čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
Plakát Zborov
© Národní filmový archivMonumentální válečný film Zborov z roku 1938 míří zpět do kin

ČR: Ve čtvrtek 8. listopadu vstupuje do kin po celé republice válečné drama Zborov, které při příležitosti významných osmičkových výročí digitálně zrestauroval Národní filmový archiv. Snímek z roku 1938 zachycuje události, které předcházely bitvě u Zborova, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka. Celovečerní snímek vyniká především rekonstrukcí válečných bojů, která obstojí i před dnešním divákem.

08.11.2018
Autor článku: 
Veronika Bokšteflová

Snímek Zborov režisérů J. A. Holmana a Jiřího Slavíčka měl premiéru v lednu 1939, asi o rok a půl později, než bylo plánováno. Toto zpoždění zásadně spoluurčilo jeho finální podobu i místo v dějinách české kinematografie. Krátce po premiéře bylo promítání filmu úředně zakázáno, na plátna kin se vrátil na krátkou dobu po osvobození v roce 1945. Po únoru 1948 se jeho stopa ztrácí až do konce osmdesátých let, kdy se o filmech s legionářskou tematikou začalo opět mluvit. Díky digitálnímu restaurování budou mít nyní diváci možnost snímek zhlédnout ve stejné podobě, jako v době jeho prvního uvedení v kinech.

„Zborov byla státní zakázka: republika si potřebovala v rámci své vojenské mytologie připomenout zborovskou bitvu jako jednoznačně pozitivní událost, protože právě ona dala vzniknout samostatné československé armádě. Technický stav filmových materiálů prakticky znemožňoval jejich další promítání v kinech, a tak jsme se rozhodli tento státotvorný počin československých filmařů vrátit právě letos do kin. Je to film plný paradoxů: Zborov jako oslava naší státnosti vznikal v atmosféře jejího nejvyššího ohrožení, produkce usilovala o maximální dosah této velkolepé fresky, ale film zmizel krátce po svém uvedení a k divákům se naplno vrací až dnes, takřka osmdesát let od první premiéry. Abychom v této linii paradoxů pokračovali, rozhodli jsme se poprvé promítnou restaurovaný Zborov v Národním památníku na Vítkově, který měl původně sloužit jako mauzoleum TGM, ale místo toho byl zneužit jako symbol pro účely komunistické ideologie. Ukazuje se tak, že místa, příběhy, situace i historické postavy nabývají v dějinách někdy až protichůdných významů, což by nás mohlo aspoň částečně uchránit, abychom nepropadali patosu a kýči národních stereotypů“, říká o důvodech, proč Národní filmový archiv vybral k digitálnímu restaurování právě tento film, generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Cílem digitálního restaurování je zpřístupnit film v podobě, jak jej mohli vidět a slyšet diváci v době jeho prvního uvedení v roce 1939. Ve filmu byly proto ponechány prvky, které vznikly při natáčení nebo laboratorním zpracování, a jsou tedy dokladem dobových technologií a tvůrčích postupů. Zdrojem pro digitalizaci obrazu a zvuku byl duplikační pozitiv uložený v Národním filmovém archivu.

Film vstupuje znovu do distribuce ve čtvrtek 8. listopadu 2018. Národní filmový archiv ve spolupráci s Národním muzeem a Československou obcí legionářskou k této příležitosti pořádá site-specific projekci v Národním památníku na Vítkově, v prostředí regulérního kina mohou diváci vidět tento digitálně restaurovaný film téhož dne v Kolárově divadle v Polici nad Metují a v kině Luna v Ostravě, či v sobotu 11. listopadu buď v pražském kině Ponrepo nebo v kolínském Kině 99.

Zborov je posledním filmem z distribučního cyklu Filmové osmičky, který Národní filmový archiv připravil pro rok 2018. V kinech se během roku objevily snímky Bílá tma, TGM Osvoboditel, Démanty noci a Klapzubova XI. Všechny tyto filmy, které připomínají události osmičkových roků, jsou k vidění také online na dafilms.cz

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019