úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
Ilustrační snímek
© Jan ŘehounekMáte šikovné ruce? Zúčastněte se soutěže pro seniory.

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Autor článku: 
Jan Řehounek

Pracovníky Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady toto nejnovější objevné zjištění amerických vědců vůbec nepřekvapilo. Již dvacet let totiž používají tvůrčí práci jako prostředek k aktivizaci a terapii seniorů. Právě vyhlásili již jednadvacátý ročník oblíbené soutěže Šikovné ruce našich seniorů.

Je určena prioritně uživatelům terénních sociálních služeb, klubům důchodců, domovům pro seniory, různým seniorským skupinám (STP, SPCCH, Sdružení Parkinson…), ale zúčastnit se může i kterýkoliv dříve narozený zájemce.

Soutěží se v několika kategoriích. Tou první jsou výtvarné obory a ruční práce vytvořené z rozličných materiálů i různými technikami (malba, sochy a plastiky, práce ze dřeva, kovu, hlíny, pletení, vyšívání, háčkování…). Fotosoutěž má pro letošní rok témata Zrcadlení a Moje rodné město. Každý autor se může zúčastnit s maximálně šesti jednotlivými snímky nebo se dvěma fotografickými cykly o formátu 18 x 24 cm a většími.

Soutěž literární má rovněž téma Moje rodné město. Autoři mohou přihlásit dvě práce v próze o max. třech stranách textu, nebo tři básně.

Přihlášená výtvarná díla, ruční práce a fotografie budou vytaveny v rozsáhlé expozici „Pro radost a potěšení“ v hale A3 výstaviště v Lysé nad Labem v rámci národní výstavy Senior – Handicap: aktivní život ve dnech 18. – 21. června (probíhá společně s Lázeňským veletrhem a květinovou výstavou Růžová zahrada).

V loňském jubilejním dvacátém ročníku bylo vystaveno víc jak tři tisíce exponátů a výstavu navštívilo víc jak deset tisíc lidí z celé republiky.

Nejlepší práce včetně těch literárních budou vyhlášeny a odměněny v pátek 19. června v rámci slavnostních kulturních programů.

Podrobné propozice jsou zveřejněny na www.centrum-podebrady.info.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020