úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
Z Cyklu Zastavení v umění, Enviromentální žal
© Galerie TřinecMísto reklam umění - Třinec má novou výstavu ve veřejném prostoru

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Autor článku: 
Jan Delong/klapka

Téma environmentálního žalu je něco, co se ve společnosti objevuje relativně krátkou dobu. V různých momentech historie byly prožívané různé druhy žalu související se stavem společnosti nebo světa. Způsobovaly jej války, mor, ekonomické krize. Environmentální žal je velmi specifický a to především vzhledem aktuálním klimatickým změnám. Zároveň je to výzva pro umělce, kteří tento fenomén zpracovávají, protože to není vůbec jednoduché uchopit. Jsem proto moc ráda, že se toho ujali Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou výborní fotografové a dokáží pomocí fotografie vyjádřit i něco tak niterného, jako je žal nebo smutek,“ říká Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Zastavení u umění je cyklus, který už tradičně oživuje třinecký veřejný prostor. První výstavu mohli lidé vidět před třemi lety, kdy byl vystavujícím umělcem fotograf Jan Kufa Kičeřok. V loňském roce ho vystřídala ilustrátorka Dorota Branna. Cyklus je určen především místním umělcům nebo těm, kteří pocházejí z Třinecka, případně k našemu regionu mají blízko. Výjimkou tedy nejsou fotografové Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou zakladateli třineckého Atelieru 551.
Enviromentální žal je odborný termín, který označuje dopad klimatických změn na naši psychiku a mentální zdraví. Lidé trpící enviromentálním žalem propadají úzkostným stavům, depresím nebo se u nich projevuje posttraumatický syndrom. Tento jev posloužil jako hlavní motiv pro fotografický projekt, který od konce ledna zdobí vybrané třinecké zastávky. Je to i reakce na to, že většinou se o zprávách, které se týkají špatného stavu naší planety, dozvídáme z internetu, tedy zprostředkovaně.

Galerie města Třince připravuje do konce února ještě dvě akce. 25. února bude od 18:00 Martin Drábek přednášet o tom, jak se do umění promítá klimatická krize. Od 27. února je bude ve výstavním prostoru v TRISII k vidění nová výstava malíře Jana Vytisky s názvem Nakonec budou plakat všichni.


Více informací a aktuální program Galerie města Třince najdete na: www.galerietrinec.cz nebo na  https://www.facebook.com/galerie.trinec 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020