čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Stanislav Libenský Award 2018
© archiv pořadatele



Mezinárodní soutěžní výstava skla STANISLAV LIBENSKÝ AWARD 2018 představí nejlepší díla mladých sklářských výtvarníků a designérů z celého světa

PRAHA: Desátý ročník mezinárodní soutěžní výstavy skla Stanislav Libenský Award představí díla mladých nadějných umělců z celého světa, kteří ve své závěrečné bakalářské nebo magisterské práci pracovali se sklem.

od 21.09.2018 do 19.11.2018
Autor článku: 
klapka/TZ

Věhlas a renomé soutěže rok od roku stoupají, stejně jako zájem účastníků a odborné i laické veřejnosti. Do soutěže se přihlásili mladí umělci nejen z Evropy, ale taky z dalších zemí, jako je USA, Japonsko, Čína nebo Indie. Díla 32 postupujících účastníků ze 17 zemí světa budou opět prezentována na podzimní výstavě v Centru současného umění DOX od 21. 9. do 19. 11. 2018.

O cenách rozhodne mezinárodní porota, v níž letos zasednou sklářští výtvarníci a respektovaní odborníci z oboru skla, jako je Dr. Barbara Banaś, historička, umění, kurátorka oddělení keramiky a skla v Národním muzeu v polské Wroclavi, Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Vesa Varrela, finský sklářský výtvarník, ikona post-moderního sklářského umění světového významu a Jeff Zimmer, sklářský výtvarník původem z USA, který v současné době tvoří ve skotském Edinburghu.

Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.

Když jsem před dvanácti lety zakládal Pražskou galerii českého skla, uvědomil jsem si dvě skutečnosti. V Praze nebylo místo, kde by se prezentovala umělecká díla českých sklářských mistrů, a chybělo také srovnání se zahraničními výtvarníky. Vím, jak těžké začátky mají sklářští výtvarníci nejen v České republice, rozhodl jsem se proto založit soutěžní projekt, který by dával příležitost mladým výtvarníkům opouštějícím akademickou půdu. Také jsem chtěl vyzdvihnout ty, kteří jsou již v začátcích výjimeční. Požádal jsem paní Jaroslavu Brychtovou, aby laskavě svolila věnovat tuto cenu odkazu jejích manžela a dlouholetého spolupracovníka prof. Stanislava Libenského. Tak se stalo. Nyní v roce 2018 jsme připravili již 10. ročník. Během let se do soutěže přihlásilo více než 1000 mladých absolventů z 26 zemí světa. Z nich jednotlivé poroty vybraly na 300, kteří se této soutěže přímo účastnili. Devět laureátů navštívilo Letní školu v Pilchucku a pro spoustu z nich účast v soutěži znamenala novou zkušenost a nová přátelství. Budu se dál snažit udržet vysokou prestiž, jakou tato cena získala, a děkuji všem, kteří nás na této cestě podporují.konstatuje Marek Veselý, MBA, zakladatel Stanislav Libenský Award a Pražské galerie českého skla.

Stanislav Libenský Award je v mnoha ohledech unikátní událostí. Pro studenty je impulsem
k setkávání a vzájemné inspiraci, příležitostí porovnávat různé přístupy, způsoby práce,
a především prezentovat svou tvorbu mezinárodnímu publiku. Veřejnosti nabízí možnost seznámit se na jednom místě s tvorbou nejmladší generace sklářských výtvarníků z celého světa, a nahlédnout tak do budoucnosti oboru, který má v Čechách dlouhou tradici.

Soutěž Stanislav Libenský Award je poctou významnému českému sklářskému výtvarníkovi. Díla Stanislava Libenského, vytvořená ve spolupráci s Jaroslavou Brychtovou, jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě. Stanislav Libenský byl nejen uznávaným umělcem, ale také pedagogem, vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a vedl Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, kde také trvale žil a tvořil.

Více informací na www.libenskyaward.com a www.facebook.com/StanislavLibenskyAward

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024