sobota
21. července 2018
Svátek slaví: Vítězslav
Ocenění v podobě divadelní masky
© www.mkcr.czMinistr Šmíd předá jednu z Cen Thálie 2017

PRAHA: Ministr kultury Ilja Šmíd převzal nad letošním 25. ročníkem Cen Thálie záštitu a v sobotu předá ocenění za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Slavnostní vyhlášení Cen Thálie 2017 proběhne v sobotu 24. března 2018 od 20 hodin v pražském Národním divadle. V průběhu ceremoniálu bude vyhlášeno 15 laureátů.

Autor článku: 
luk

Ceny Thálie jsou ocenění udělovaná Hereckou asociací od roku 1993 nejlepším divadelním hercům. Je pojmenováno po múze komedie, Thálii. Ceny vytvořili podle výtvarného návrhu architekta Bořka Šípka skláři z hutě AJETO v Lindavě u Nového Boru.

Výroční Ceny Thálie se udělují v činohře, v opeře, v baletu (a jiných tanečnědramatických žánrech) a v muzikálu a operetě (a jiných hudebnědramatických žánrech), a to za mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly v České republice a jejichž premiéra nebo obnovená premiéra se uskutečnila na české scéně v období od 1. prosince předminulého roku do 30. listopadu roku minulého, tedy roku, za který se ceny udělují. V každé kategorii se oceňují zvlášť ženské a mužské výkony, které posuzují oborové odborné poroty.

Na výroční Cenu Thálie mohou aspirovat i zahraniční umělci, účinkující v českých divadlech. Prezidium Herecké asociace může udělit i ceny za celoživotní mistrovství.  Toto ocenění bývá pravidelně udělováno jedné umělkyni, resp. jednomu umělci v oboru činohry, opery, baletu, operety a muzikálu a také loutkového divadla.

Nominace

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018