pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Ministr kultury I. Šmíd na prohlídce gobelínky
© Jiří Balát, zdroj: www.kr-zlinsky.czMinistr kultury si prohlédl ohroženou "gobelínku"

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Přímo v prostorách Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí jednal s ministrem kultury Iljou Šmídem krajský radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Kašný o možnostech pomoci ze strany státu pro zachování tohoto unikátního pracoviště.

Autor článku: 
luk

„Gobelínka byla dříve podporována státem jako školicí, tvůrčí a restaurátorské středisko. V současné době je v soukromých rukou, avšak ocitá se na pokraji uzavření kvůli nedostatku zakázek i kvůli problému s výchovou učňů – následovníků tohoto vzácného uměleckého řemesla. Manufaktura potřebuje morální podporu a hlavně práci. Proto jsme s panem ministrem hovořili o tom, jak může kraj a stát pomoci udržet a rozvíjet tuto tradiční dílnu,“ sdělil radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport Miroslav Kašný.

„Potěšilo mě, jak byl pan ministr nadšen atmosférou tohoto jedinečného pracoviště a že vyjádřil snahu gobelínce pomoci,“ sdělil po skončení jednání radní Miroslav Kašný. „Gobelínová manufaktura nepotřebuje dotace, potřebuje zakázky, ať už tvorbu nových, nebo restaurování historických gobelínů,“ dodal radní.

Ředitel Moravské gobelínové manufaktury Timotej Strýček nyní připraví přehled vzácných historických gobelínů, které potřebují renovaci, ten bude předán Ministerstvu kultury.

Rovněž hejtman Jiří Čunek se na tiskové konferenci vyjádřil, že by bylo dobře, aby gobelíny, které se nacházejí na státních hradech a zámcích a vyžadují opravu, byly restaurovány právě ve Valašském Meziříčí.

Gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí se v průběhu 120 let své existence věnuje tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapisérií a vytvořila rozsáhlý soubor uměleckých textilních děl, které tvoří součást kultury regionu a státu. Již 70 let odborně restauruje a čistí historické textilie. Je nejstarším restaurátorským střediskem s vysokou profesionalitou.

Jednání s ministrem byl účasten také radní pro řízení dotačních programů a cestovní ruch Jan Pijáček i vedoucí odboru kultury krajského úřadu Romana Habartová.

 

ZDROJ

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018