středa
24. dubna 2019
Svátek slaví: Jiří
Plakát Zborov
© Národní filmový archivMonumentální válečný film Zborov z roku 1938 míří zpět do kin

ČR: Ve čtvrtek 8. listopadu vstupuje do kin po celé republice válečné drama Zborov, které při příležitosti významných osmičkových výročí digitálně zrestauroval Národní filmový archiv. Snímek z roku 1938 zachycuje události, které předcházely bitvě u Zborova, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka. Celovečerní snímek vyniká především rekonstrukcí válečných bojů, která obstojí i před dnešním divákem.

08.11.2018
Autor článku: 
Veronika Bokšteflová

Snímek Zborov režisérů J. A. Holmana a Jiřího Slavíčka měl premiéru v lednu 1939, asi o rok a půl později, než bylo plánováno. Toto zpoždění zásadně spoluurčilo jeho finální podobu i místo v dějinách české kinematografie. Krátce po premiéře bylo promítání filmu úředně zakázáno, na plátna kin se vrátil na krátkou dobu po osvobození v roce 1945. Po únoru 1948 se jeho stopa ztrácí až do konce osmdesátých let, kdy se o filmech s legionářskou tematikou začalo opět mluvit. Díky digitálnímu restaurování budou mít nyní diváci možnost snímek zhlédnout ve stejné podobě, jako v době jeho prvního uvedení v kinech.

„Zborov byla státní zakázka: republika si potřebovala v rámci své vojenské mytologie připomenout zborovskou bitvu jako jednoznačně pozitivní událost, protože právě ona dala vzniknout samostatné československé armádě. Technický stav filmových materiálů prakticky znemožňoval jejich další promítání v kinech, a tak jsme se rozhodli tento státotvorný počin československých filmařů vrátit právě letos do kin. Je to film plný paradoxů: Zborov jako oslava naší státnosti vznikal v atmosféře jejího nejvyššího ohrožení, produkce usilovala o maximální dosah této velkolepé fresky, ale film zmizel krátce po svém uvedení a k divákům se naplno vrací až dnes, takřka osmdesát let od první premiéry. Abychom v této linii paradoxů pokračovali, rozhodli jsme se poprvé promítnou restaurovaný Zborov v Národním památníku na Vítkově, který měl původně sloužit jako mauzoleum TGM, ale místo toho byl zneužit jako symbol pro účely komunistické ideologie. Ukazuje se tak, že místa, příběhy, situace i historické postavy nabývají v dějinách někdy až protichůdných významů, což by nás mohlo aspoň částečně uchránit, abychom nepropadali patosu a kýči národních stereotypů“, říká o důvodech, proč Národní filmový archiv vybral k digitálnímu restaurování právě tento film, generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Cílem digitálního restaurování je zpřístupnit film v podobě, jak jej mohli vidět a slyšet diváci v době jeho prvního uvedení v roce 1939. Ve filmu byly proto ponechány prvky, které vznikly při natáčení nebo laboratorním zpracování, a jsou tedy dokladem dobových technologií a tvůrčích postupů. Zdrojem pro digitalizaci obrazu a zvuku byl duplikační pozitiv uložený v Národním filmovém archivu.

Film vstupuje znovu do distribuce ve čtvrtek 8. listopadu 2018. Národní filmový archiv ve spolupráci s Národním muzeem a Československou obcí legionářskou k této příležitosti pořádá site-specific projekci v Národním památníku na Vítkově, v prostředí regulérního kina mohou diváci vidět tento digitálně restaurovaný film téhož dne v Kolárově divadle v Polici nad Metují a v kině Luna v Ostravě, či v sobotu 11. listopadu buď v pražském kině Ponrepo nebo v kolínském Kině 99.

Zborov je posledním filmem z distribučního cyklu Filmové osmičky, který Národní filmový archiv připravil pro rok 2018. V kinech se během roku objevily snímky Bílá tma, TGM Osvoboditel, Démanty noci a Klapzubova XI. Všechny tyto filmy, které připomínají události osmičkových roků, jsou k vidění také online na dafilms.cz

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

CANNES: Kriminální série nominovaná na Zlaté glóby The Sinner, kritiky i diváky oceňovaný seriál Učitel, pokračování dobového Babylonu Berlín či islandský projekt V pasti. To je jen krátký výčet seriálové tvorby, kterou Česká televize nakoupila pro své diváky na mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Labyrint, První republika, nové řady Detektivů od Nejsvětější Trojice nebo záznam baletu Jiří Kylián – Mosty času, který ČT prodala celoplošně vysílající japonské televizi.

 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
23.04.2019

PLZEŇ:  V sobotu 25. května se oblíbený Sadový okruh v Plzni promění v hlavní centrum kultury v širokém okolí. Stane se tak v rámci česko-německé sousedské slavnosti s názvem dasFest. Návštěvníci se mohou těšit na den plný zábavy, hudby, divadla, inspirace, zajímavých aktivit i kvalitní gastronomie.

Plzeňský kraj
Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.04.2019

PRAHA: V úterý 23. dubna 2019 od 21.10 hodin vystoupí  v Rudolfinu kolektivní tělesa Národního divadla a Státní opery na benefičním koncertě na obnovu katedrály Notre-Dame. Koncert pořádá Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a Národním divadlem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Živé umění
Nepřehlédněte
23.04.2019

LIBEREC: V kavárně Art facé se koná 26. dubna již pátý ročník semináře s názvem Památky pro každého. Jeho účastníci budou hledat řešení, jak zviditelnit kulturní dědictví či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám hendikepovaným návštěvníkům.Pro účastníky semináře je připravena exkurze do Technického muzea Liberec. 

Liberecký kraj
Handicap, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.04.2019