úterý
18. prosince 2018
Svátek slaví: Miloslav
© PlakátKrojovanky podpořily chystanou výstavu o dobové módě

BOHUMÍN: Slezské zemské muzeum připravuje novou výstavu a vyhlásilo sbírku dobových oděvů. Tvůrčí ženy z bohumínského spolku Maryška se už k výzvě přihlásily a zapůjčí nebo rovnou darují několik desítek kusů zajímavých kousků. Výzva muzea je veřejná a zapojit se může každý do 31. října 2017.

Autor článku: 
Lukáš Kania

Pro novou výstavu Móda osmiček: Trendy let 1918 – 1988, která bude součástí česko-slovenské výstavy „Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938“, muzeum hledá ty nejkrásnější kousky ze světa československé módy. „Jde o dámské, pánské a dětské oděvy a doplňky. Zpravidla by mělo jít o značkové oděvy a doplňky, žádané jsou ale i modely zakázkového krejčovství a originální kousky domácího šití,“ uvádějí autoři chystané výstavy.

Krojovankám alias tvůrčím ženám z bohumínského spolku Maryška se motiv chystané výstavy velmi zalíbil a oslovil je na tolik, že prohledaly skříně své i příbuzných. Našly po rodičích, prarodičích a praprarodičích z dnešního pohledu už mnohdy rarity. „Rukavice, rukavičky, fiží, spodničky a košilky, dámské šaty z doby těsně po 2. světové válce a dokonce i kožich. Ze sbírek našich a kamarádů se povedlo sestavit pestrou paletu, kterou nabízíme slezskému zemskému muzeu. Téma výstavy nás, které se zajímáme o dobovou módu a zvlášť tu regionální, velmi zaujalo,“ uvedla Anna Vrábliková, členka skupiny Krojovanek spolku Maryška.

Móda osmiček se zaměřuje na svatební, společenské či plesové šaty, pánské obleky, sportovní oděvy, kostýmky, halenky, sukně, kalhoty, košile, spodní prádlo i plavky a v rámci doplňků na obuv, brýle, kabelky, klobouky, rukavice a rukavičky, šperky a další. „Také budeme rádi za různé dobové krabičky od kosmetiky, za flakónky od parfémů i za módní dobové časopisy,“ vzkazují autoři chystané výstavy.

Oděvy a doplňky může veřejnost zapůjčit nebo darovat do 31. 10. 2017 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).


Bližší informace poskytne p. Kamila Smigová, tel. 776 577 722

Bohumínský spolek Maryška 
Salón Maryška, náměstí T. G. Masaryka 939, Bohumín 
poštovní adresa Šunychelská 56, 735 81, Bohumín 
předsedkyně Kamila Smigová, tel. 776 577 722 
www.maryska.czwww.facebook.com/salonmaryskainfo@maryska.cz 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: První díl komiksu Rychlé šípy vyšel před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 již jen Marko Čermák. Jednou z iniciativ, které k tomuto výročí letos organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara pod názvem Rok Rychlých šípů, je oslava na domovské stránce českého Googlu.

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.12.2018

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
18.12.2018

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018

ZLÍN: Regionální filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE nabízí pomocnou ruku filmařům ve Zlínském kraji už dva roky. Její služby využily například štáby seriálů Kriminálka 5.C či Strážmistr Topinka, filmů TvMiniUni a zloděj otázek, All through the night, Hodinářův učeň a řady dalších. Práci zlínské kanceláře aktuálně ocenil také Státní fond kinematografie, a to rozhodnutím o udělení podpory pro následující období.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018