středa
24. dubna 2019
Svátek slaví: Jiří
© BannerMezinárodní kulturní centrum v jatkách má "zelenou"

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Autor článku: 
luk

Vykoupena byla za 37,95 milionu korun. V nově vzniklém kreativním kulturním centru budou přednáškové sály, taneční prostor, divadelní prostor, gastro-zařízení a také ubytovací prostory pro umělce.

Veřejnou zakázku, kterou město Ostrava vypsalo 22. května, vyhrála se svým ideovým návrhem „Otevřená zóna pro kulturu, kreativitu a spolupráci“ společnost Cooltour. Hlavními hodnotícími kritérii byla kvalita návrhu a dispoziční řešení s dobrou mírou využití prostoru. S vítězem bude uzavřena licenční smlouva o převedení kreativního návrhu na město k dalším možným úpravám. Prostor nabídne zázemí pro akce na lokální i mezinárodní úrovni.  Vznikající kulturní centrum je v souladu s „Koncepcí rozvoje kultury SMO do roku 2020“, STRATEGICKÝM PLÁNEM MĚSTA FAJNOVA a aktuálními potřebami občanů města Ostravy.

„Výběrového řízení jsme se zúčastnili s jasným cílem – získat nový prostor pro naše aktivity a ty stávající ještě rozšířit. Nové prostory v Ostravě hledáme už tři roky. Napsání projektu pro nás nebylo jen jakýmsi hypotetickým cvičením, ale velmi konkrétním záměrem, jak dále rozvíjet naši činnost a především jak doplnit kulturní mozaiku Ostravy o aktivity a služby, které jsou zaměřeny na mladé lidi. Vyhráli jsme a teď před sebou máme výzvu, na kterou se velmi těšíme,“ řekl za Cooltour Andrej Harmečko.

Kulturní centrum Cooltour, které v tuto chvíli nemá možnost další expanze ve svém stávajícím působišti na Černé louce, převezme roli manažera projektu a komunikace s potenciálními spolupracujícími organizacemi.

Budoucí centrum ale nebude otevřeno jenom umění. Podle vítězného ideového návrhu se bude snažit také o podporu komunitních projektů, rozvoj nápadů přispívajících ke zlepšování života ve městě spolu se zapojováním aktivních občanů. Důležitou oblastí je také podpora začínajících podnikatelů v kreativních odvětvích, aktivních mladých lidí, kteří chtějí v Ostravě rozvinout své nápady.

Výhodou ostravského centra bude vznikající prostor v rekonstruované části historických jatek pro Galerii moderního umění PLATO, který umožní spolupráci vizuálních a performativních umělců.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

CANNES: Kriminální série nominovaná na Zlaté glóby The Sinner, kritiky i diváky oceňovaný seriál Učitel, pokračování dobového Babylonu Berlín či islandský projekt V pasti. To je jen krátký výčet seriálové tvorby, kterou Česká televize nakoupila pro své diváky na mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Labyrint, První republika, nové řady Detektivů od Nejsvětější Trojice nebo záznam baletu Jiří Kylián – Mosty času, který ČT prodala celoplošně vysílající japonské televizi.

 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
23.04.2019

PLZEŇ:  V sobotu 25. května se oblíbený Sadový okruh v Plzni promění v hlavní centrum kultury v širokém okolí. Stane se tak v rámci česko-německé sousedské slavnosti s názvem dasFest. Návštěvníci se mohou těšit na den plný zábavy, hudby, divadla, inspirace, zajímavých aktivit i kvalitní gastronomie.

Plzeňský kraj
Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.04.2019

LIBEREC: V kavárně Art facé se koná 26. dubna již pátý ročník semináře s názvem Památky pro každého. Jeho účastníci budou hledat řešení, jak zviditelnit kulturní dědictví či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám hendikepovaným návštěvníkům.Pro účastníky semináře je připravena exkurze do Technického muzea Liberec. 

Liberecký kraj
Handicap, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.04.2019

ČR: Kreativní Evropa spouští pilotní projekt i-Portunus, který podporuje krátkodobou mobilitu umělců a profesionálů v kultuře. V období od dubna do září 2019 i-Portunus podpoří na základě třech otevřených výzev 350 až 500 krátkodobých mobilit (15 až 85 dní) pro umělce aktivní v oblasti scénických umění a výtvarném umění mající sídlo v zemi zapojené do programu Kreativní Evropa.

Celá ČR
Granty, Ostatní
Co se děje
23.04.2019