pátek
23. března 2018
Svátek slaví: Ivona
Ministr kultury I. Šmíd na prohlídce gobelínky
© Jiří Balát, zdroj: www.kr-zlinsky.czMinistr kultury si prohlédl ohroženou "gobelínku"

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Přímo v prostorách Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí jednal s ministrem kultury Iljou Šmídem krajský radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Kašný o možnostech pomoci ze strany státu pro zachování tohoto unikátního pracoviště.

Autor článku: 
luk

„Gobelínka byla dříve podporována státem jako školicí, tvůrčí a restaurátorské středisko. V současné době je v soukromých rukou, avšak ocitá se na pokraji uzavření kvůli nedostatku zakázek i kvůli problému s výchovou učňů – následovníků tohoto vzácného uměleckého řemesla. Manufaktura potřebuje morální podporu a hlavně práci. Proto jsme s panem ministrem hovořili o tom, jak může kraj a stát pomoci udržet a rozvíjet tuto tradiční dílnu,“ sdělil radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport Miroslav Kašný.

„Potěšilo mě, jak byl pan ministr nadšen atmosférou tohoto jedinečného pracoviště a že vyjádřil snahu gobelínce pomoci,“ sdělil po skončení jednání radní Miroslav Kašný. „Gobelínová manufaktura nepotřebuje dotace, potřebuje zakázky, ať už tvorbu nových, nebo restaurování historických gobelínů,“ dodal radní.

Ředitel Moravské gobelínové manufaktury Timotej Strýček nyní připraví přehled vzácných historických gobelínů, které potřebují renovaci, ten bude předán Ministerstvu kultury.

Rovněž hejtman Jiří Čunek se na tiskové konferenci vyjádřil, že by bylo dobře, aby gobelíny, které se nacházejí na státních hradech a zámcích a vyžadují opravu, byly restaurovány právě ve Valašském Meziříčí.

Gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí se v průběhu 120 let své existence věnuje tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapisérií a vytvořila rozsáhlý soubor uměleckých textilních děl, které tvoří součást kultury regionu a státu. Již 70 let odborně restauruje a čistí historické textilie. Je nejstarším restaurátorským střediskem s vysokou profesionalitou.

Jednání s ministrem byl účasten také radní pro řízení dotačních programů a cestovní ruch Jan Pijáček i vedoucí odboru kultury krajského úřadu Romana Habartová.

 

ZDROJ

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ: Zvolna začíná jaro a Městská knihovna Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové se aktivně zapojuje mezi tzv. grenotéky. Grenotéky neboli semínkovny jsou veřejné banky, které slouží k výměně a sdílení osiva mezi zahrádkáři.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
23.03.2018

OSTRAVA: Od března až do konce listopadu 2018 mohou zájemci o účast na mezinárodním loutkářském festivalu Spectaculo Interesse přihlašovat do programu své inscenace. Nadcházející ročník proběhne od 29. září do 4. října 2019 v Ostravě. Bienále pořádá již od roku 1995 Divadlo loutek Ostrava.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
23.03.2018

PÍSEK: Město Písek se sponzorsky podílelo na vzniku dokumentárního cyklu České houslové legendy, který na ČT art představí světově proslulou tzv. českou houslovou školu a připomene její význam v dějinách hudby. Cyklus známého houslisty Pavla Šporcla mapuje historii hry na housle v českých zemích, celosvětový úspěch našich houslistů a jejich učitelů i vliv české školy na vývoj houslové hry ve světě.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.03.2018

ČR: Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven na světě, kterou ročně navštíví téměř 24 milionů čtenářů a návštěvníků. Jaká bude jejich budoucnost ve věku špičkových informačních technologií? Odpovědi na tyto otázky budou hledat účastníci kulatých stolů po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Nepřehlédněte
22.03.2018