čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
© Logo Moravskoslezského krajeMoravskoslezský kraj na Dnech české a německé kultury v Drážďanech

DRÁŽĎANY: Náměstek hejtmana Stanislav Folwarcny slavnostně zahájil  Dny české a německé kultury, které se až do 10. listopadu 2019 konají v Drážďanech a v Pirně. Regionálními partnery letošního ročníku je Moravskoslezský kraj a město Ostrava

Autor článku: 
luk

Kulturní dny, jejichž hlavním letošním tématem je „30 let od sametu“ byly zahájeny 24. října 2019. U příležitosti státního svátku ČR a zahájení dnů kultury uspořádal Generální konzulát ČR v Drážďanech recepci, na jejíž přípravě se aktivně podíleli žáci krajské hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm.

Během zahájení česko-německých kulturních dnů vystoupila také Janáčkova filharmonie Ostrava a spolu se saskou filharmonií tuto událost odstartovala. Na akci se představili i další významní umělci z regionu. Návštěvníci měli například možnost vyslechnout si přednášku Jiřího Nemináře Hlučínsko: Laboratoř nacionalismu anebo autorské čtení ostravských básníků Jana Němčka a Petra Hrušky, se kterými mohli účastníci pohovořit během besedy. Moravskoslezský kraj se rovněž prezentoval na drážďanském hlavním nádraží představením atraktivních turistických míst a Science show ze Světa techniky (unikátním vystoupení s fyzikálními a chemickými pokusy) z Dolní oblasti Vítkovic.

Po zahajovacím koncertu se v Pirně konala recepce organizovaná Moravskoslezským krajem. Recepci zajišťovala příspěvková organizace kraje Hotelová škola, Frenštát pod Radhoštěm. Hosté ochutnali mnoho regionálních specialit jako valašský frgál, pohankovou bábovku, štramberské uši, škvarky, škvarkovou pomazánku, valašské klobásky, uzená masa všeho druhu i regionální ochucené sýry, korbáčiky a samozřejmě nechyběla ani valašská slivovice, bylinný likér Radhošť a pivo Radegast. Odnést si mohli také kuchařku s regionálními recepty „Jak šmakuje Moravskoslezsko“.

 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

ZLÍN: Podoba památníku je téměř autentická z doby jeho prvního otevření 12. 7. 1933 na počest tragicky zesnulého světoznámého zlínského podnikatele Tomáše Bati. Architekt F. L. Gahura lapidární stavbou geniálně vyjádřil osobnost svého šéfa, i proto je stavba označována jako vrcholné dílo zlínského funkcionalismu. Dominantou otevřeného prostoru je maketa letounu JUNKERS FU13.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Pozvánka na výlet
08.11.2019