pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Ilustrační foto
© www.kraj-lbc.cz



Liberecký kraj finančně podpořil obnovou sklářského hřbitova v Kamenickém Šenově

KAMENICKÝ ŠENOV: Na Starém hřbitově v Kamenickém Šenově se dochovaly náhrobky významných sklářských rodů. Od roku 2005 se o tento opuštěný farní hřbitov starají členové spolku SONOW. Kromě praktické údržby se každoročně věnují restaurování náhrobků a hřbitovní zdi. Celkové roční náklady na restaurování přesahují 300 tisíc korun. 

Autor článku: 
luk

Liberecký kraj přispěl na obnovu náhrobků v roce 2017 částkou 80 tisíc korun, v roce 2018 bezmála 100 tisíci korun a pro rok 2019 schválilo zastupitelstvo Libereckého kraje na obnovu přesnou částku 100 tisíc korun.

Bohatá sochařská výzdoba hřbitova a její vysoká úroveň svědčí o vytříbeném vkusu a zámožnosti zadavatelů. Na náhrobcích je mimo jiné 5 soch od bratrů Maxových, jedněch z nejznámějších českých sochařů druhé třetiny 19. století. Náhrobky patří rodinám, jejichž potomci byli valnou většinou po druhé světové válce donuceni Kamenický Šenov opustit.

„V roce 2018 jsme s restaurátorkou Evou Míčkovou opravili 4 náhrobky. Dva z nich patří významným postavám sklářské historie (viz kniha Kamenický Šenov a jeho Starý hřbitov, H. Palme, 1935/2018); Carl Pietsch (+1883) byl vynikající rytec skla, Emanuel Hesse (+1865) byl jedním z šenovských průkopníků malby na sklo. Tyto a jiné příběhy se snažíme předat dál na veřejných prezentacích, o Dušičkách, Noci kostelů a při výkladech pro děti ze základních škol,“ uvedl Radim Vácha, předseda spolku SONOW.

Restaurátorské práce v roce 2018 byly 3. etapou spolufinancovanou Česko-německým fondem budoucnosti, německými partnery z Rheinbachu, Libereckým krajem, Nadací Preciosa, spolkem Gesou, farností a drobnými dárci.

„Když navštívíte hřbitov v nějaké obci či městě, dobře si můžete představit, jak asi vypadala historie onoho místa. Na historických náhrobcích se dočtete povolání pochovaného i jeho postavení ve městě. Náhrobky významných místních osobností jsou často skutečná umělecká díla. To už se na současných hrobech nevidí a je třeba tento historický odkaz obnovovat a chránit,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V roce 2019 usiluje SONOW o podporu záchrany dalších 3 náhrobků. Záchrana Starého hřbitova je pro spolek s omezenými finančními prostředky během na dlouhou trať. Dosud bylo restaurováno 15 z 50 dochovaných náhrobků.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024