čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
© BannerMezinárodní kulturní centrum v jatkách má "zelenou"

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Autor článku: 
luk

Vykoupena byla za 37,95 milionu korun. V nově vzniklém kreativním kulturním centru budou přednáškové sály, taneční prostor, divadelní prostor, gastro-zařízení a také ubytovací prostory pro umělce.

Veřejnou zakázku, kterou město Ostrava vypsalo 22. května, vyhrála se svým ideovým návrhem „Otevřená zóna pro kulturu, kreativitu a spolupráci“ společnost Cooltour. Hlavními hodnotícími kritérii byla kvalita návrhu a dispoziční řešení s dobrou mírou využití prostoru. S vítězem bude uzavřena licenční smlouva o převedení kreativního návrhu na město k dalším možným úpravám. Prostor nabídne zázemí pro akce na lokální i mezinárodní úrovni.  Vznikající kulturní centrum je v souladu s „Koncepcí rozvoje kultury SMO do roku 2020“, STRATEGICKÝM PLÁNEM MĚSTA FAJNOVA a aktuálními potřebami občanů města Ostravy.

„Výběrového řízení jsme se zúčastnili s jasným cílem – získat nový prostor pro naše aktivity a ty stávající ještě rozšířit. Nové prostory v Ostravě hledáme už tři roky. Napsání projektu pro nás nebylo jen jakýmsi hypotetickým cvičením, ale velmi konkrétním záměrem, jak dále rozvíjet naši činnost a především jak doplnit kulturní mozaiku Ostravy o aktivity a služby, které jsou zaměřeny na mladé lidi. Vyhráli jsme a teď před sebou máme výzvu, na kterou se velmi těšíme,“ řekl za Cooltour Andrej Harmečko.

Kulturní centrum Cooltour, které v tuto chvíli nemá možnost další expanze ve svém stávajícím působišti na Černé louce, převezme roli manažera projektu a komunikace s potenciálními spolupracujícími organizacemi.

Budoucí centrum ale nebude otevřeno jenom umění. Podle vítězného ideového návrhu se bude snažit také o podporu komunitních projektů, rozvoj nápadů přispívajících ke zlepšování života ve městě spolu se zapojováním aktivních občanů. Důležitou oblastí je také podpora začínajících podnikatelů v kreativních odvětvích, aktivních mladých lidí, kteří chtějí v Ostravě rozvinout své nápady.

Výhodou ostravského centra bude vznikající prostor v rekonstruované části historických jatek pro Galerii moderního umění PLATO, který umožní spolupráci vizuálních a performativních umělců.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019