pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Titulní strana knihy
© Foto: archiv nakl. MOBAMOBA vydala encyklopedii Český lidový a církevní rok

Autor článku: 
jal

ČR: Právě vychází výpravná encyklopedie Aleny Vondruškové přinášející přehled českých a moravských svátků.

Výjimečným způsobem zpracovaná encyklopedie ČESKÝ LIDOVÝ A CÍRKEVNÍ ROK Aleny Vondruškové přináší přehled českých a moravských tradičních svátků svázaných buď s liturgickým kalendářem (např. Velikonoce, Vánoce), anebo s důležitými mezníky hospodářského a společenského života našich předků (např. cechovní slavnosti, poutě a posvícení, masopust).
Čtenář zde nalezne poutavé informace o tom, jak jednotlivé svátky historicky vznikaly, jak se časem prolínala církevní liturgie s lidovými zvyky a obyčeji, jaký vliv na jejich vývoj měly posuny kalendáře nebo pohanské tradice. Některé z nich slavíme dones, i když často v pozměněné či rozšířené podobě, jiné už žijí jen v našich vzpomínkách..

Autorka knihy kromě písemných pramenů pracovala s bohatým obrazovým doprovodem. „Většinu z téměř osmi set fotografií nafotil můj muž (pozn.: spisovatel Vlastimil Vondruška), který musel v poměrně krátké době objet s fotoaparátem řadu míst a navštívit vesnice s originálními mikulášskými obchůzkami, masopustními průvody či pestrou jízdu králů,“ říká s úsměvem Alena Vondrušková a dodává: "Největší potíž byla s obrázky světců a světic, neboť mnohým je zasvěceno jen několik kaplí a kostelů a počet jejich soch a obrazů se dá spočítat na prstech jedné ruky. Ale jak se mohou čtenáři přesvědčit, nakonec se nám podařilo ilustrovat úplně všechny.“

Knihu vydalo nakladatelství MOBA: www.mobaknihy.cz

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020