neděle
22. července 2018
Svátek slaví: Magdeléna
Ladislav Velen ze Žerotína
© zdroj: http://mladez.senat.czMoravská Třebová ukazuje v Praze to nejlepší ze své historie

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ, PRAHA: Výstava Moravské Athény a Ladislav Velen ze Žerotína byla zahájena ve středu 23. srpna ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu České republiky. Tvůrci výstavy chtějí představit, jak se žilo ve městě na konci 16. a na počátku 17. století s důrazem na to, čím vynikalo nad městy okolními. Zvláště se pak zaměřili na osobu tehdejšího majitele města Ladislava Velena ze Žerotína, vůdce moravského stavovského povstání.

od 23.08.2017 do 15.10.2017
Autor článku: 
ika

Nad výstavou přijal záštitu senátor Radko Martínek. Podle vedoucího muzea Roberta Jordána se jedná o jedinečnou příležitost představit Moravskou Třebovou širšímu okruhu lidí: "Tomu samozřejmě odpovídá i výběr exponátů. Vedle vlastních sbírek si půjčujeme ještě řadu zajímavých předmětů se vztahem k Moravské Třebové od jiných muzeí a galerií. Chceme představit, jak se žilo v našem městě na přelomu 16. a 17. století, s důrazem na to, čím vynikalo nad městy okolními. Zvláště se chceme zaměřit na osobu tehdejšího majitele města Ladislava Velena ze Žerotína," říká Robert Jordán.

Vedle vlastních moravskotřebovských sbírek zapůjčila řadu zajímavých exponátů se vztahem k Moravské Třebové i jiná významná muzea a galerie. Návštěvníci uvidí předměty, kterými se v té době obklopovala bohatá šlechta. Tvůrci výstavy tak chtějí představit, jak se žilo ve městě na konci 16. a na počátku 17. století s důrazem na to, čím vynikalo nad městy okolními. Zvláště se pak zaměřili na osobu tehdejšího majitele města Ladislava Velena ze Žerotína, vůdce moravského stavovského povstání. Tím dojde k zajímavému kontrapunktu celé výstavy, když bude život Ladislava Velena ze Žerotína prezentován v místě, které patřilo jeho nepříteli - Albrechtu z Valdštejna. Výstava potrvá do 15. října 2017. Výstavní síň je otevřena denně od 10.00 do 18.00 hodin, v říjnu do 17.00 hod.

ZDROJ1

ZDROJ2

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018