čtvrtek
21. března 2019
Svátek slaví: Radek
© PlakátKrojovanky podpořily chystanou výstavu o dobové módě

BOHUMÍN: Slezské zemské muzeum připravuje novou výstavu a vyhlásilo sbírku dobových oděvů. Tvůrčí ženy z bohumínského spolku Maryška se už k výzvě přihlásily a zapůjčí nebo rovnou darují několik desítek kusů zajímavých kousků. Výzva muzea je veřejná a zapojit se může každý do 31. října 2017.

Autor článku: 
Lukáš Kania

Pro novou výstavu Móda osmiček: Trendy let 1918 – 1988, která bude součástí česko-slovenské výstavy „Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938“, muzeum hledá ty nejkrásnější kousky ze světa československé módy. „Jde o dámské, pánské a dětské oděvy a doplňky. Zpravidla by mělo jít o značkové oděvy a doplňky, žádané jsou ale i modely zakázkového krejčovství a originální kousky domácího šití,“ uvádějí autoři chystané výstavy.

Krojovankám alias tvůrčím ženám z bohumínského spolku Maryška se motiv chystané výstavy velmi zalíbil a oslovil je na tolik, že prohledaly skříně své i příbuzných. Našly po rodičích, prarodičích a praprarodičích z dnešního pohledu už mnohdy rarity. „Rukavice, rukavičky, fiží, spodničky a košilky, dámské šaty z doby těsně po 2. světové válce a dokonce i kožich. Ze sbírek našich a kamarádů se povedlo sestavit pestrou paletu, kterou nabízíme slezskému zemskému muzeu. Téma výstavy nás, které se zajímáme o dobovou módu a zvlášť tu regionální, velmi zaujalo,“ uvedla Anna Vrábliková, členka skupiny Krojovanek spolku Maryška.

Móda osmiček se zaměřuje na svatební, společenské či plesové šaty, pánské obleky, sportovní oděvy, kostýmky, halenky, sukně, kalhoty, košile, spodní prádlo i plavky a v rámci doplňků na obuv, brýle, kabelky, klobouky, rukavice a rukavičky, šperky a další. „Také budeme rádi za různé dobové krabičky od kosmetiky, za flakónky od parfémů i za módní dobové časopisy,“ vzkazují autoři chystané výstavy.

Oděvy a doplňky může veřejnost zapůjčit nebo darovat do 31. 10. 2017 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).


Bližší informace poskytne p. Kamila Smigová, tel. 776 577 722

Bohumínský spolek Maryška 
Salón Maryška, náměstí T. G. Masaryka 939, Bohumín 
poštovní adresa Šunychelská 56, 735 81, Bohumín 
předsedkyně Kamila Smigová, tel. 776 577 722 
www.maryska.czwww.facebook.com/salonmaryskainfo@maryska.cz 
 

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019