pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
© BannerMezinárodní kulturní centrum v jatkách má "zelenou"

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Autor článku: 
luk

Vykoupena byla za 37,95 milionu korun. V nově vzniklém kreativním kulturním centru budou přednáškové sály, taneční prostor, divadelní prostor, gastro-zařízení a také ubytovací prostory pro umělce.

Veřejnou zakázku, kterou město Ostrava vypsalo 22. května, vyhrála se svým ideovým návrhem „Otevřená zóna pro kulturu, kreativitu a spolupráci“ společnost Cooltour. Hlavními hodnotícími kritérii byla kvalita návrhu a dispoziční řešení s dobrou mírou využití prostoru. S vítězem bude uzavřena licenční smlouva o převedení kreativního návrhu na město k dalším možným úpravám. Prostor nabídne zázemí pro akce na lokální i mezinárodní úrovni.  Vznikající kulturní centrum je v souladu s „Koncepcí rozvoje kultury SMO do roku 2020“, STRATEGICKÝM PLÁNEM MĚSTA FAJNOVA a aktuálními potřebami občanů města Ostravy.

„Výběrového řízení jsme se zúčastnili s jasným cílem – získat nový prostor pro naše aktivity a ty stávající ještě rozšířit. Nové prostory v Ostravě hledáme už tři roky. Napsání projektu pro nás nebylo jen jakýmsi hypotetickým cvičením, ale velmi konkrétním záměrem, jak dále rozvíjet naši činnost a především jak doplnit kulturní mozaiku Ostravy o aktivity a služby, které jsou zaměřeny na mladé lidi. Vyhráli jsme a teď před sebou máme výzvu, na kterou se velmi těšíme,“ řekl za Cooltour Andrej Harmečko.

Kulturní centrum Cooltour, které v tuto chvíli nemá možnost další expanze ve svém stávajícím působišti na Černé louce, převezme roli manažera projektu a komunikace s potenciálními spolupracujícími organizacemi.

Budoucí centrum ale nebude otevřeno jenom umění. Podle vítězného ideového návrhu se bude snažit také o podporu komunitních projektů, rozvoj nápadů přispívajících ke zlepšování života ve městě spolu se zapojováním aktivních občanů. Důležitou oblastí je také podpora začínajících podnikatelů v kreativních odvětvích, aktivních mladých lidí, kteří chtějí v Ostravě rozvinout své nápady.

Výhodou ostravského centra bude vznikající prostor v rekonstruované části historických jatek pro Galerii moderního umění PLATO, který umožní spolupráci vizuálních a performativních umělců.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

 ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

ČR: Stipendijní program MenART pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy, za kterým stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, otevírá přihlášky do dalšího ročníku. Unikátní projekt mentoringu uměleckého vzdělávání opět nabízí intenzivní pracovní setkání s předními osobnostmi české umělecké scény během školního roku 2019/2020 v několika oborech.

Celá ČR
Granty, Vzdělávání
Co se děje
18.02.2019