středa
21. března 2018
Svátek slaví: Radek
logo k výročí galerie
© zdroj: http://galerie-vm.czMěstská galerie Vysoké Mýto slaví své šedesátiny napříč generacemi

VYSOKÉ MÝTO: Městská galerie Vysoké Mýto slaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jako leitmotiv této výstavní sezóny bylo zvoleno obdobné téma s názvem "Talent napříč generacemi." Dokladem toho je např. třígenerační výstava FIKEJZ3. Svoji tvorbu zde představí Jiří Fikejz otec, syn a vnuk. K vidění bude perokresba, olejomalba, grafika či graffiti. A také graffiti umělci z celé republiky předvedou svoji tvorbu se sprejem na Mejto Graffiti Jamu.

od 08.09.2017 do 15.10.2017
Autor článku: 
ika

FIKEJZ3

Výstava, která spojuje tři generace jednoho jména, avšak různých uměleckých přístupů a výtvarných technik potrvá v sále Městské galerie Vysoké Mýto až do 15. října. Svoji tvorbu zde představí Jiří Fikejz otec, syn a vnuk. Prohlédněte si perokresbu, olejomalbu, grafiku či graffiti. Jiří Fikejz nejstarší se věnoval především realistické malbě a kresbě, Jiří Fikejz mladší se našel v abstrakci a jeho syn, letošní maturant, se věnuje animaci. FIKEJZ3 je pokračováním letošního výstavního cyklu Talent napříč generacemi.

sobota 30. září

Mejto Graffiti Jam, 10.00 – 24.00

10.00 – 18.00 výmalba obou vysokomýtských podchodů pod R35

Graffiti umělci z celé republiky předvedou svoji tvorbu se sprejem. Přijďte i vy udělat naše město hezčím! Vezměte do ruky sprej, nechte si poradit od profesionálů a pusťte se do díla, ať se nevzhledné podchody změní v inspirativní.

18.00 beseda k projektu Kmeny – Vladimír 518

sál Městské galerie, vstupné 100 Kč

22.00 koncert Vladimír 518 + DJ Mike Trafik

M-klub, vstupné 150/200 Kč

Vladimir 518 je jeden z nejdéle působících rapperů na české hip hop scéně, člen skupiny PSH, zakladatel labelu a nakladatelství BiggBoss. Je znám i jako výrazná osobnost graffiti scény, ilustrátor, komiksový výtvarník i autor scénografií. Jako spoluautor je podepsán pod knihami 2666: Praha Odyssey (2006), Kmeny (2011), Město=Médium (2012) a Kmeny 0 (2013). V letech 2014 a 2015 pracoval na převedení knihy Kmeny do šestnáctidílné dokumentární série pro Českou televizi.

Co je dále připraveno na podzimní sezónu?

sobota 16. září

malování v plenéru, 10.00 – 16.00

Vyšlápněte na Bučkův kopec a nechte se inspirovat pohledem do krajiny i na plátna, papíry či skicáky malířů, které cestou potkáte. Uvidíte je při práci a sami si rovněž pod jejich vedením budete moci vyzkoušet různé výtvarné techniky. Začátek je v Turistickém informačním centru, kde obdržíte mapu trasy s bližšími informacemi. Po celý den volný vstup do Městské galerie i do Galerie ve Zvonici.

Dnem, kdy vyvrcholí narozeninové oslavy, bude 19. říjen. Během slavnostního večera moderovaného vysokomýtskou rodačkou, Českou Miss World, Lindou Bartošovou, pokřtíme publikaci k výročí galerie, představíme videodokument mapující její historii a čekají vás mnohé další zajímavé okamžiky.

Po roční pauze pak přijde řada na již 8. salon výtvarných umělců Vysokomýtska. Společně s malíři se budou tentokrát prezentovat i fotografové z Trianglu a prostor dostanou také tvůrci videodokumentu.

ZDROJ1

ZDROJ2

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Pruhovaná trika, kníry jako Salvador Dalí, akrobatky zavěšené v závratných výškách, barevné žonglovací míčky, napětí, strach, smích. Co vám to připomíná? Vítejte ve světě nového cirkusu. S francouzskou elegancí a šarmem proniká od 70. let 20. století do západních zemí Evropy i kontinentů, aby se mohl po roce 1989 uchytit i u nás.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
21.03.2018

ČR, ZAHRANIČÍ: Na oslavu 90. ročníku udílení Oscarů a Filmových cen Britské akademie (BAFTA), rozšířila British Airways stávající nabídku ve svém palubním zábavním systému o zbrusu novou kategorii s kolekcí vítězných filmů. Kategorie nazvaná „Award Worthy“ nabízí snímky, které v letošním ročníku vyhrály 12 Oscarů a 12 cen Britské akademie, a zároveň obdržely z obou ceremonií 87 nominací.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.03.2018

BOHUMÍN: Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína v pondělí 19. března předali starostovi Bohumína pocitovou mapu. Ta vznikla jako společný projekt žáků 2. stupně zdejší školy. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, ale i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
21.03.2018

​ČR: V aktuálním čísle národopisného a vlastivědného periodika Slovácka najdete opět řadu zajímavých článků. Upozornit lze např. na snad nejstarší slovanský nápis v hlaholici na našem území vyrytý na kamenném fragmentu – najdete ho v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
21.03.2018