neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
© Logo Moravskoslezského krajeMoravskoslezský kraj na Dnech české a německé kultury v Drážďanech

DRÁŽĎANY: Náměstek hejtmana Stanislav Folwarcny slavnostně zahájil  Dny české a německé kultury, které se až do 10. listopadu 2019 konají v Drážďanech a v Pirně. Regionálními partnery letošního ročníku je Moravskoslezský kraj a město Ostrava

Autor článku: 
luk

Kulturní dny, jejichž hlavním letošním tématem je „30 let od sametu“ byly zahájeny 24. října 2019. U příležitosti státního svátku ČR a zahájení dnů kultury uspořádal Generální konzulát ČR v Drážďanech recepci, na jejíž přípravě se aktivně podíleli žáci krajské hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm.

Během zahájení česko-německých kulturních dnů vystoupila také Janáčkova filharmonie Ostrava a spolu se saskou filharmonií tuto událost odstartovala. Na akci se představili i další významní umělci z regionu. Návštěvníci měli například možnost vyslechnout si přednášku Jiřího Nemináře Hlučínsko: Laboratoř nacionalismu anebo autorské čtení ostravských básníků Jana Němčka a Petra Hrušky, se kterými mohli účastníci pohovořit během besedy. Moravskoslezský kraj se rovněž prezentoval na drážďanském hlavním nádraží představením atraktivních turistických míst a Science show ze Světa techniky (unikátním vystoupení s fyzikálními a chemickými pokusy) z Dolní oblasti Vítkovic.

Po zahajovacím koncertu se v Pirně konala recepce organizovaná Moravskoslezským krajem. Recepci zajišťovala příspěvková organizace kraje Hotelová škola, Frenštát pod Radhoštěm. Hosté ochutnali mnoho regionálních specialit jako valašský frgál, pohankovou bábovku, štramberské uši, škvarky, škvarkovou pomazánku, valašské klobásky, uzená masa všeho druhu i regionální ochucené sýry, korbáčiky a samozřejmě nechyběla ani valašská slivovice, bylinný likér Radhošť a pivo Radegast. Odnést si mohli také kuchařku s regionálními recepty „Jak šmakuje Moravskoslezsko“.

 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020