sobota
15. prosince 2018
Svátek slaví: Radana
Ministr kultury I. Šmíd na prohlídce gobelínky
© Jiří Balát, zdroj: www.kr-zlinsky.czMinistr kultury si prohlédl ohroženou "gobelínku"

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Přímo v prostorách Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí jednal s ministrem kultury Iljou Šmídem krajský radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Kašný o možnostech pomoci ze strany státu pro zachování tohoto unikátního pracoviště.

Autor článku: 
luk

„Gobelínka byla dříve podporována státem jako školicí, tvůrčí a restaurátorské středisko. V současné době je v soukromých rukou, avšak ocitá se na pokraji uzavření kvůli nedostatku zakázek i kvůli problému s výchovou učňů – následovníků tohoto vzácného uměleckého řemesla. Manufaktura potřebuje morální podporu a hlavně práci. Proto jsme s panem ministrem hovořili o tom, jak může kraj a stát pomoci udržet a rozvíjet tuto tradiční dílnu,“ sdělil radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport Miroslav Kašný.

„Potěšilo mě, jak byl pan ministr nadšen atmosférou tohoto jedinečného pracoviště a že vyjádřil snahu gobelínce pomoci,“ sdělil po skončení jednání radní Miroslav Kašný. „Gobelínová manufaktura nepotřebuje dotace, potřebuje zakázky, ať už tvorbu nových, nebo restaurování historických gobelínů,“ dodal radní.

Ředitel Moravské gobelínové manufaktury Timotej Strýček nyní připraví přehled vzácných historických gobelínů, které potřebují renovaci, ten bude předán Ministerstvu kultury.

Rovněž hejtman Jiří Čunek se na tiskové konferenci vyjádřil, že by bylo dobře, aby gobelíny, které se nacházejí na státních hradech a zámcích a vyžadují opravu, byly restaurovány právě ve Valašském Meziříčí.

Gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí se v průběhu 120 let své existence věnuje tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapisérií a vytvořila rozsáhlý soubor uměleckých textilních děl, které tvoří součást kultury regionu a státu. Již 70 let odborně restauruje a čistí historické textilie. Je nejstarším restaurátorským střediskem s vysokou profesionalitou.

Jednání s ministrem byl účasten také radní pro řízení dotačních programů a cestovní ruch Jan Pijáček i vedoucí odboru kultury krajského úřadu Romana Habartová.

 

ZDROJ

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ocenění nesoucí název jména Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem od šestnácti do třiceti let. Vítězné projekty podporují porozumění mezi mladými lidmi v Evropě a nabízí praktické příklady jejich soužití v rámci evropského společenství.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Pozvánky na akce, Co se děje
14.12.2018

BROUMOV: Nové vzdělávací programy pro školy i veřejnost nabízí od letošního podzimu Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Programy jsou zaměřeny na interpretaci přírodního dědictví v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
14.12.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj podá žádost na ministerstvo kultury o zapsání vamberecké krajky na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Dohodli se na tom hejtman Jiří Štěpán a starosta Vamberka Jan Rejzl.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
14.12.2018

USA, ČR: V českých kinech má drama Ondřeje Trojana před koncem roku na kontě na 90 tisíc diváků, na začátku roku příštího ho čeká americká premiéra. Ve dnech 9. až 12. ledna 2019 se uskuteční na festivalech v New Yorku a Palm Springs premiérové uvedení filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana ve Spojených státech.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.12.2018