmto totalitám, Janu Wienerovi,“
doplňuje Petr Michálek, dramaturg filmové scény.
 
Výročí však neslaví jen republika či výrazné a významné osobnosti československých a českých dějin. Slaví i legendární seriál. V pátek 17. prosince 1938 se na poslední straně týdeníku Mladý hlasatel objevila poprvé téměř magická formule „píše Foglar, kreslí Fischer“. První příběh seriálu o Rychlých šípech. A čím jiným si tyto narozeniny připomenout, než uvedením kompletního devítidílného seriálu režiséra Hynka Bočana Záhada hlavolamu.

Divadelní představení se během festivalu odehrají jako v minulých letech na hradě a ve farské zahradě a netradičně i v prostorách Panského dvora, po všechny dny festivalu. Protagonisty zde budou například boskovické divadlo NABOSO s hrou Profesionál, pohybové divadlo Bratři v tricku, nebo divadlo Kolárka a další. S dětským představením přijedou například Buchty a loutky.

Na palouku před boskovickým hradem opět vyroste hudebně-divadelní stan, jehož program stejně jako v minulých letech vzniká pod dramaturgickým dohledem pražské klubové kavárny Potrvá.


Více informací nalezne na www.boskovice-festival.cz

Vstupenky jsou v předprodeji za 650/550 Kč na Goout.cz.

Festival Boskovice – festival pro židovskou čtvrť, 5.–8. července 2018

Pořádá Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly.

Festival Boskovice 2018 finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, město Boskovice, Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce, Federace židovských obcí, Nadační fond obětem holocaustu, Gatema a.s., Legal Partners.

Mohlo by vás také zajímat...

SKAŠTICE: Do Skaštic zavítal netradiční filmový štáb. Před kameru se tentokrát nepostavili známí herci či herečky, ale skupina sedmi kaskadérů. Natáčeli zde akční videa pro crowdfundigovou kampaň, která má za cíl podpořit výrobu akčního seriálu Kaskadéři s. r. o. V případě úspěchu chtějí tvůrci projekt situovat na Moravu. Ve hře je i Zlínský kraj.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
24.09.2018

ČR: Česká mincovna vydává další sadu mincí věnovanou Royal Air Force (Britskému královskému letectvu), za kterou naši letci bojovali za 2. světové války a přispěli velkou měrou k jejím úspěchům. Právě tato sada zachycuje významné události, kterých se naši vojáci účastnili, jako byl útok stíhačů na německý bombardér, boj o přežití na rozbouřeném moři po sestřelení a také operace Stonewall, kdy naši vojáci potopili silně ozbrojenou nákladní německou loď.

Celá ČR
Památky
Co se děje
24.09.2018

PRAHA: Letošní nejvyšší ocenění pětapadesátého ročníku festivalu Zlatá Praha, Grand Prix Golden Prague, získal portrét amerického dirigenta, hudebního skladatele, klavíristy a televizní hvězdy. Německý snímek Leonard Bernstein – Rozpolcený génius zvítězil v konkurenci dalších osmdesáti sedmi děl ze čtrnácti zemí světa.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Zpráva týdne, Co se děje
24.09.2018

V pátek 14. září se část týmu redakce PROPAMÁTKY vypravila na zámek Hluboš. Letošní Den pro památku věnovala pomoci Jiřímu Landovi, který zámecký areál koupil a postupně jej za pomoci dobrovolníků opravuje. Současně chtěli brigádníci upozornit na ohroženou historickou stavbu.

Středočeský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
24.09.2018