čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
Titulní strana knihy
© Foto: archiv nakl. MOBAMOBA vydala encyklopedii Český lidový a církevní rok

Autor článku: 
jal

ČR: Právě vychází výpravná encyklopedie Aleny Vondruškové přinášející přehled českých a moravských svátků.

Výjimečným způsobem zpracovaná encyklopedie ČESKÝ LIDOVÝ A CÍRKEVNÍ ROK Aleny Vondruškové přináší přehled českých a moravských tradičních svátků svázaných buď s liturgickým kalendářem (např. Velikonoce, Vánoce), anebo s důležitými mezníky hospodářského a společenského života našich předků (např. cechovní slavnosti, poutě a posvícení, masopust).
Čtenář zde nalezne poutavé informace o tom, jak jednotlivé svátky historicky vznikaly, jak se časem prolínala církevní liturgie s lidovými zvyky a obyčeji, jaký vliv na jejich vývoj měly posuny kalendáře nebo pohanské tradice. Některé z nich slavíme dones, i když často v pozměněné či rozšířené podobě, jiné už žijí jen v našich vzpomínkách..

Autorka knihy kromě písemných pramenů pracovala s bohatým obrazovým doprovodem. „Většinu z téměř osmi set fotografií nafotil můj muž (pozn.: spisovatel Vlastimil Vondruška), který musel v poměrně krátké době objet s fotoaparátem řadu míst a navštívit vesnice s originálními mikulášskými obchůzkami, masopustními průvody či pestrou jízdu králů,“ říká s úsměvem Alena Vondrušková a dodává: "Největší potíž byla s obrázky světců a světic, neboť mnohým je zasvěceno jen několik kaplí a kostelů a počet jejich soch a obrazů se dá spočítat na prstech jedné ruky. Ale jak se mohou čtenáři přesvědčit, nakonec se nám podařilo ilustrovat úplně všechny.“

Knihu vydalo nakladatelství MOBA: www.mobaknihy.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. Součástí programu bude rodinná soutěž, která nejmladší generaci přiblíží události před 30 lety. 

Plzeňský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019