pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© Plakát



Krojovanky podpořily chystanou výstavu o dobové módě

BOHUMÍN: Slezské zemské muzeum připravuje novou výstavu a vyhlásilo sbírku dobových oděvů. Tvůrčí ženy z bohumínského spolku Maryška se už k výzvě přihlásily a zapůjčí nebo rovnou darují několik desítek kusů zajímavých kousků. Výzva muzea je veřejná a zapojit se může každý do 31. října 2017.

Autor článku: 
Lukáš Kania

Pro novou výstavu Móda osmiček: Trendy let 1918 – 1988, která bude součástí česko-slovenské výstavy „Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938“, muzeum hledá ty nejkrásnější kousky ze světa československé módy. „Jde o dámské, pánské a dětské oděvy a doplňky. Zpravidla by mělo jít o značkové oděvy a doplňky, žádané jsou ale i modely zakázkového krejčovství a originální kousky domácího šití,“ uvádějí autoři chystané výstavy.

Krojovankám alias tvůrčím ženám z bohumínského spolku Maryška se motiv chystané výstavy velmi zalíbil a oslovil je na tolik, že prohledaly skříně své i příbuzných. Našly po rodičích, prarodičích a praprarodičích z dnešního pohledu už mnohdy rarity. „Rukavice, rukavičky, fiží, spodničky a košilky, dámské šaty z doby těsně po 2. světové válce a dokonce i kožich. Ze sbírek našich a kamarádů se povedlo sestavit pestrou paletu, kterou nabízíme slezskému zemskému muzeu. Téma výstavy nás, které se zajímáme o dobovou módu a zvlášť tu regionální, velmi zaujalo,“ uvedla Anna Vrábliková, členka skupiny Krojovanek spolku Maryška.

Móda osmiček se zaměřuje na svatební, společenské či plesové šaty, pánské obleky, sportovní oděvy, kostýmky, halenky, sukně, kalhoty, košile, spodní prádlo i plavky a v rámci doplňků na obuv, brýle, kabelky, klobouky, rukavice a rukavičky, šperky a další. „Také budeme rádi za různé dobové krabičky od kosmetiky, za flakónky od parfémů i za módní dobové časopisy,“ vzkazují autoři chystané výstavy.

Oděvy a doplňky může veřejnost zapůjčit nebo darovat do 31. 10. 2017 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).


Bližší informace poskytne p. Kamila Smigová, tel. 776 577 722

Bohumínský spolek Maryška 
Salón Maryška, náměstí T. G. Masaryka 939, Bohumín 
poštovní adresa Šunychelská 56, 735 81, Bohumín 
předsedkyně Kamila Smigová, tel. 776 577 722 
www.maryska.czwww.facebook.com/salonmaryskainfo@maryska.cz 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024