neděle
23. září 2018
Svátek slaví: Berta
Ministr kultury I. Šmíd na prohlídce gobelínky
© Jiří Balát, zdroj: www.kr-zlinsky.czMinistr kultury si prohlédl ohroženou "gobelínku"

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Přímo v prostorách Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí jednal s ministrem kultury Iljou Šmídem krajský radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Kašný o možnostech pomoci ze strany státu pro zachování tohoto unikátního pracoviště.

Autor článku: 
luk

„Gobelínka byla dříve podporována státem jako školicí, tvůrčí a restaurátorské středisko. V současné době je v soukromých rukou, avšak ocitá se na pokraji uzavření kvůli nedostatku zakázek i kvůli problému s výchovou učňů – následovníků tohoto vzácného uměleckého řemesla. Manufaktura potřebuje morální podporu a hlavně práci. Proto jsme s panem ministrem hovořili o tom, jak může kraj a stát pomoci udržet a rozvíjet tuto tradiční dílnu,“ sdělil radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport Miroslav Kašný.

„Potěšilo mě, jak byl pan ministr nadšen atmosférou tohoto jedinečného pracoviště a že vyjádřil snahu gobelínce pomoci,“ sdělil po skončení jednání radní Miroslav Kašný. „Gobelínová manufaktura nepotřebuje dotace, potřebuje zakázky, ať už tvorbu nových, nebo restaurování historických gobelínů,“ dodal radní.

Ředitel Moravské gobelínové manufaktury Timotej Strýček nyní připraví přehled vzácných historických gobelínů, které potřebují renovaci, ten bude předán Ministerstvu kultury.

Rovněž hejtman Jiří Čunek se na tiskové konferenci vyjádřil, že by bylo dobře, aby gobelíny, které se nacházejí na státních hradech a zámcích a vyžadují opravu, byly restaurovány právě ve Valašském Meziříčí.

Gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí se v průběhu 120 let své existence věnuje tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapisérií a vytvořila rozsáhlý soubor uměleckých textilních děl, které tvoří součást kultury regionu a státu. Již 70 let odborně restauruje a čistí historické textilie. Je nejstarším restaurátorským střediskem s vysokou profesionalitou.

Jednání s ministrem byl účasten také radní pro řízení dotačních programů a cestovní ruch Jan Pijáček i vedoucí odboru kultury krajského úřadu Romana Habartová.

 

ZDROJ

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018