středa
26. září 2018
Svátek slaví: Andrea
© PlakátKrojovanky podpořily chystanou výstavu o dobové módě

BOHUMÍN: Slezské zemské muzeum připravuje novou výstavu a vyhlásilo sbírku dobových oděvů. Tvůrčí ženy z bohumínského spolku Maryška se už k výzvě přihlásily a zapůjčí nebo rovnou darují několik desítek kusů zajímavých kousků. Výzva muzea je veřejná a zapojit se může každý do 31. října 2017.

Autor článku: 
Lukáš Kania

Pro novou výstavu Móda osmiček: Trendy let 1918 – 1988, která bude součástí česko-slovenské výstavy „Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938“, muzeum hledá ty nejkrásnější kousky ze světa československé módy. „Jde o dámské, pánské a dětské oděvy a doplňky. Zpravidla by mělo jít o značkové oděvy a doplňky, žádané jsou ale i modely zakázkového krejčovství a originální kousky domácího šití,“ uvádějí autoři chystané výstavy.

Krojovankám alias tvůrčím ženám z bohumínského spolku Maryška se motiv chystané výstavy velmi zalíbil a oslovil je na tolik, že prohledaly skříně své i příbuzných. Našly po rodičích, prarodičích a praprarodičích z dnešního pohledu už mnohdy rarity. „Rukavice, rukavičky, fiží, spodničky a košilky, dámské šaty z doby těsně po 2. světové válce a dokonce i kožich. Ze sbírek našich a kamarádů se povedlo sestavit pestrou paletu, kterou nabízíme slezskému zemskému muzeu. Téma výstavy nás, které se zajímáme o dobovou módu a zvlášť tu regionální, velmi zaujalo,“ uvedla Anna Vrábliková, členka skupiny Krojovanek spolku Maryška.

Móda osmiček se zaměřuje na svatební, společenské či plesové šaty, pánské obleky, sportovní oděvy, kostýmky, halenky, sukně, kalhoty, košile, spodní prádlo i plavky a v rámci doplňků na obuv, brýle, kabelky, klobouky, rukavice a rukavičky, šperky a další. „Také budeme rádi za různé dobové krabičky od kosmetiky, za flakónky od parfémů i za módní dobové časopisy,“ vzkazují autoři chystané výstavy.

Oděvy a doplňky může veřejnost zapůjčit nebo darovat do 31. 10. 2017 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).


Bližší informace poskytne p. Kamila Smigová, tel. 776 577 722

Bohumínský spolek Maryška 
Salón Maryška, náměstí T. G. Masaryka 939, Bohumín 
poštovní adresa Šunychelská 56, 735 81, Bohumín 
předsedkyně Kamila Smigová, tel. 776 577 722 
www.maryska.czwww.facebook.com/salonmaryskainfo@maryska.cz 
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Šest soutěžících DJs a jeden vítěz - DJ Ondrash. Národní finále soutěže Red Bull Music 3Style 2018 se do Roxy přihnalo jako divoká voda a přineslo spoustu nádherných okamžiků. Kdo bude Česko reprezentovat na světovém finále?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.09.2018

ČR: Nový český film King Skate získával u některých diváků kultovní status ještě před tím, než 20. září vstoupil do kin. Svědčí o tom dlouho vyprodané předpremiérové projekce v Praze a Brně. Unikátní snímek o průkopnících skateboardingu v Československu natočil režisér Šimon Šafránek. Díky mimořádným archivním záběrům a výpovědím legendárních skejťáků se mu podařilo přiblížit nejen začátky tohoto sportovního odvětví, ale především dobovou atmosféru, emoce a mimořádné lidské příběhy.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
25.09.2018

OSTRAVA: Další zábavné putování po ostravských knihovnách bude probíhat 2. 10. 2018. V kterékoliv z 8 zúčastněných knihoven si vyzvedněte festivalovou pohlednici, do které získáte 2. 10. 2018 v navštívené knihovně razítko. Zároveň se můžete zúčastnit zajímavého programu a dostanete také malou odměnu. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.09.2018

BYSTŘICE POD LOPENÍKEM: Dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem, byl vyhlášen Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2018. Toto ocenění, které kraj již od roku 2008 uděluje za příkladnou obnovu stavby lidové architektury, převzal  v prostorách krajského muzea společně s finanční odměnou 50 tisíc korun  od hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka starosta obce Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.09.2018